Zavrieť

Porady

Musím platiť zálohové platby za byt, aj keď podľa predbežného opatrenia to musí platiť niekto iný?

Zdravím. Hľadám odpoveď na takúto otázku. Mám byt získaný v dražbe, na LV som už ja. Bývalý vlastník sa nevysťahoval a užíva si vodu, kúrenie, apod. Správcovi domu neplatí zálohové platby. Podľa §10 ods.1 zákona o vlastníctve bytov zálohové platby musí platiť vlastník. Ak získam predbežné opatrenie súdu, že do právoplatného ukončenia sporu o vypratanie zálohové platby musí platiť bývalý vlastník, čo to pre mňa bude znamenať? Bývalý vlastník samozrejme nezaplatí ani keď mu to súd prikáže, a bude sa hromadiť nedoplatok u správcu. Keďže predbežným opatrením určená osoba neplatí, správca vytiahne na mňa §10, že jeho nezaujíma či bývalý vlastník marí predbežné opatrenie, hlavne že ja som vlastník, a aj tak musím platiť ja. Bude môcť správca bytového domu vymáhať odo mňa zálohové platby z titulu že som vlastník, aj keď predbežné opatrenie ukladá povinnosť platiť zálohové platby bývalému vlastníkovi?
Presne tento prípad je 17Co/973/2014 KS Banská Bystrica. Súd uložil bývalému vlastníkovi platiť zálohové platby až do ukončenia vypratania na účet spoločenstva vlastníkov. Ak to povinný sám nebude platiť, a spoločenstvo nevyužije možnosť ktorú prebdežko dáva, ale bude vymáhať platby od vlastníka, potom vlastník stratil možnosť vymáhať zálohové platby, lebo podľa predbežka je oprávneným spoločenstvo a nie vlastník?
Ďakujem vopred za akúkoľvek odpoveď.
Naposledy upravil johnyjohn : 27.01.16 at 13:23
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Správca ani spoluvlastníci v dome nemajú žiaden vzťah k bývajúcemu, ani právo vymáhať od neho platby. Dom nemôže trpieť pre váš nedoriešný spor. Keby si bol na druhej strane (napr. sused), ako by si to videl?
    Správca bude vymáhať od teba a ty od bývajúceho v tvojom byte. Predbežné opatrenie často nevyrieši nič okrem predbežnej otázky.
    johnyjohn Na čo potom slúži také predbežné opatrenie? Lebo povedzme že súd vysloví, že neoprávnený užívateľ je povinný platiť zálohové platby. Samozrejme nezaplatí. Spoločenstvo vlastníkov od neho nebude vymáhať zálohové platby, hoci jej to predbežko umožní, ale bude vymáhať odo mňa, zo zákona, od vlastníka. Predbežko nemôžem využiť ja aby som od neplatiča vymáhal, lebo súd určí že má platiť nie mne ale spoločenstvu. Tým som si na seba uplietol bič? Presne tento prípad je 17Co/973/2014 KS Banská Bystrica. Súd uložil bývalému vlastníkovi platiť zálohové platby až do ukončenia vypratania na účet spoločenstva vlastníkov. Ak to povinný sám nebude platiť, a spoločenstvo nevyužije možnosť ktorú prebdežko dáva, ale bude vymáhať platby od vlastníka, potom vlastník stratil možnosť vymáhať zálohové platby, lebo podľa predbežka je oprávneným spoločenstvo a nie vlastník?

    Musím platiť zálohové platby za byt, aj keď podľa predbežného opatrenia to musí platiť niekto iný?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.