Zavrieť

Porady

Sused chce zakopať rúry na odvod dažďovej vody do zeme.

ZDRAVÍM. Mám vydláždený dvor zámkovou dlažbou a na hranici pozemku osadené obrubníky. Obrubníky tvoria hranicu pozemku od suseda čo je 25 cm a potom ma múr rodinného domu. Sused sa rozhodol že zvedie strešné zvody do zeme a povedie dažďovú vodu rúrou v hĺbke 60 cm po svojom 25 cm pozemku. Umožnil som mu vstup na pozemok, vykopal jamu hlbokú 60 cm v dĺžke 5 metrov. Ešte mu treba vykopať 5 metrov ale prestal že mu zavadzia betón v ktorom sú osadené obrubníky. Chce aby som betón osekal ale tým poruším obrubníky a vznikne mi škoda ktorú odmieta zaplatiť. Vo výkope ktorý nechal mi už pod chodníkom odpadáva hlina. Výkop nijako nezabezpečil a mám malé deti. Podotýkam že z druhej strany domu na svojom pozemku má priestor 10 metrov. Chcem mu zabrániť pokračovať v práci, ako mám postupovať aby si rúry zakopal z druhej strany kde má viac miesta? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Zakon hovori, ze musis umoznit susedovi vstup,pokial si jeho dom vyzaduje nevyhnutne opravy.
    Ale...on ma predsa moznost si rury tahat aj po opacnej strane-na vlastnom pozemku,takze myslim, ze nie si povinny mu ten vstup umoznovat a tym padom bude nuteny tie rury taham z opacnej strany. /bez poskodzovanie tvojej dlazby/ .To, ze mu je to pohodlnejsie,ci lacnejsie zo stany od teba nie je podstatne.
    Ty mozes argumentovat aj tym, ze toto nie ne nevyhnutna oprava.Lebo ryny moze tahat aj vzduchom,aj z opacnej strany...

    Druha moznost:
    Ak susedovi umoznis vstup,na upravy jeho domu,aby pokracoval v tom, co zacal, on je povinny podla zakona vratit "pozemok" do povodneho stavu. Takze ak aj sused chce podkopavat tvoje obrubniky a poskodit pripadne ich stabilitu, tak je jeho povinnost osadit obrubniky tak,ako bolo pred zaciatkom prac.
    Ak by ste sa dohodli na tomto postupe,spis s nim radsej nejaku dohodu a vsetko si nafot, pre pripad neskorsich kompikacii.
    Naposledy upravil arizona : 11.07.16 at 14:06

    Sused chce zakopať rúry na odvod dažďovej vody do zeme.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.