Zavrieť

Porady

Daň z prechodu nehnuteľnosti od r. 2005

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Dnes som počul, že vraj od 1.1.2005 sa zruší daň z prechodu nehnuteľnosti. Viete o tom niečo, či je to pravda? Teraz chcem kúpiť dom, a ak by to bola pravda, tak by som mohol dojednať nižšiu kúpnu cenu.
Usporiadat
luba3 luba3

luba3 je offline (nepripojený) luba3

Mám 3 synov-18,14,13.Starám sa o rodičov.Mám lic.DSS Credit Suisse. ...viac
Včera ma poprosil sused,aby som mu pomohla vyplniť tlačivo daň.priznania na daň z prechodu nehnuteľností.Traja súrodenci predali ornú pôdu 1645 m2 za 262.000 Sk.Správa katastra povolila vklad 11.2.2004.
Nik nepodal daňové priznanie.Môj sused dostal výzvu na podanie tohto Dp k prechodu nehnuteľností a ja Vás prosím,mám vyplniť len oddiel č.1,oddiel č.2,3,4?
Sumu 262.000:3= podiel na suseda x 3%.
mohol by si odrátať aj za znalecký posudok 1/3,ale nemá doklad o zaplatení.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Luba3, veď si minimálne prečítaj tieto 3 strany na tejto téme. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosí je od 1. 1. 2005 definitívne minulosťou a už neexistuje /chvalabohu/, lebo sa "prišlo na to", že je to duplicitné zdanenie majetku.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Pyton, máš pravdu len v prípade, že k predaju došlo v roku 2005. Pri predaji v roku 2004 a povolení vkladu do katastra bolo povinnosťou daňovníka podať daňové priznanie na daň z nehnuteľností. Pri spoluvlastníctve je daňovníkom každý vo výške jeho spoluvlastníckeho podielu. Luba3, vyplň daňové priznanie len za suseda.
0 0
luba3 luba3

luba3 je offline (nepripojený) luba3

Mám 3 synov-18,14,13.Starám sa o rodičov.Mám lic.DSS Credit Suisse. ...viac
Len sa chcem uistiť,či treba vyplniť len tie oddiely 1,2,3,4,lebo v pondelok ráno mu to mám dať vyplnené.Je to 72 ročný dedko.
Vieroslava,vďaka za každú informáciu.
0 0
sunburn sunburn

sunburn je offline (nepripojený) sunburn

aHOJ.
Potrebujem poradiť.Tento rok sa mi črtá dosť velký zisk.Chcel by som ho čo najviac skresať.Môžem to urobiť takto?
Momentálne podnikám v prenajatých priestoroch.Priestory mi prenajíma svokra.Chcel by som od nej tieto priestory odkúpiť,treba za cenu 8 000 000 Sk.Otázka na Vás je takáto.Bude musieť svokra tento svoj zisk zdaniť?Priestory vlastní cez 10 rokov.A kolko si ročne ja budem moct zaučtovať odpisy?A po dobu koľko rokov?
Dík za info
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Prosím Vás. Pri výpočte dane z prevodu a prechodu nehnuteľnosti (jedná sa ešte o rok 2004, vtedy došlo k predaju) aký základ dane sa berie? Suma podľa znaleckého posudko (v tomto prípade 30.000.000,- Sk) alebo suma za akú sa to skutočne predalo? ( v tomto prípade 3.000.000,- Sk). Ďakujem za info.
0 0
fličo fličo

fličo je offline (nepripojený) fličo

anka1
Prosím Vás. Pri výpočte dane z prevodu a prechodu nehnuteľnosti (jedná sa ešte o rok 2004, vtedy došlo k predaju) aký základ dane sa berie? Suma podľa znaleckého posudko (v tomto prípade 30.000.000,- Sk) alebo suma za akú sa to skutočne predalo? ( v tomto prípade 3.000.000,- Sk). Ďakujem za info.
Základom dane z prevodu a prechodu nehnuteľností je dohodnutá cena, najmenej však cena zistená podľa osobitných predpisov (znalecký posudok) platných v čase zápisu do práv do katastra nehnuteľností.
Z uvedeného je zrejmé, že v tomto prípade bude základ dane 30 000 000 Sk.
0 0
IvkaH IvkaH

IvkaH je offline (nepripojený) IvkaH

Tiež sa to chcem opýtať, hlavne, či teda svokra bude platiť daň a akú, ak kúpila pred 10 rokmi objekty napr. za 1 mil. (DPH tam nebolo), potom objekty prenajímala a teraz ich predá za 8 mil.
A ak v objektoch sama podnikala a medzičasom sa stala plátcom DPH, teraz má k sume 8 mil prirátať aj DPH, alebo tiež môže predať bez DPH?
Ďakujem.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Kúpili sme byt v roku 99. Mala som v ňom trv.pobyt 2,5 roka/od roku 99-03/ Ak ho teraz predám/neprenajímal sa/ som teda od dane oslobodená? Nemusím mať trv.pobyt 2 roky pred predajom?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Jankaaa
Kúpili sme byt v roku 99. Mala som v ňom trv.pobyt 2,5 roka/od roku 99-03/ Ak ho teraz predám/neprenajímal sa/ som teda od dane oslobodená? Nemusím mať trv.pobyt 2 roky pred predajom?
Ak je medzi nadobudnutím a predajom 5 rokov, príjem je oslobodený od dane.
Naposledy upravil Pepa : 31.08.05 at 13:22
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Ďakujem Erika, potešila som sa.
Naposledy upravil Jankaaa : 14.09.05 at 04:36
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Jankaaa
Ďakujem Erika, nepotešila som sa.
.... ti verím.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
IvkaH
Tiež sa to chcem opýtať, hlavne, či teda svokra bude platiť daň a akú, ak kúpila pred 10 rokmi objekty napr. za 1 mil. (DPH tam nebolo), potom objekty prenajímala a teraz ich predá za 8 mil.
A ak v objektoch sama podnikala a medzičasom sa stala plátcom DPH, teraz má k sume 8 mil prirátať aj DPH, alebo tiež môže predať bez DPH?
Ďakujem.
oslobodenie od dane z príjmu sa týka len objektov, ktoré sa nepoužívali na získanie príjmov (naschvál nepíšem na podnikanie) takže predaj je treba zdaniť DPFO. Ak je platiteľom DPH v čase predaja, tak musí odviesť DPH (objekty aj stavebné pozemky). Odvádza z predajnej ceny, ak je 8 mil. Sk konečná cena tak si určí základ DPH 8/1,19.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pyton
Luba3, veď si minimálne prečítaj tieto 3 strany na tejto téme. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosí je od 1. 1. 2005 definitívne minulosťou a už neexistuje /chvalabohu/, lebo sa "prišlo na to", že je to duplicitné zdanenie majetku.
jeden zákon bol zrušený - 318/1992, druhý platí
zákon 554/2003 o dani z prevodu a prechodu nehnuteľnosti platí od 1.1.2004
zrušil pôvodný zákon.
Takže daň z prevodu zrušená nie je......
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zákon o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností sa používa iba na daňové povinnosti vzniknuté do konca roka 2004 ( v zmysle § 18 ). Tento zákon platí iba na dokončenie daňových konaní vzniknutých pred 31.12.2004.
§ 18 znie : Ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roka 2004.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Lida
jeden zákon bol zrušený - 318/1992, druhý platí
zákon 554/2003 o dani z prevodu a prechodu nehnuteľnosti platí od 1.1.2004
zrušil pôvodný zákon.
Takže daň z prevodu zrušená nie je......
Daň z prevodu a prechodu sa neplatí!!!!!!! Ostatné ako píše Johanka v príspevku 36.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dakujem, nechala som sa zmiast inou audítorkou.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

tess
Ahojte, a ako to potom s daňou vyzerá pri predaji nedokončenej stavby RD realizovanej napr. po dobu 5 rokov svojpomocne občanom? Stavba nie je skolaudovana, nebol tam ani trvaly pobyt. Náklady na realizáciu sú dávno pochované v úverových inštitúciach. Poraďte, čo s tým? Ďakujem.
tess nikto ti neodpovedal a ja mam dnes podobny problem.
Pozemok zakupeny pred 6 rokmi na nom rozostavana stavba.
Uz viem ze na zapis do katastra pri predaji potrebujem - ocenenie rozostavanej stavby, geometricky plan, stavebne povolenie. Ale ako to je s danou z predaja to netusim?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Hanka
tess nikto ti neodpovedal a ja mam dnes podobny problem.
Pozemok zakupeny pred 6 rokmi na nom rozostavana stavba.
Uz viem ze na zapis do katastra pri predaji potrebujem - ocenenie rozostavanej stavby, geometricky plan, stavebne povolenie. Ale ako to je s danou z predaja to netusim?
daň z predaja - myslíš dan z príjmu? Od príjmu odpočítaš výdavky a rozdiel je predmetom dane - ide do čiastkového základu dane.
daň z predaja - myslíš daň z prevodu? tá je zrušená.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

tess
Ahojte, a ako to potom s daňou vyzerá pri predaji nedokončenej stavby RD realizovanej napr. po dobu 5 rokov svojpomocne občanom? Stavba nie je skolaudovana, nebol tam ani trvaly pobyt. Náklady na realizáciu sú dávno pochované v úverových inštitúciach. Poraďte, čo s tým? Ďakujem.
Reagujem skôr na príspevok tess. Hanka nedefinovala predávajúceho. Ako keby to bol rozostavaný nejaký firemný objekt stavaný vo vlastnej réžii(?).
Príjem z predaja rozostavanej stavby domu (+ pozemku) by u občana malo byť predmetom zdanenia po znížení o preukázateľné výdavky vynaložené na obstaranie rozostavanej stavby (+pozemok). U podnikateľského subjektu je ocenenie vynaložených nákladov priebežne predmetom účtovníctva a malo by teda byť dostatočne zdokladované a zaúčtované, pokiaľ sa niečo neroztratilo v nákladoch. Predaj majetku ovplyvní konečný základ dane FO,SRO.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať