Zavrieť

Porady

Nefunkčná expanzná nádrž ústredného kúrenia

Zdravim Všetkých!
Po dvadsiatich rokoch prevádzky UK som vymenil 18litrovú expanznú nádrž na uk, zdalo sa mi že stráca tlak, tak som kúpil 25 litrovú novú expansku, bola nafúkaná na 2 atm., kamoš mi poradil,že to tak má byť,tak som nechal 2 atm. tlak.Dopustil som vodu na 1atm tlaku v sústave.,za studena.Keď so zakúril v kotli tak sa dvihol tlak pri 60°C na 1,8 atm ,poistný ventil je stavaný na 2,1atm,začala z neho kvapkať voda.Odpustil som tlak na 1,5 atm.,lenže keď prídem ráno ku kotlu a je studená voda,tak je tlak na manometri "0".Niečo nieje v poriadku,lebo stačí dopustiť 0,5lita vody ,tlak sa dvihne na 0,5atm.Po zakúrení zase stúpa ku 2atm.,zase musím odpustiť vodu. Všetky radiatory kúria,neviem si to vysvetliť,tlak v expanske je 2atm,prečo tak tlak
kolíše? čo mám kolegov tak mi hovorili,že im stúpne tlak v sústave z 1atm na 1,2 atm pri zakúrení.Dík za radu.Jaro
3 komentárov     zbaliť
peterkos2 Ten poistný ventil je originál v kotli?Lebo napr. ja mám max. prevádzkový tlak v kotli 3 bar,takže poišťák mám tak min. 3,5 bar.Keď si nechal tlak v expanzke na 2 bar a v systéme 1 bar,čo potom chceš od tej expanzky,šak sa ten balón v nej ani nestlačí
Jarroo Poistný ventil je pod expanskou na konci "T" čka ,v strede "T 3/4 je namontovaná expanska", Nafúkať expansku na 2Atm a vodnú sústavu na 1atm, mi poradil jeden kamoš čo montuje plynové kotle uk.
peterkos2 Poviem to takto.Daj expanzku na 1 bar-ak teda nemáš poschodový barák a systém na 1,5bar.Samozrejme tlak expanzky meraj pri nulovom tlaku v sústave.V takomto prípade rozťažnosť pri zohriatí vody eliminuje vzduch vo vankúši expanzky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    Na expanzke by mal byt stitok, na ktorom je napisane, aky je jej pracovny tlak. Postup pri spustani takehoto systemu je nasledovny: Voda sa zo systemu vypusti tak,aby bol na manometri kotla nulovy tlak. Potom sa expanzna nadrz natlakuje na jej pracovny tlak. Nasledovne sa do systemu dotlaci voda, na pracovny tlak kotla. . Za normalnych okolnosti by mal tlak pri 75°C vode vystupit zo zhruba 1,2 bar, kde zhruba zacina pracovny tlak vacsiny kotlov na 2,2-2,4 bar. To, ze ti kolise tlak od nuly po velmi vysoky,pri rozdielnej teplote vody byva vacsinou sposobene tym, ze je malo vzduchu v expanzke(deravy balon) a nevie pracovat, pripadne je pretlak v expanznej nadrzi.
    Jarroo Zavolal som si domov známeho čo robí s ústrednými kúreniami a ten mi to vysvetlil ako to pracuje. ,je to tak,bol v expanske vysoký tlak,spustili sme ju na 1,2 baru,zavreli sme k nej vedúci ventil a potom sme natlakovali sústavu na 1,2baru,keď boli tlaky vyrovnané otvorili sme ventil veduci k expanske,teraz to pracuje normálne pri 70-75°C sa zvyši tlak o dve desatiny,čo už je normálny stav.,potom som si to uvedomil aj ja kde
    som robil chybu. Dik za rady.Jaro

    Nefunkčná expanzná nádrž ústredného kúrenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.