Zavrieť

Porady

Mám na niečo nárok?

Dobrý deň,

mám 21r, som študentkou Bc. stupňa štúdia za dva týždne mám štátnicu, po ktorej už nebudem študentom denného štúdia. Zároveň na konci júla tohoto roku sa mi má narodiť dieťatko. Od prvého ročníka t.j. už 3 roky pracujem na dohodu pravidelne (nie občas ani príležitostne) a od 2 ročníka popri jednej dohode pracujem aj na druhú dohodu zároveň a tiež pravidelne dodnes popri škole. Žijem s rodičmi a bratom. Po štátnici a narodení dieťatka sa však musím odsťahovať bohužiaľ už doma pre moje dieťatko nebude miesto - budem bývať so starou mamou alebo v podnájme. Chcem externe doštudovať magisterské štúdium, ktoré chcem začať študovať od septembra tohoto roku. Hoci pracujem odkedy sa mi dá pred vysokou školou počas leta na brigádach a počas vysokej školy pravidelne aj v lete aj počas školského roka náš štát si o mne myslí, že som pravdepodobne nejaký príživník, pretože nemám nárok na nič. Na ÚPSVAR, kde som sa bola informovať ako postupovať po štátnici (že už nebudem študent dennej formy štúdia a som tehotná), na čo mám nárok prípadne čo mám urobiť aby mi na niečo vznikol nárok mi povedali úradníčky, že kým sa mi nenarodí dieťa nemám ich tu ani otravovať, že na nič nemám zatiaľ nárok - myslím si, že po pôrode budem riešiť dôležitejšie veci ako behanie po úradoch. Preto Vás prosím ak mi viete niekto poradiť alebo ste v podobnej situácii ako ja aby ste mi pomohli a poradili ako by mi mohol pomôcť tento štát. Otec dieťatka je tiež študent denného štúdia - český občan, ktorý nie je zamestnaný pracuje na dohodu. Nevieme sa dohodnúť asi budem žiadať od neho výživné, neviem však ako mi to pomôže keďže nepracuje.
Prosím Vás o cenné rady, pretože som ostala úplne sama, neviem či mi štát nejako pomôže a moja rodina by mi rada určite pomohla ale rodičia splácajú vysoké pôžičky.
Mám našetrených 1000 eur aspoň na začiatok mi to pokryje základné výdavky. Chcem sa naozaj postarať o svoje dieťatko, hneď po doštudovaní Mgr. chcem začať znovu pracovať. Dohody, na základe ktorých pracujem teraz sa mi na konci mesiaca skončia - pracovala som v Ba a tiež žila posledné 3 roky na internáte ale bohužiaľ podnájom si v Ba dovoliť nemôžem a internát ako externý študent nedostanem.

Ďakujem za pomoc
veronikasad akú dohodu máš uzatvorenú ? Pozri na výplatnú pásku či ti strhávajú nem.poistenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Skôr než požiadaš UPSVaR o dávku v hmotnej núdzi, musíš si uplatniť u otca dieťaťa príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matky.

    https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...FdjYZX21skcJig

    Či ti vznikne nárok na materské závisí od druhu dohody na ktorú pracuješ. Ak z nej bolo platené nem. poistenie a trvalo 270 kal.dní, vznikne ti nárok na materské 6-8 kal.týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu. Ak máš rizikové tehotenstvo, vzniká ti z takejto dohody aj nárok na nemocenské-

    Doplň informácie, potom môžeme písať o ďalších nárokoch.

    Z DoBPŠ sa neplatí nem.poistenie, preto ti nevznikne nárok na nemocenské ani materské. Od mesiaca v ktorom sa dieťa narodí ti vznikne nárok na rodičovský príspevok + prídavok na dieťa, ktoré ti bude vyplácať UPSVaR. Tiež po narodení dieťaťa ti vzniká nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, ktorý tiež vypláca UPSVaR.

    Ak budeš žiadať o dávku v hmotnej núdzi, musíš mať súdom stanovené výživné na dieťa. Aj keď je otec dieťaťa študent, musí platiť najmenej zákonom stanovené minimálne výživné.

    Vzhľadom k tomu, že si ešte nedovršila vek 25 rokov, pre účely dávky v HN si posudzovaná spolu s rodičmi. Samostatne môžeš byť posudzovaná len v prípade, ak budeš mať súdom stanovené výživné (na seba) od oboch rodičov a nebudeš s nimi bývať v spoločnej domácnosti.
    Naposledy upravil veronikasad : 12.06.16 at 15:37
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mamicka123 V prvom rade ďakujem za reakciu. Bola som sa pýtať v sociálnej poisťovni a bohužiaľ nárok na materské nemám, všetko čo som pracovala sú len dohody o brigádnickej práci študenta.
    veronikasad Z dohody o BPŠ sa neplatí nem.poistenie, informácia SP je správna.
    mamicka123 Vedeli by ste mi teda poradiť na čo vôbec mám nárok, okrem rodičovského príspevku?
    veronikasad Doplnila som odpoveď.
    veronikasad Ak chceš žiadať o dávky v hmotnej núdzi, v prvom rade si musíš uplatniť nároky voči otcovi dieťaťa.
    draik Za daných okolností nebudete mať nárok na žiadne dávky z dôvodu, že Váš príjem by bol nepochybne vyšší, ako kritérium na dávky. V prvom rade máte nárok od otca dieťaťa, následne od rodičov a až na poslednom mieste je štát.
      zbaliť

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Príspevok pri narodení dieťaťa - 829,86 Eur (jednorázová dávka – dieťa sa po narodení musí dožiť 28 dní až potom môžeš podať)
    tlačivo tu:
    http://www.upsvar.sk/vzory-ziadosti/...page_id=374707
    Ďalšie tlačivá: http://www.upsvar.sk/vzory-ziadosti/...?page_id=13142
    Rodičovský príspevok: 202,30 mesačne UPSVR vypláca
    Prídavok na dieťa 23,52 Eur mesačne UPSVR vypláca

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    A nezabudni sa v Socialnej poistovni po porode prihladit na dochodkove poistenie, ktore bude za teba platit stat, ale musis sa prihlasit.

    Mám na niečo nárok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.