Zavrieť

Porady

Akú vysokú školu zvoliť, keď chcem byť policajný vyšetrovateľ?

Potreboval by som radu, najlepšie s linkom, aby som vedel, že na akú vysokú školu sa mám prihlásiť, aby som mohol vykonávať túto funkciu. Viem, že musím študovať odbor (na katedre) kriminálnej polície alebo vyšetrovateľstva a musím dosiahnuť vysokoškolské vzdelanie II. stupňa. (t.j. Mgr.).

Ak by mi niekto vedel zodpovedať aj ďalšie otázky, tak ich sem prikladám:
1.) Mám šancu sa dostať do PZ na miesto vyšetrovateľa, pokiaľ nosím okuliare? Bol by to problém?
2.) Aký je (zhruba) plat vyšetrovateľov? Na "platy.sk" som našiel len plat policajtov, kde je priemerný plat 973€ a na jednom fóre, že priamo vyšetrovateľ by mal mať nástupný plat cca 900€ (+-) a neskôr 1300€ (+-). Je na tomto niečo pravdy?
3.) Aká je najlepšia vysoká škola, aby som mal vyššiu šancu sa dostať na túto pozíciu? Som momentálne tretiakom na gymnáziu, takže výber vysokých škôl je dosť "rozmanitý". (Toto som sa pýtal aj v úvode, ale aby sa na to nezabudlo, to dávam aj sem.)


Ďakujem všetkým za pomoc!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Pamätam si ze na koncorocnej porade okresneho riaditelstva "vtedajsi" krajsky riaditel na otazku kedy konecne zvysia platy policajtom odpovedal. "Pokial ste chceli dobre zarabat - nemali ste ist k POLICII.


    ...ale to len tak na okraj

    K tvojej otazke:
    Pokial by si chcel byt policajny Vysetrovatel tak treba dat prihlasku na Policajnu akademiu. Po vystudovani sa mozes stat policajnym dostojnikom a budes mat pravne vedomosti na to - aby si mohol pracovat ako vysetrovatel. To je idealna cesta.....avsak aj ta nieje ista. Preco ?

    O tabulkovych miestach napriklad na okresnom riaditelstve PZ rozhoduje okresny riaditel. Ked prides z Policajnej akademie nikde nieje napisane ze ihned nastupis na miesto vysetrovatela (aj ked aj takch poznam)

    Mam za sebou 25 rokov praxe v PZ na roznych poziciach - avsak neviem si predstavit chlapca z akademie - ktory bez praxe - bez toho aby bol najskor na obvodnom oddeleni a neskor na skratenom vysetrovani nastupil ihned na vysetrovacku. Preco ???

    Skola ti da vela - da ti kompletnu teoriu - naucis sa pravo a vsetky aspekty tejto prace avsak PRAX je nieco uplne ine.

    Skus sa zamysliet co si predstavujes pod pojmom Vysetrovatel. Vies co ta praca obnasa ? Idealne by bolo najst znameho ktory ako vysetrovatel pracuje. Caka ta jedine. Spisy, spisy, spisy. Vznesenie obvinenia, vysluchy, trapenie sa z obhajcami, a dookola stale to iste, kazdy den. Pokial mas predstavu ze budes chodit a patrat a zistovat ako vysetrovatel vo filmoch - ZABUDNI.

    Vysetrovatel je zaradeny do 6 platovej triedy + hodnotne + specialny priplatok 100 € (vysluha + osobne ohodnotenie az neskor)...zacnes na sume cca 650,- v cistom. Vysluhovy dochodok po 25 rokoch (zaklad) - odchodne sa ma za chvilku menit.

    .... este stale chces ist k Policii ???


    V dnestnej dobe by som isiel studovat na nejaku fakultu - Pravo. Idealne trestne pravo. Ked ho vystudujes a stale budes tuzit po fleku vysetrovatela tak ta k PZ velmi radi zoberu ale garantujem ti ze pojdes robit nieco ine.

    .....a mozno sa mylim.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    arizona, duves, terezamaria, lujza.j, Kabaka123, 0verlord, ivka70, afrikánka
    8
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    0verlord Ďakujem, táto odpoveď vyzerá lepšie než predchádzajúce. Ono známeho vyšetrovateľa by som teoreticky zohnať vedel, ale je to mamin známy a neviem, či by ho to skôr neobťažovalo... Nechcem byť niekomu na obtiaž, preto to skúšam najprv takto.
    Čítal som o tom, že bola nejaká študentka, čo vyštudovala trestné právo, mala 2 roky praxe na súde, na vysokej škole si vybrala kriminalistiku (voliteľný predmet) a záverečnú prácu písala o kriminálnej polícii, a keď sa konečne prihlásila na PZ na miesto vyšetrovateľa, tak ju nevzali, ale uprednostnili niekoho, kto mal policajnú akadémiu. Neviem, či je to pravda alebo aké boli okolnosti... Len som to čítal.
    Čo práca obnáša viem. Kľudne ma môžu povolať aj mimo mojej pracovnej doby, budem zrejme svedkom toho, ako sa bezradné obete zločinu nevedia spamätať zo zločinu, ktorého boli svedkom alebo sa im udial. Nečakám nič na štýl Kobra 11, Komisár Rex alebo Vtierka Castle, len chcem robiť to, čo ma baví a prípadne pomôcť pri riešení kriminálnych zločinov.
    Inak to zvyšovanie platov sa rozoberá skoro všade. Hádam len sudcovia, ministri a lekári sa nejak extra nesťažujú. Štrajkujú sestry, učitelia a mnohí ďalší, takže ťažko povedať. A radšej pôjdem k PZ, kde zarobím aspoň niečo...
    dmc chces dobre zarabat - chod na VS - mechatronika alebo IT - akakolvek oblast - mas zarucenu pracu a zaujimavy plat.
    0verlord Popravde. IT a všeobecne fyzika, technika a veda ma takmer vôbec nezaujíma. Robiť stále nejakú vec dokola, kým nefunguje nejaký program alebo sieť nechcem robiť celý život.
    Radšej než toto by som robil v PZ za menej peňazí.
    0verlord A mohol by som sa spýtať ešte na tie okuliare? Nebol by to problém?
    dmc Viem že pred cca 3 rokmi mal kolega problém s okuliarmi ale vyriešil to laserovou operáciou ešte pred primackami
    0verlord Tak dá sa ísť na laserovú operáciu, ale nie je to lacné. Predsa 500-1000€ (na 1 oko) + ďalšie poplatky za niekoľko vyšetrení a zľavu ako študent dostať môžem, ale len smiešnych 50€ na oko. Pri tých 1000€ (na oko) je to nič.
    Skôr by som potreboval vedieť od niekoho, kto sa nebojí, že "zaberiem miesto" jeho známemu, lebo aj také už bolo, či naozaj by som nemohol mať okuliare alebo kontaktné šošovky, s ktorými viem behať, plávať, hrať športové hry, čítať,... v prípade potreby aj strieľať.

    Ak to nie je "tajné", tak nedostal nejaké ultimátum, že buď operácia, alebo má výpoveď? (Myslím kolegu.)
    jslancik V tých cenách za operáciu si tak 10 rokov pozadu. Teraz máš obe oči aj za 600. Nájdi si popri skole brigádu a za dva - tri mesiace zarobis.
    0verlord No neviem, lebo som pozeral na internete 3 stránky - na prvej som našiel cenu 950€/oko (+4 pooperačné vyšetrenia grátis), na druhej 475€/oko a na tretej (cca) 700€/oko. Možno sa dá nájsť lacnejšie, ale rozhodne chcem laserovú operáciu so spoľahlivou technikou, lebo sa dosť bojím, ak mám povedať pravdu.

    Ale vďaka, popozerám ešte.
    duves Mna nevzali v roku 1986 koli diopriam. Ako som už písal inde, vojakom to nevadilo a polícii áno.
    korela V radoch polície sú zamestnaní ľudia s rôznym odborným vzdelaním. Možno touto cestou by sa mohol zadávateľ uberať. Kto veľmi chce, tak sa k polícii dostane pracovať zrejme aj bez akadémie. Možno by to bola jedna zo schodných ciest k cieľu. Aké sú v takýchto prípadoch finančné možnosti zárobku, keď sa zdá, že sú prioritou zadávateľa?
    lujza.j dmc....krasne si to...mne sa to nechce uz tu vypisovat....za 25r som si toho tiez zazila haba-hej...
    0verlord Lenže v podmienkach na vyšetrovateľský post je priamo napísané, že musíš mať ukončené vysokoškolské vzdelanie II. stupňa. Na "obyčajného" policajta stačí dosiahnuť 18-21 rokov (čo som čítal) a ideš v podstate z ničoho hore (alebo ostaneš dole).
    A inak, ja na VŠ chcem ísť.
    lujza.j Jedna vec co je pisane...druha vec realita....
    afrikánka Overlord, mimochodom Tvoj nick je zaujímavý....všetci sa Ti snažia skutočne poradiť....si mladý, odhodlaný v živote sa uplatniť čo najlepšie v súlade vzdelania, práce a naplnenia svojich požiadaviek......čo je chvályhodné a sympatické pre nás dospelákov, ktorí sme už čo-to zažili a poznáme čo sú sny "nácťročných" a aká je realita. Ja Ti radu neposkytnem, tých tu bolo dostatočne adresných. Podám Ti príbeh gymnazistu, s vynikajúcim prospechom, dobrým športovcom, bežcom. Tiež dioptrie, šošovky, neskôr i operácia laserom. Podobne, ako Ty túžil odhaľovať zločiny....Vyštudoval právnickú fakultu, nastúpil pracovať na prokuratúru. Po roku odišiel. Dôvod-mizerný plat. Nastúpil na geodéziu. Po čase objavil, že sa tam dá slušne privyrobiť.......nie jemu, ale jeho nadriadením. Aj túto prácu zanechal a zriadil si vlastnú realitku. Jeho prvý sprostredkovaný predaj však skončil pred súdom...... majiteľka domu s dobrou adresou v lukratívnej lokalite, bez potomkov zmizla.....dodnes sa nenašla ani živá, ani mŕtva....Na kúpnopredajnej zmluve mu dokázali iba sfalšovanie podpisu. Odsedel si štyri roky...Dnes sa vyhýba všetkým......a taký to bol nádejný mladý muž s veľkými plánmi a métami.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    najkvalifikovanejsiu odpoved by ti mali dat priamo na PZ, napis im http://www.minv.sk/?kontakty-25&kontakt=389&od=2073

    info mas aj tu https://www.istp.sk/karta-zamestnani...icajneho-zboru
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    0verlord Tú "kartu zamestnanca" som videl, ale keď si všimneš, tak všade je napísané to isté: "V prebiehajúcom školskom roku neponúka vybraný odbor žiadna škola." Práve aj kvôli tomuto som skúsil napísať sem.

    Myslíš, že mi niekto odpíše, keď tam napíšem takéto otázky? Nie je hlúpe sa ich spýtať na plat?
    0verlord Lenže ja netúžim študovať niečo, z čoho ledva vyžijem, keď mám ešte stovky možností... Nejde mi len o peniaze, ale ani nechcem celý život živoriť.
    avalik nie je hlupe pytat sa ... ale velky plat neocakavaj predpokladam, ze pri nastupe budes zaradeny na funkciu v 6. platovej triede + hodnostne ... pozri zakon o PZ ake su dnes platne sumy ... kym skoncis skolu, vsetko moze byt inak
    0verlord Ja neviem, že či ti niečo na mne vadí alebo čo... Nikto normálny predsa nepôjde robiť niečo, z čoho bude mať problém vyžiť, a keď budem chcieť ísť na dovolenku, tak si budem musieť vziať úver...

    A netuším, čo je ZL. Tipujem, že LF je lekárska fakulta... K tomuto nemám absolútne žiaden vzťah, takže to veľmi nehrozí. Rozmýšľal som nad štúdiom slovenčiny, ale učiť by ma asi až tak nebavilo. Ďalej nad právom, lenže právnikov je veľa, notári, exekútori sú na každom kroku, takže tam mať uplatnenie je menší zázrak. A mal som viacerých spolužiakov, ktorí majú otcov v PZ (aj vyšetrovateľov). Majú aj súrodencov a aj tak majú dvaja z troch iPhone, drahé veci a tretí zas nosí zlaté retiazky a oblečenie. Všetci majú dom, takže asi tak hrozne málo nezarábajú. Opýtal by som sa ich, lenže sa veľmi nemusíme, takže to je dosť hlúpe, sa pýtať na príjem rodičov...
    lujza.j ved len chod na A PZ...no len,aby si vedel ...že nikde nemaš zaručené ,že po skončení školy bude pre teba miesto a to rovno vyšetrováka.....mala som kolegyňu...prišla z A PZ.....platova trieda 2....tiež chcela robiť vyšetrovatelku ....ups,ale nikde ju nechceli....tak vzala čo bolo....
    0verlord Vraj nezrelé názory. Lebo nechcem makať na stavbe od rána do večera? To ty sa zamysli nad tým, čo píšeš.
    "pretože ešte len študuješ SŠ" Lenže ja si na gymnáziu volím predmety na budúce zamestnanie, takže sa potrebujem informovať dopredu.
    Kľudne sa vyjadruj aj kritizuj, ale nemaj namyslené poznámky ako "chlapče", o to ja nestojím.
    0verlord lujza.j: To máš pravdu. Nemám zaručené, že ma vezmú, ale ja sa pokúsim snažiť a prípadne využiť nejakú tú známosť.
    lujza.j to si píš,že mám pravdu.....tak vela šťastia....nech má kto makať na moj dochodok
    0verlord Tak to ešte bude kopec srandy v tomto štáte, keď bude robiť 1 človek na 10 ľudí...
    avalik mila, nechapem preco do mladeho rypes, aspon ma snahu studovat a zodpovedne sa pripravit na buduce povolanie, ja si cenim, ze sa informuje a nespolieha sa na hotel mama ... nie kazdy uz od malicka vie, ze pojde studovat za lekara ci zubara ... nevies ake ma doma podmienky
    0verlord avalik, som rád, že aspoň niekto ma teraz neodsudzuje. Nechcem, aby mojou nevedomosťou som nakoniec niekomu uškodil a už vôbec nechcem, aby som si o rok trhal vlasy, že som si niečo nezistil.
    Rodičia niečo o tomto vedia, ale nechcem sa spoliehať len na ich vedomosti. Vážim si ich, ale viem, že niekto, kto sa tomuto venuje, vie o tomto viac...
    lujza.j Jáj iny dochodok som ja myslelaako starobny...
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    Napíšem ti to inak. Do PZ sa na základe vzdelania zamestnanci neprijímajú. Môžeš mať štyri správne vysoké školy, ale ak nemáš "správnych" ľudí na "správnych" miestach, nemáš šancu. Aj na tie najnižšie miesta jeho veľká tlačenica.
    Ty očividne známosti nemáš. A ťažko ich získaš, keď ako píšeš, s ľuďmi od fachu sa vôbec nemusíš.
    Mimochodom, že ma niekto dom a chodí na dovolenku, a ma iPhone, neznamená, že zarába "dobre". A nad platom 1300e by sa pousmialo veela zamestnancov súkromných firiem, a ešte s kvalitnou VS.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    arizona Mam znameho, co ma VS-hnojarinu v Nitre a robi vysetrovatela.Asi u policajtov zavazi hociaky titul...
    duves To je pravda, spolužiaka čo opisujem, mi vravel, že tam mali vyštudovaneho teologa.
    0verlord Len myslím, že niekto, kto nemá peniaze, tak to nenakúpi dvom deťom a ešte platí školné na medicíne v Bratislave/Košiciach. Možno sa mýlim, ale určite neberú 400€ ako polovica Slovákov.
    Ja viem, že človek by sa mal zamerať na jednu vec a tú robiť dobre, ale chcem mať nejakú "normálnejšiu" školu, aby sa mi nesmiali v živote, a aby som prípadne mal otvorené aj "zadné vrátka".
    jslancik Tak si nevyberaj školu tak úzko zameranu, keď chceš mať zadné vrátka...
    400e neberie väčšina Slovákov, určite nie mladych s ukončenou normálnou VS. A ako vravím, 1300 brutto je normálny plat, nijak extra dobrý.
    Btw, ak niekto zdedí dom, pripadne ho už stihol splatiť, tak nemá problém vyžiť z daleko menšieho platu. A ak robia obaja rodicia, tak...
    Ale ako ti už napísali, v PZ sú tabuľkové platy, a očividne plat, ktorý môžeš mať po x rokoch služby, môžeš mať ako nastupny v súkromnej sfére. Štátna sféra nie je pre tých, čo chcu zarábať slušné peniaze. Pokial nemáš známosti a nedostanes sa fakt na dobrý flek, kde si môžeš "privyrobiť" k tabuľkovému platu.
      zbaliť

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Ako príslušník zboru nesmieš podnikať a doporučujem si prečítat niečo od Dominika Dána (napr. Popol všetkých zarovná). Neviem kolko zarabal, ale podla toho čo píše bol dobrý.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    0verlord Podnikať by som nemohol ani ako právnik, advokát, sudca, exekútor, apod. A ako učiteľ slovenčiny by som na to asi nemal. Takže toto nie je problém. Inak, Dominika Dána čítam, prečítal som od neho viacero vecí, ale ak sa nemýlim, tak on opisuje prácu svojho priateľa, nie seba. O sebe uviedol v jednom interview, že bol trestne stíhaný.
    duves Ty totiž nesmieš podnikat ani na čierno. Takže žiadne pokladky podlah cez víkend a podobne.
    duves Porozpravam príbeh a potom ti dam zopar otazok.
    Mal som spolužiaka na ZŠ (ja som ročník 1963). Bol policajtom, najprv takym radovym a potom aj vyšetrovatelom. Naprv šiel do učňovky zo ZŠ (1978) a potom na 6 mesačnu nahradnu vojensku službu do Fridku-Mistku na sev.Morave. Potom do Pezinku (asi rok 1981) do utvaru rychleho nasadenia, kde urobil maturitu. Viem, že najprv šlapal chodnik. To sme ešte boli v kontakte. Neskor sa dostal na vysoku školu v Rači. A dlho som ho nevidel, potom asi až v roku 1991 po tych zmenach. Robil už vyšetrovatela, čo stihol robiť aj par rokov pred novembrom 89. Dlho bol v nemocnici, vraj na žaludočne vredy. Vravel, že za byvaleho režimu to bola pohodička, napokon pozri až budu davať česi na TV serial Maly pitaval z velkeho mesta (alebo na youtube a podobne). No a až prišli tie „demokraticke“ zmeny, ked sa mohlo všetko a trestny čin sa musel ťažko dokazovať, tak to začalo dostavať miesto čajovych pripadoch ťažke prípady. Psychicka zaťaž z množstva a komplikovanosti prípadov sa prejavila na zdraví.
    Počul, alebo čítal si o prepustenom policajtovi Tiefenbachovi? http://spravy.pravda.sk/domace/clano...legu-pochybil/
    a že to malo potom odlišny vyvoj: http://aktualne.atlas.sk/udalosti/kr...t-nebudem.html
    a počul si, že tento policajt pred tym pochytal niekolko drogových dílerov?
    Tak prečo ho nadriadení nepodržali?
    Čo urobíš, ak budeš vedieť o trestnom čine, a na teba bude vyvijaný nátlak, aby si to pozametal do stratena? Lebo toto v TV v Colombovi nie je.
    Budeš pomahať a chraniť občanov, alebo mafiu?
    0verlord O týchto prípadoch som nečítal, ale prečítam si to a film som tiež nevidel, pozriem.
    Myslím, že keby mi riaditeľ alebo nadriadený povedal, že sa mám na to vykašľať a vyvinul by na mňa tlak, tak by som ho poslúchol. Svet je taký, aký je a ja sa nechcem hrať na hrdinu ako herci v detektívkach...

    A ak sa môžem spýtať, tak ty si (prípadne bol si) v PZ? Ak áno, tak je tam naozaj taká obrovská psychická záťaž pri niektorých prípadoch? Často sa stáva, že musíš pracovať nárazovo alebo v zlých podmienkach? Povolajú ťa naozaj aj mimo služby?
    duves Nebol som v PZ, po zakladnej vojenskej službe v roku 1986 som sa tam hlasil, ale nevzali ma koli zdravotnemu stavu. To je ku*va paradox, čo? 2 roky vojenčiny za sebou a pre policajtov som nebol dost dobry.
    duves Apropo, ak bude vyšetrovany trestny čin, žiadny nadriadeny ti priamo nepovie, aby si sa na to vykašlal. Marenie vyšetrovania vyzera inak, prečítaj si toto, prave som to dočítal: http://www.martinus.sk/?uItem=223466
    0verlord To je pravda. Predsa vojaci by mali zvládnuť asi väčšiu záťaž...
    0verlord Ok, vďaka. Prečítam si to, keď dočítam knihu, ktorú mám rozčítanú.
    duves Ja som sice služil na utvare, kde sa robila stredna oprava techniky, ale pre vojakov som bol v poriadku a pre políciu už nie.
    pavol54 asi si mal vo vojenskej knižke napísané :"Nevhodný pre A,B C,..." nie každý mal na vojne zdravotný stav na paragána dokonca sme mali odvedenca s vyliečenou rakovinou hneď poznámka obmedzení pre nás to znamenalo v žiadnom prípade nie 101 pešiak 130 tankista
      zbaliť

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Ak ti ide o plat, nebolo by najlepšie niečo so zameraním na IT? Naviac, aj takí sa vedia uplatniť u policajtov. Keď sa tam dostanú
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    0verlord IT ma vôbec nebaví, nie je to pre mňa. Ale viem, že po IT-čkároch je celkom dopyt.
    lujza.j Ale plat tabulkovy v zmysle zakona....k fizlom uz kvoli nicomu....a pre plat isto nie
    jslancik On to nechce pochopiť. Tabuľky nepustia... A ešte nechápe, že lukratívnejsie miesta sa preobsadzujú s každým zmenenim vrchnosti, teda regionálne a "veľké" voľby.
    lujza.j Nie nechce pochopit....a vysetrovatel je velky pojem....lebo su v ramci okresu,kraja....naka.....ja som robila "len"skratenca-skratne vysetrovanie.....NIKDY....vzdy jedna noha v base....keby moje decko k fizlom...ruky nohy polamem....zivot fizla tu stoji cca.500e
    duves presne toto si myslim, že jednou nohou si v base. Alebo v hrobe.
      zbaliť
    Kabaka123 10.09.16 16:16 odstránil(a) z Porady

    Akú vysokú školu zvoliť, keď chcem byť policajný vyšetrovateľ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.