Zavrieť

Porady

Prenájom kancelárie od konateľa a transférové oceňovanie

Fyzická osoba (konateľ), ktorý nemá nehnuteľnosť v obchodnom majetku nám prenajíma jednu miestnosť ako kanceláriu. Máme povinnosť k tomuto obchodnému vzťahu spracovať transférovú dokumentáciu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    kedze princip nezavisleho obchodneho vztahu musi byt v zmysle novelizacie zakona o dani z prijmov dodrzany uz aj medzi tuzemskymi osobami (vid §17,5 + § §2,n+r), tak v nadvaznosti na §18,1 je potrebne viest transfer pricing dokumentaciu (vid §18,1, predposledna veta).. ta vsak moze byt velmi jednoducha, t.j. tzv. zakladna dokumentacia resp. skratena dokumentacia, pricom sa v nej pouzije nejaky zmysluplny dokaz/kalkulacia, ktora preukaze, ze cena najomneho je obvykla, t.j. taka, aka by bola, keby sa najomne platilo nezavislej osobe (metody su uvedene v §18)

    a na tomto linku si precitaj ako na to:
    http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9704

    zaroven davam do pozornosti §18,6 podla ktoreho moze spravca dane od Teba vyziadat transfer pricing dokumentaciu a Ty ju musis predlozit do 15 dni odo dna dorucenia vyzvy...
    Naposledy upravil martinez : 11.05.16 at 13:42

    AdamC je offline (nepripojený) AdamC

    AdamC
    Ahojte, niekde pri čítaní všetkého okolo TO som narazil na takúto informáciu : Ak prenajíma závislá osoba niečo nejakej závislej s.r.o. ako občan, čiže nepodniká, tak sa nemusí robiť TD. Že to len v prípade ak by to bola FO podnikateľ, a prenajíma niečo nejakej závislej FO, PO, tak v tom prípade. Neviem to overiť, ale pomohlo by to...
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    1maaja Suhlasim s tebou. TO sa nemusi robit, pretoze ide o nezavisle osoby. Treba ale dodrziavat ceny obvykle na trhu. /priklad premier a prenajaty byt/
    AdamC Dakujem pekne, len jedna vec mi este nie je jasna, ak v pripade tuzemskych zavislych osob a ich transakcii staci skratena dokumentacia, kde nie je sucastou volba metody a obhajenie metody, precu to vsetci tak stresuju s tymi urokmi k pozickam a inymi vecami. Na druhej strane, ako chce potom spravca riesit pripocitanie odpocitanie v takomto pripade ked v podstate subjekty nie su povinne zdovodnovat v dokumentacii tvorbu cien, ci uz ide o najomne, alebo o majetok, tovar, sluzby. Nejak mi to nesedi...
    1maaja Kedze mam povinnost upravit ZD /u mna nezav.predajna cena/ , musim si nejako obhajit sumu, o ktoru zvysim ZD. Z tohto dovodu som v trans.dok.uviedla aj metodu, ktoru som pouzila. Ci to ma dokumentacia obsahovat? Mozno aj nie, ale ako potom obhajim sumu, o ktoru zvysim ZD. Pozicky-ak neuvediem obvyklu vysku uroku, ako potom obhajim ten, ktory som pouzila ja? To mozem dat urok 1%, 5 %, 10% kolko chcem.
    avalik TD nemusi robit obcan - nepodnikatel ako prenajimatel,
    ale najomca - podnikatel musi robit TD, pretoze uhradou najmu mu vznika naklad a ten znizuje zaklad dane alebo zvysuje danovu stratu.
    AdamC dakujem za objasnenie
      zbaliť

    Prenájom kancelárie od konateľa a transférové oceňovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.