Zavrieť

Porady

Ako vyplniť DP pri poistnom zaplatenom rok vopred?

Zdravím Poraďákov,
potrebovala by som trošku pomôcť. Jedná sa o súbeh živnosti s pracovným pomerom. Na zdravotnej povedali, že zo živnosti nie je potrebné platiť poistné. Živnostníčka si však radšej predplatila v roku 2014 na nasledujúce mesiace aby v ročnom zúčtovaní nevyšiel veľký nedoplatok. V roku 2015 trval tento súbeh do marca a v ročnom zúčtovaní vyšiel nedoplatok, ktorý sa vykryl prevažne z toho predplateného. Toto predplatené poistné bolo v roku 2014 ako VNZD nakoľko sa nevedelo, koľko sa použije a koľko vráti. Môžem ho uplatniť do základu dane v roku 2015 kedy sa použil na poistné aj keď bol uhradený rok predtým? A ako mám uviesť preddavky na poistné teraz v tlačive DP za rok 2015 (v oddiele VI. - preukázateľné zaplatené poistné a čo v prílohe 2 - riadok 14)? Mám tam dať nulu, keď sa reálne neplatili v 2015, alebo mám vyčísliť sumu čo prislúcha k 2015 aj keď bola uhradená v 2014? Budem vďačná za Vaše názory. Ďakujem.
Naposledy upravil Elfii : 25.03.16 at 08:10
Anik aké účtovníctvo vedieš?
Elfii uplatňujem paušálne výdavky, a k tomu mám vedenú jednoduchú daňovú evidenciu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    v roku 2015 nemôžeš zarátať zaplatené poistné fyzicky z roku 2014
    -jednoduché účtovníctvo ako, evidencia platí aj pri paušálnych výdavkoch -
    poistné je výdavkom v tom roku v ktorom došlo k jeho zaplateniu.- "výnimka je iba pri ukončení činnosti"
    Ak si zaplatila daň v roku 2014 - tak treba podať DDP a započítať do výdavkov aj zaplatené poistné vopred
    Preukazateľne zaplatené poistné - to čo sa fyzicky vyplatilo v roku 2015- písala si že bol aj nejaký nedoplatok za rok 2014 tak potom aj ten
    Elfii Ďakujem Anik, tak ak som správne pochopila, v DP za rok 2015 vypíšem do preukázateľne zaplateného poistného iba ten nedoplatok, ktorý sa uhradil v roku 2015 (živnosť končila v marci 2015 a na základe RZ sa nedoplatok vyplatil po ukončení živnosti v auguste 2015).
    Anik áno pochopila si to správne

    Ako vyplniť DP pri poistnom zaplatenom rok vopred?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.