Zavrieť

Porady

Porušuje zamestnávateľ zákon a aké sú práva zamestnanca v tomto prípade?

Manžel pracuje už 9 mesiac v automobilovom priemysle, v súkromnej firme. Má oficiálne zmluvu na dobu neurčitú. So zamestnávateľom sa dohodol na výplate v hotovosti, tzv.na ruku, každý týždeň, kedže vraj zamstnavateľ uviedol, že výplata na účet nie je pre neho vyhovujuca. Manžel má ale v zmluve uvedenú výplatu v čistom 75 euro.Zamestnhávateľ mu ihned prisľúbil, že do mesiaca dostane ,,normálnu,,zmluvu, s pravdivými údajmi o mzde, doteraz však gtak neučinil. Dostáva v hotovosti samozrejme vyššiu mzdu, nad 800 euro mesačne, ale údaj v zmluve nám robí veľké problémy pri úradnych veciach,alebo poskytnutí úveru.
- zamestnavatel namontoval snímaciu kameru na časť kde robí výhradne len môj manžel, vraj aby mal kontrolu o kvalite práce, lenže na iných zamestnancov ju nemá nainštalovanú, t.j.na ich úseky
- zamestnavatel nutil môjho manžela aby využíval firmené auto pre potreby firmy kedze bol aj šofér pre dodávanie tovaru, aj ked auto nemalo 4 mesiace platné STK a poistenie.Samozrejme sa na túto skutočnosť sťažoval zamestnavateľovým nadriadeným, ale veľmi nepochodil, vraj to vyriešia, samozrejme sa nič neudialo, kedže jeho nadriadený su zároveň i jeho rodičmi.

Chcem sa preto opýtať, čo ma manžel v tejto sit.robiť.,aké sú jeho práva, resp.na čo má nárok. Sme žiaľ v situácii, kedy si manžel nemože dovoliť opustiť prácu, máme 3 malé deti, jédno má ážne zdr.problémy a ja takisto trpím nádorovým ochorením a zamestnávateľ je aspon ,,ustretovy,,v tom, že manželovi v prípade potreby dovoli opustiť pracovisko, ked treba navštevovať nemocnicu, čo je aj 2x do týždna. Len chceme aby mal platnu pracovnu zmluvu a bez podvodov a podkopávaní..Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Karina pravdepodobne Ti vadí, že nemôžeš brať úver. Pri príjme 800€ a päťčlennej rodine ani len neuvažuj o úvere, lebo sa Ti veselo môže stať, že nebudeš mať z čoho splácať a prídeš do problémov. Buď rada, že zamestnávateľ umožňuje manželovi 2x do týždňa opustiť pracovisko - nemusel by. A kamera? U nás ich máme na každom kroku. Ver mi nikto na ne nepozerá. Iba ak je nejaký problém, tak si prehrajú záznam.
    Samozrejme prac. zmluvu treba poriešiť, ale s chladnou hlavou a takisto papiere od auta.
    misomiso Ano, najhorsi scenar by bol, keby ste si zobrali pozicku a nasledne by manzel prisiel kvoli tahaniciam so zamestnavatelom o pracu.

    Co sa tyka tych kamier, tak ja skutocne nechapem, co na tom zamestnancom vadi, a tiez nechapem, preco to nasa legislativa vobec tak prisne osetruje. Nevravim teraz, ze by nemalo byt osetrene, ze neozno instalovat kamery do satni a na WC. Ale na pracovisko? Ved ja sa mozem ako sef alebo majitel postavit k akemukolvek zamestnancovi hoci aj na cely tyzden a pozerat nanho, co robi a ako robi. Alebo tam mozem postavit niekoho, koho poverim takouto kontrolou. Ziaden zakon mi to nemoze zakazovat. Preto nechapem, v com je kamera ina.

    Jedine, co by som chapal ze treba dodrzat je spominany zakaz v satnicha a potom tiez zmluvne poriesenie toho, ci moze zamestnavatel fotky alebo videa publikovat (napriklad na jeho webstranke na propagacne ucely a pod).

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft

    Hmmmm..... Mne sa tak zdá, že obaja sa potýkajú so zákonom.
    Zamestnávateľ totiž takto kráti odvody!
    Zamestnanec takto kráti dane!

    A oboje je trestné!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Napisat to co si napisala na Poradu na Inspektorat prace ... a sucasne si hladat ine zamestnanie, lebo po kontrole zamestnavatela z IP uz urcite nebude zamestnancom tejto firmy

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    No podarení rodičia, alebo podarený manžel... To sa nevedia normálne dohodnúť? Nuž, možno sú rodičia moc lakomí odvádzať dane štátu, alebo dobre poznajú syna, keď naňho nainštalovali kameru a chcú mu zabrániť v braní úverov...
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka čo trepeš? akí rodičia nainštalovalo kameru na syna? aký manžel nechce odvádzať dane?? pretri si oči najprv.ty expert.
    Xanti prepáč ale expert nemá dôvod si pretierať oči, skôr ty kopretinka, lebo zadávateľka v zadaní sama píše, citujem .... "ale veľmi nepochodil, vraj to vyriešia, samozrejme sa nič neudialo, kedže jeho nadriadený su zároveň i jeho rodičmi." ... a je to posledné veta prvej časti. Len tak pre zaujímavosť.
    kopretinka citujem:"Samozrejme sa na túto skutočnosť sťažoval zamestnavateľovým nadriadeným, ale veľmi nepochodil, vraj to vyriešia, samozrejme sa nič neudialo, kedže jeho nadriadený su zároveň i jeho rodičmi." koniec citátu.
    Zadávateľkin manžel pracuje v súkromnej firme.Jeho nadriadený je synom majiteľov firmy.
    Zadávateľkin manžel nie je v príbuzenskom vzťahu s nadriadeným ani s majiteľom.
    Keby to tak bolo,tak sa nebude predsa na porade sťažovať na vlastných svokrovcov.
    Ona je onko pacient,nepredpokladám ani v najhoršom,žeby svokrovci,ktorí vlastnia firmu,takto hnusne zaobchádzali so svojou chorou nevestou a synom.
    Xanti Tak potom sa ospravedlnujem, je to napísané príšerné a aj tak nesom presvedčená o tvojej pravde. zadávateľka by to mala ujasniť kto je kto
    kopretinka mne sa zdá,že všetci,čo sem písali,to pochopili tak,ako ja....okrem experta a teba...
    expeeert mne to nevadí či som to pochopil alebo nie, ja som chlap a mám priamočiaru logiku a napriek tomu mám slovenčinu stále rád
    avalik hmm, zamestnavatel, sukromna firma, moze mat nadriadeneho?

    aj ja som to pochopila ako expeeert a Xanti
    misoft Ku kamere: zamestnávateľ má právo namontovať kamery, ale musí dodržiavať isté pravidlá....... Pokiaľ by však namontoval LEN tú jednu a namieril by ju len na jedného zamestnanca, toby sa už dalo považovať za sledovanie a prejav nedôvery voči zamestnancovi a v takom prípade - bye-bye debile..... a i napriek strate financií, radšej odchod od neho. Pretože takýto zamestnávateľ si môže neskôr vymyslieť inú chobotinu....
      zbaliť

    Porušuje zamestnávateľ zákon a aké sú práva zamestnanca v tomto prípade?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.