Zavrieť

Porady

Študent v ČR - na aké lekárske zákroky mám nárok?

Momentálne som študent VŠ v ČR.

Chel by som vedieť, na čo mám nárok v rámci zdravotnej starostlivosti. Som poistený u VZP, mám európsky zdravotný preukaz.

Môžem sa ísť dať napríklad vyšetriť ku nejakému konkrétnemu odborníkovi do nemocnice v ČR?

Môžem si nechať vytrhnúť zub u zubára v ČR?

Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Pokiaľ si poistený, si v zahraničí a máš aj EU zdravotný preukaz, máš nárok na základné lekárske ošetrenie, v prípade vážnejšieho ochorenia na život zachraňujúce ošetrenie a liečenie do doby, kedy už tvoj život ohrozený nie je - to sa všetko bude refundovať. Ale zub - pokiaľ je to akútne a bolestivé, zaplatíš si to síce a potom ti to poisťovňa spätne preplatí.
    Tu viacej:
    https://www.vszp.sk/epzp/
    Výhody

    pre držiteľov EPZP oproti nárokom na základe komerčnej poistky:

    nárok rozsahu zdravotnej starostlivosti nie je obmedzený maximálnou finančnou čiastkou
    nárok nie je obmedzený na choroby vyskytujúce sa u poistenca po prvý raz pri pobyte v inom ČŠ, vzťahuje sa aj na chronické ochorenia. Ak trpí osoba chronickým ochorením, vyžadujúcim pravidelnú starostlivosť napr. dialýza, je potrebné, aby si pacient pred vycestovaním dohodol jej poskytnutie so zahraničným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Poisťovňa mu môže byť pri tom nápomocná.
    poskytovatelia napojení na verejný systém zdravotného poistenia v iných ČŠ sú povinní nárok na základe EPZP uznávať
    nárok je vo väčšine prípadov uplatniteľný aj v prípade, že sa vyskytne pri rizikovej činnosti alebo pri výkone niektorých pracovných činností (napr. u vyslaných pracovníkov, vodičov medzinárodnej dopravy, brigádnikov bez poistenia v inom ČŠ a pod.)
    v prípade existencie nároku poistenca je možné vydať nárokový doklad aj spätne

    Nevýhody

    nároku na základe EPZP oproti nároku z komerčnej poistky

    nárok na základe EPZP nekryje náklady za spoluúčasť poistenca
    nárok na základe EPZP nekryje náklady za prevoz do SR a repatriáciu
    nárok na základe EPZP nekryje náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia
    http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=sk

    Študent v ČR - na aké lekárske zákroky mám nárok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.