Zavrieť

Porady

Môžem účtovať materiál aj priamo do spotreby pri spôsobe A?

Klient účtuje o zásobách spôsobom A, má v internej smernici o zásobách uvedené, že materiál, ktorý ide od dodávateľa priamo do objektu odberateľa, kde sa bude inštalovať, sa účtuje priamo do spotreby. T.j. má zaúčtované 501/321.
To sa mi moc nezdá, ale nenašla som dôvod prečo nie.
Len vec sa má tak, že december bol účtovaný 501/321 aj bol zabudovaný v objekte odberateľa v decembri, ale vystavená faktúra odberateľovi je až vo februári 2016.
Sú to prerábky budovy, nie zákazková výroba a rozmýšľam, či to bolo správne účtované a hlavne v daňových nákladoch roku 2015. O rozpracovanosti vôbec neúčtuje, robí tak, že priebežne idú náklady a keď sa dokončí, vystaví faktúru a je tržba.
Prosím vás, je tento postup správny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    Postup nie je rozhodne správny.
    V praxi nie každá zákazka spĺňa znaky zákazkovej výroby menovaných v postupoch účtovania, takže sa nemusí bezpodmienečne vždy účtovať o zákazkovej výrobe - to ale neznamená, že v takomto prípade netreba účtovať o nedokončenej výrobe - minimálne ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, treba účtovať o výnosoch zo "zákazky" podľa stupňa jej dokončenia (v prípade A by to malo byť mesačne.)
    IvetaH Máš pravdu, vôbec som si neuvedomila súvislosti.Skôr som sa zamýšľala nad dodatočným DP PO. Ďakujem

    Môžem účtovať materiál aj priamo do spotreby pri spôsobe A?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.