Zavrieť

Porady

Prepojenie 2 PC s tlačiarňou bez pripojenia na internet

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Hľadala som nejaké podobné témy, no nepomohli mi tak, ako by som potrebovala.

Môj problém spočíva v tom, že v práci máme malú kanceláriu, v ktorej sú 2 PC + NTB + Tlačiareň. Na internet sa- kvôli zlému signálu a nemožnosti zavedenia pevného internetu (musela by sa rozkopať komunikácia, čo predstavuje vysoké náklady)- pripájame prostredníctvom prenosného internetu.

Potrebovala by som kvôli zjednodušeniu práce (musím súbory kopírovať z jedného PC do druhého, aby som ich mohla vytlačiť, prípadne otravovať kolegyňu, aby mi prehodila USB do jej PC a vytlačila mi ho, čo sťažuje pracovné podmienky jej aj mne) prepojiť tieto PC (kľudne aj bez NTB) a zdieľať medzi nimi tlačiareň.

Chcela by som ich prepojiť prostredníctvom krížového sieťového kábla (alebo pomocou routeru- wlan káblov?). Následne pripojiť tlačiareň k jednému PC a vytvoriť sieť a zdieľať tlačiareň.

Tu mi však vystáva otázka- ak prepojím PC krížovými káblami- v prvom automaticky nájdem druhý alebo budem musieť nastavovať nejaké parametre?

V prípade routeru si myslím, že by to mohlo byť aj jednoduchšie, no neviem, aký router kúpiť. Bude stačiť nejaký z rady lacnejších? A ďalšie, dokážem ich prostredníctvom routeru prepojiť, aj keď nemám prístup na internet?

Nikdy som neprepájala PC takýmto spôsobom. Doma mám tlačiareň s WIFI, takže tlač bola pre mňa pohodlná aj z NTB, či mobilného tel.

Čítala som aj o Printserveroch, no zase neviem, či je treba tento server pripojiť už k existujúcej počítačovej sieti alebo na tento účel môže poslúžiť aj printserver. Nejaké Printservery som na internete pozerala, no väčšinou majú jeden vstup na WLAN a jeden na USB. Ako to funguje?

Za každú pomoc a radu vopred ďakujem, neviem si rady a nechcem zbytočne vyhodiť peniaze (nie ja, ale firma) za niečo, čo nebude fungovať.

Pekný večer!
Naposledy upravil Dezideria07 : 02.03.16 at 17:53 Dôvod: gramatika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    Pocitace pripojene k routeru na LAN strane /vnutornej/, dokazu komunikovat medzi sebou bez ohladu na to, ci je na wan/vonkajsej/ strane routra nejaky pristup na inet.
    Ak tam pripojis router bezdrotovy, dokaze s tymito pocitacmi komunikovat aj ten notebook.
    Tlaciaren natvrdo nainstaluj na niektory desktopovy pc, ktory je najcastejsie zapnuty a nazdielaj ju pre celu vnutornu siet. Potom, ktokolvek pripojeny vo vasej vnutornej sieti bude moct tlacit na tu tlaciaren za podmienky, ze desktopovy pc, na ktorom je nainstalovana, bude zapnuty. Dalej v principe mozu na tu tlaciaren tlacit aj mobilne zariadenia ako smartfony a tablety,ak to podporuju prostrednictvom bezdrotoveho routra. Ak v buducnosti nejako dotiahnete k tomu routru utp kabel s internetom, vsetky zariadenia na vnutornej strane routra budu mat pristup na net. Tzn. aj kablove desktopy, aj bezdrotove notasy,mobily a tablety.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dezideria07 A aký asi router treba kúpiť? aké by mal mať parametre? alebo je to jedno? rada by som pripojila do siete aj ntb - má vstup/výstup do siete na lanko.
    Ešte k tomu internetu, keď už je o ňom zmienka, mám prenosný internet od telekomu, je neobmedzený, avšak vstup USB. Čisto teoreticky, ako spravím sieť a internet bude zapojený v jednom z PC, bude sa dať nejakým spôsobom zdieľať aj ten?
    Posledná otázka. Zistila som, že jeden z našich PC je pripojený na sieť firmy, v ktorej máme kancel, avšak internet od nich nepoužívame. Dokážem napriek tomu vytvoriť vlastnú sieť? neobmedzím ich sieť? alebo - budú mať tým pádom prístup ku všetkých dátam aj na ostatných PC? chcela by som tomu nejak zabrániť, mať súbory nejakým spôsobom zašifrované, aby sa k nim oni nedostali a nemohli si ich prezerať. alebo bude mnou vytvorená sieť viditeľná len pre tieto PC?
    ďakujem za všetky rady
    robovi Pre zaciatok by bolo dobre povedat v skratke a jednoducho pre predstavu ako taky router funguje.

    Router pracuje s tzv. IP adresami, co su akesi identifikatory zariadeni v sieti. Vnutorna (LAN)strana routra teda disponuje urcitym rozsahom ip adries prevazne 192.168.1.x az 192.168.1.x+253. Prvu ip adresu v poradi si vacsinou osvoji router pre seba a ostatne z rozsahu prideluje jednotlivym zariadeniam v sieti podla poradia, ako su pripajane k routru. A je jedno ci sa pripaja k routru kablom, alebo bezdrotovo.Ta prva ip adresa, ktoru si osvojil router sa vola brana. Prostrednictvom nej komunikuje router so svojou vonkajsou stranou(WAN).Takze vsetky zariadenia na vnutornej strane sa pre vonkajsiu stranu routra a zariadenia z vonkajsej strany tvaria ako jedna IP. Aby to vsak nebolo take jednoduche, tato IP adresa sa musi zmenit na adresu inu, ktoru ma osvojenu pre zmenu vonkajsia strana routra. Adresu pre vonkajsiu stranu routra vacsinou prideli poskytovatel pripojenia na podobnom principe ako prideluje ip adresy router. Tento proces zmeny ip adries smerom von a smerom dnu sa vola routing. V konecnom dosledku sa tak vsetky zariadenia pripojene na vnutornu stranu routra navonok tvaria, ako ip adresa, ktoru pridelil routru poskytovatel zvonka.
    A teraz odpovede na tvoje otazky.
    Ja by som radsej kupil bezdrotovy. Tzn. nech ma na vnutornej LAN strane aj porty na kabel aj wifi pripojenie. Nech ma minimalne 100 megabit/s rychlost komunikacie. Drviva vacsina notebookov ma wifi, takze budes viac in, ked nebudes po kancli natahovat za notebookom utp kabel.. Na znacke az tak nezalezi, ale ked kupis nejaky tp link, neslapnes vedla.

    Ano bude sa dat zdielat. K tomu je potrebne, aby v pc, v ktorom bude pripojeny inet bol vytvoreny tzv. bridge. Ten pc samozrejme musi byt zapnuty ked chces internetovat.

    Spravidla maju desktopove pc len jednu sietovu kartu. Ak v nej bude pichnuty utp kabel od tej firmy, do svojej siete ho nepripojis, iba ak by si dokupila dalsiu sietovku do toho desktopu. PC pripojeny do dvoch sieti moze pristupovat do oboch, ale ostatne zariadenia na jednej sieti v takomto pripade nevedia pristupit k zariadeniam v tej druhej.. Najelegantnejsie by bolo, keby si od tej firmy nejak vedela mat pristup na internet cez ten ich kabel. Potom by si mohla ten ich kabel pripojit do wan strany svojho routra, a na principe ako som opisal vysisie by mali vsetky tvoje zariadenia na vnutornej strane routra pristup na tento internet. Vyhodou by bolo, ze pozorovatel z vonkajsej strany routra nevie pristupit do tvojich zariadeni, ale ty zo svojich zariadeni vies pristupit do zdielanych zariadeni a teda siete tej firmy. Zaroven by si mohla tlacit aj na nejaku ich zdielanu tlaciaren. Oni su tie siete tak hierarchicky nad sebou,Ich siet by bola v principe nadradena tvojej. Ako v pavuku sef- podriadeni, s tym rozdielom, ze tu sef vidi len to co robia podriadeni spolu :-)
    Uff, dufam, ze som vycerpal temu a nie citatela.
    Dezideria07 No, konečne som to pochopila aj trošku odbornejšie
    Takže, internet od firmy je vo fáze, že sme si dali žiadosť, no musia to posúdiť, pretože oni zase majú internet od našich susedov (AT) - Rakúska firma, takže bude problém s financovaním - zadarmo ani sliepka nehrabe.
    Ak nám to povolia, kúpim teda router, ale zatiaľ som to vyriešila nasledovne:
    Vytvorila som sieť medzi PC a NTB. PC, ktorý patrí do ich siete som zatiaľ vynechala. Mobilný/prenosný USB internet zdieľam do PC pomocou programu Virtual Router (mohla by som síce zdieľať internet z PC, ale na mojej strane, pri NTB je lepší signál ), a tým pádom som mohla vytvoriť sieť, v ktorej zdieľam tlačiareň. Mala som s tým síce chvíľu problém - rozchodiť tlačiareň, pretože PC nemal heslo nastavené a nedokázala som sa tak k nemu pripojiť.
    Ešte som prišla na jednu vec a vôbec tomu nerozumiem. Prenosný internet keď zapojím - mám signál HSPA+ (síce jednu paličku, ale celkom fičí), no pochvíľke spadne len na Edge. Zistila som, že keď si zapnem internetové rádio, tak signál vždy zostane na HSPA+. Ako je toto možné? Prechádza do nejakého šetrného módu? Pretože keď raz prejde na EDGE, kde má silnejší signál, už sa na HSPA naspäť nedostanem.

    Každopádne ďakujem, veľa si mi pomohol. Keď budem v situácii, že budem prepájať PC cez router a nastane nejaký problém, určite sa ozvem :P
      zbaliť
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dezideria07 ja som sa dočítala, že rozbočovač na tlačiareň nefunguje, že vraj by som musela mať zapnutý vždy len jeden PC, prípadne zakúpiť printserver, ale ak sa mýlim poučte ma
    ivka70 Rozbocovac v pohode funguje, nie je to nic ne len akysi presmerovavac medzi kablami ... na tlac staci zapnuty jeden pocitac, tlaciaren a spravne prepnuty rozbocovac. Co sa v danom okamihu deje s dalsim pociacom priojenym k rozbocovacu, je irelevantne.
    Dezideria07 to znamená, že k rozbočovaču je pripojená tlačiareň a PC k rozbočovaču?
    ivka70 Ano, presne tak.
    http://support.epson-europe.com/onli.../hnet0003h.gif
      zbaliť

    Prepojenie 2 PC s tlačiarňou bez pripojenia na internet

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.