Zavrieť

Porady

Príjmy zo zdrojov na SVK a v zahraničí - ako podať daňové priznanie ?

Ahojte,
podávam DP k DzP FO za rok 2015, v ktorom som od 13.4. do 15.4. pracoval na pracovnú zmluvu v Nemecku, od 20.6. do 2.7. na dohodu o vykonaní práce na SVK, od 3.8. do 31.12. na pracovnú zmluvu na SVK, v ostatných dňoch zdaňovacieho obdobia som bol nezamestnaný v evidencii ÚPSVaR. Mám iba príjmy podľa §5.
Podávam daňové priznanie iba na SVK alebo aj v SRN? Akým spôsobom priznať príjmy zo SRN? V súčasných predpisoch už nie som doma, preto sa spýtam aj, či priznať aj príjmy z dohody?
Ďakujem vopred za Vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    V Nemecku DP podávať nemusíš,ale môžeš v prípade, že by sa Ti to oplatilo. Za určitých podmienok Ti totiž môžu vrátiť daň strhnutú zo mzdy (záleží to aj od výšky príjmov na SK). Od nemeckého zamestnávateľa si treba vyžiadať tzv. Lohnsteuerbescheinigung 2015, je povinný Ti ho dať. Toto potvrdenie je potrebné priložiť aj k slovenskému aj k nemeckému DP (ak ho budeš podávať).
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    young_bookkeeper Som daňový rezident SR, Lohnsteuerbescheinigung už mám. Vychádza mi daňový preplatok. Je možné nepodať DP v SRN, podať ho iba na SVK s prílohami zo všetkých prac.vzťahov a získať preplatok zo všetkých prac.vzťahov tu na SVK? Alebo je to nejak inak? Vďaka
    zanetth Nie, preplatok z Nemecka Ti na SK nevrátia, daň z prac. pomeru v DE bola odvedená nemeckému finanzamtu a jej preplatok Ti vrátia, ak podáš nemecké DP a splníš podmienku na neobmedzené zdaňovanie aj v Nemecku. Pri posudzovaní sa berú do úvahy aj príjmy na SK.
    young_bookkeeper Tie preplatky z dohody a prac.zmluvy zo SRN nie sú pre mňa zaujímavé. Má možnosť zistiť Daňový úrad tieto pracovné vzťahy resp. hrozí mi niečo, ak v DP uvediem len prac.zmluvu zo SVK a budem žiadať vrátiť dane z tejto zmluvy? Vďaka
    zanetth Priznať musíš všetky príjmy, inak porušíš zákon, príjmy z DE sa v slov. daňovom priznaní vyjmú, neviem z čoho máš strach, preplatok dane z príjmov na Sk Ti vrátia aj keď priznáš príjmy v DE. Odporúčam, daj si urobiť DP niekomu, kto tomu rozumie.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak si daňový rezident SR - tak podávaš DP z celosvetových zdaniteľných príjmov tu. spravíš DP typ A (doložíš potvrdenia o príjme zo všetkých troch PP - príjmy zo zahraničia budú "vyňaté príjmy" - návod (poučenie) k DP treba dobre prečítať.
    ako riešiť príjmy v Nemecku neviem - zrejme treba aj tam podať DP (ako nerezident) - podľa ich predpisov.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Podávaš DP len na SK zo všetkých príjmov. Áno, aj príjem z dohody sa ráta do príjmu. Musíš požiadať o potvrdenie o príjme z Nemecka a to priložíš k DP.

    Príjmy zo zdrojov na SVK a v zahraničí - ako podať daňové priznanie ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.