Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Obecné zastupiteľstvo je valné zhromaždenie, vyplýva to z jeho právomocí, hoci to nie je tak jasne určené v zákone. Podľa zákona rozhoduje o založení sro, vložení majetku, schvaľuje zástupcov obce do štatutárnych a kontrolných orgánov ... (§ 11 ods. 4 písm. l) zákona o obecnom zriadení č. 369/1990).

    Starosta má právomoci určené zastupiteľstvom, ktoré by mu mohlo dať aj právomoc valného zhromaždenia sro.
    Naposledy upravil Mária27 : 03.03.17 at 18:09
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ZARA 43 K dispozici ale mam tento pravny nazor : Štatutárnym orgánom obce je podľa § 13 ods. 5 zákona o obecnom zriadení starosta obce.
    V prípade obcí, ktoré založili ako jediný spoločník spoločnosť s ručením obmedzeným,
    v y k o n á v a p ô s o b n o s ť
    valného zhromaždenia zásadne starosta obce. Uvedený záver vyplynul z rozhodovacej činnosti súdov ( napr. uznesenie Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 5Obo 13/2008).
    Mária27 Tak čo sa pýtaš, ked vieš? Ja som ti napísala názor, ku ktorému sa priklánam, lebo v legislatíve to nie je zadefinované a názory sú rôzne.

    Podľa zákona o majetku obce rozhoduje zastupiteľstvo. To rozhodne o založení sro a o tom, kto bude mať akú funkciu a úlohu. Ak si ponechá funkciu valného zhromaždenia, nik mu to nemôže vziať. Starosta môže rokovať, ale pokiaľ mu nedá zastupiteľstvo takú právomoc, nemôže rozhodovať ani s majetkom obce bez jeho schválenia.

    Po tom rozhodnutí najvyššieho súdu rozhodol okresný súd - obe rozhodnutie som priložila k môjmu príspevku.

    Okresný súd vysvetlil:
    "Ak ide o kompetenciu pri rozhodovaní o určitých záležitostiach rozdelenú medzi mestské zastupiteľstvo a primátora, potom je nepochybné, že vôľa sa v danom prípade tvorí prijatím rozhodnutia mestského zastupiteľstva, pričom táto vôľa je navonok prejavená konaním štatutárneho orgánu, ktorým je primátor Mesta Poltár ako jediného spoločníka navrhovateľa. Prejav vôle jediného spoločníka navrhovateľa, t. j. Mesta Poltár sa v danom prípade teda pri rozhodovaní o členoch dozorného orgánu, tvorí uznesením mestského zastupiteľstva, avšak právne účinky môže takto vytvorená vôľa nadobudnúť až konaním štatutárneho orgánu, t. j. primátorom mesta navonok voči tretím osobám. Tento záver je plne v súlade s právnym názorom Najvyššieho súdu SR sp. zn. 3Odo 21/2002 zverejneného „Zo súdnej praxe 77/2004“ z ktorého vyplýva: „Majetkovo právne úkony o ktorých prislúcha rozhodovať obecnému zastupiteľstvu sú pre obec záväzné len v prípade predchádzajúceho kladného rozhodnutia tohto zastupiteľstva. Bez takéhoto rozhodnutia starosta obce nemôže v uvedených prípadoch urobiť platný právny úkon za obec“.
    "Vyššie uvedený záver z citovaného rozhodnutia NS SR 5Obo 13/2008 nie je v rozpore spredchádzajúcim citovaným uznesením Najvyššieho súdu 3Odo 21/2002, ktoré sa zaoberá otázkouabsencie tvorby vôle mestským zastupiteľstvom v prípade jemu výhradne zverených kompetencií pri rozhodovacej činnosti."
    ZARA 43 ...tak takyto koment som necakala... Pytala som sa preto, lebo som chcela zistit, ci je tento vyklad relevantny resp.ci mozno z neho vychadzat a to mi potvrdi niekto kto s tym prisiel niekedy do kontaktu... teda som chcela pocut nazor niekoho, kto mi da jasnu odpoved, nielen odpoved typu nazory su rozne... musi tu byt jednoznacna odpoved
    Mária27 Uviedla si jeden právny názor vyslovený súdom a sama si mu celkom neverila. Súdy dávajú jasné odpovede, vyššie súdy im to rušia, pretože dávajú ešte jasnejšie odpovede, nižšie súdy k tomu niečo pridajú a je iný právny názor, ... atď. S takýmito jasnými a jednoznačnými odpovedami sa prichádza do styku.
      zbaliť

    Kto predstavuje valne zhromazdenie s.r.o v pripade, ze ju zaklada obec?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.