Zavrieť

Porady

HTML HELP WORKSHOP

Nedávno som v tomto programe "pospájala" svokrinu kuchyňu od Ayyi , ktorá je v téme http://www.porada.sk/t8703-p1-svokri...inikurz-p.html.
Zatiaľ priebežný výsledok je v priloženom súbore.

Keďže sa to dosť páčilo a nie je to nič ťažké, možno by aj ostatní uvítali niečo také vedieť. No a ja samozrejme dúfam, že sa tu nájde niekto, kto to ovláda lepšie ako ja - čo nie je také nepravdepodobné, keďže som samouk - tak sa aj ja niečo naučím.

Vopred sa ospravedlňujem, ak pôjdem príliš pomaly alebo príliš rýchlo. Dajte vedieť, prispôsobím sa.

Tak toto snáď na úvod stačilo.
Usporiadat
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Čo to vlastne ten HTML HELP WORKSHOP (ďalej len HHW) je? Voľne stiahnuteľný program od MIcrosoftu na vytváranie helpov (dokumentácie). Dokáže poskladať veľmi prehľadne html súbory spolu s obrázkami do jedného súboru s príponou .chm . Príručky od Krosu vyzerajú, že sú urobené práve v tomto.

Ja to používam pri seriáloch uverejňovaných na internete. Predtým som musela každú časť uložiť samostatne, orientovala som sa len podľa názvov, keď som si to chcela preniesť z PC na PC, tak len celý adresár. Takto si jednotlivé časti posťahujem, prípadne poupravujem a spojím vo HHW a ďalej pracujem už len s jedným súborom.

Nevýhody :
1. nedá sa "pricapiť" na Poradu
2. nedá sa posielať emailom alebo priamo sťahovať z netu

Obe tieto nevýhody úspešne rieši zbalenie do formátu zip. Na iné nevýhody som neprišla, takže prečo ho nezačať používať?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Čo potrebujeme?
- program HHW najlepšie v češtine
- hocičo, v čom sa dajú upravovať html stránky
Pri úpravach textu sa mi najlepšie osvedčil MS Frontpage - prosím neľakať sa, v MS F pokiaľ ide o editáciu textu, tak pracuje ako Word. V najhoršom je možné použiť aj Word, len sa vytvorený dokument musí uložiť ako html súbor (uff, použiť len ak Vám je srdečne jedno, aký hrozný kód sa vytvorí).

Vo väčšine sa texty nepíšu, ale kopírujú z internetu. Niet nad CTRL C a CTRL V. Potom už len závisí na tom, ako sa chcete s tými textami pohrať, proste ako to "vymakať".

Program HHW je voľne stiahnuteľný. Stačí skúsiť vyhľadať cez vyhľadávač. Pre tých, čo sa im nechce hľadať, pripájam inštalačky.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Janka..super, zase sa môžem niečo nové naučiť..
program mám stiahnutý..čakám na prvú lekciu..
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Inštalácia (tí, čo nemáte problémy s inštaláciou hocičoho, preskočte tento príspevok)
(predpokladám, že ste si stiahli zip súbory v príspevku vyššie, uložili kde ste chceli, aj na plochu. Stačí kliknúť najprv na ten s kratším názvom, vo vnútri je potrebný exe súbor)
  • spustiť program htmlhelp.exe
  • kliknúť na súhlas s licenciou – nabehne extractor
  • kliknúť na Áno (želáte si inštalovať HTML HELP WORKSHOP teraz?)
  • zadať cestu, kam sa uloží program (nechávam predvolené C:\Program Files\HTML Help Workshop
  • nezľaknúť sa, keď vyhlási, že neexistuje adresár a spýta sa, či ho má vytvoriť
  • zobrazí sa okienko s kopírovaním súborov (v závislosti od kvality PC to trvá niekoľko minút)
  • keď to skončí, treba dať OK (ja som ho musela dať 2x, lebo najprv vyhlásilo niečo o vyššej verzii a potom, že inštalácia kompletná.)
Výsledok : v Štart/Programy pribudol program HTML Help Workshop s dvoma položkami. Ja z nich používam len HTML Help Workshop, to druhé podľa názvu slúži na editovanie obrázkov. Pravdupovediac nebol čas na zisťovanie, čo dokáže.

Po správnom nainštalovaní sa otvorí prázdne okno s piatimi ikonami a anglickým menu. Experi v angličtine môžu nasledovné riadky vynechať. Pre ostatných je výhodnejšie nainštalovať si češtinu.

Inštalácia češtiny:
  • kliknúť na zozipovaný priečinok s dlhším názvom a CZ v texte a v ňom znova na exe súbor
  • pravdepodobne Windows vyhlásia upozornenie na neznámeho vydavateľa = takže je to na každého uvážení
  • pozor treba zatvoriť HHW, ak ste ho predtým skúšali otvoriť (samozrejme, že ja som ho na prvý pokus nechala otvorený)
  • potom len ďalej, .. ďalej, začít a ďalej. Potvrdiť aj ponúknutý priečinok = jednoducho to odklikať
Výsledok : po opätovnom spustení HHW je zobrazené menu v češtine. Vďaka Ti neznámy Lagardere za to. (zdroj www.stahuj.cz)
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Tak toto by malo byť na dnes všetko. Počkám si na reakciu a kto má záujem, nainštalujte si to. Najprv ma nenapadalo, na čom by sme to vyskúšali a potom ma napadlo, že sme na Porade a možno príde vhod spraviť v tom zákon o DPH. Nič by sa nepísalo (Richard to má pekne v html) a dá sa to zoskupiť do "tématických" celkov. Pokiaľ ma niekto iný nápad, dajte vedieť.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Perfektné Janka. Zase sa niečo nové naučíme a to je super. Vďaka.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Tak dnes pokračujeme. Ešte stále sa nedostaneme priamo k HHW, ideme si len predpripraviť html stránky.
Zhodou okolností teraz sedím pri notebooku, na ktorom nie je nainštalovaný Frontpage, takže nič iného ako použiť Word mi v tejto chvíli nezostáva, ak chcem zachovať formátovanie (a uľahčiť si život).
Výhodou HHW je, že dokáže ľubovoľne poskladať html stránky do stromovej štruktúry (teda ak sa to volá stromová š.), niekto to volá celky, kapitoly, podkapitoly . Proste kliknete na jeden chlievik a automaticky sa otvoria tie pod tým , kliknete znova a schovajú sa. Žiaden problém to prezoskupovať ako potrebujete.

Skúsime to dnes tým zákonom o DPH, ktorý tu uverejňuje Richard.
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html

Nadpis a prvých pár riadkov budú tvoriť úvodnú stránku.
Nadpis základné ustanovenia a vymenované paragrafy stránku pre prvý celok a podobne pre každý ďalší celok.
Nakoniec vlastná stránka pre každý paragraf.

Niekde som čítala, že stránky by mali byť takmer hotové, než sa pospájajú v HHW. Bežne ich ale robím za pochodu. Vytvorím, pospájam, prekompilujem, skontrolujem, opravím, prekompilujem a stále dokola, až kým to neni ono. Žiaden problém sa zatiaľ nevyskytol.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Tento príspevok bude pre tých, ktorí netušia ako zo zákona o DPH na Porade urobiť niekoľko htm stránok prostredníctvom Wordu.
- vytvorte si niekde nový adresár, kam sa budú súbory ukladať (napr. HHW na ploche )
- v novom okne si otvorte ten zákon (myšou nad link, klik pravým tlačítkom a otvoriť v novom okne) – ďalej len ZoDPH
- v ďalšom okne otvoriť Word (mal by dať automaticky nový prázdny dokument)
- na ZoDPH pomocou myši označiť od názvu po prvé paragrafy (asi 7 riadkov)
- buď CTRL-C alebo pravým tlačítkom myši a kopírovať
- prepnúť sa do Wordu
- buď CTRL-V alebo pravým tlačítkom myši a vložiť
- kliknúť na uložiť ako (pozor, kam to ukladáte, malo by to byť to Plocha/HHW alebo kde ste si to dali)
- v dolnej časti zmeniť z Dokument programu doc na Webová stránka *htm
- vymazať ponúknutý názov a zvoliť trebárs uvod (príponu si to dá samo)
- v hornej lište sa objaví názov uvod.htm

Rovnako by sa dalo postupovať aj ďalej, ale rýchlejšie je (po 11 paragraf mi to trvalo pár minút, potom ma to prestalo baviť)
- ešte raz pre istotu kliknuť na disketu (alebo uložiť)
- znova dať uložiť ako (už ponúkne htm formát)
- zadať nový názov (napr. main01 alebo celok01 – ideme vkladať obsah prvej časti)
- CTRL A (označí sa všetko)
- DELETE (všetko sa vymaže a máme predpripravený súbor pre vkladanie)
- prepnúť sa na ZoDPH, označiť prvú časť (7 riadkov bez nadpisu)
- CTRL C
- prepnúť do Wordu
- CTRL V
- A ULOŽIŤ
- a opakovať pre ďalšie celky (na ukážku HHW stačia 3) a ďalšie paragrafy (zvládla som 11)
Naposledy upravil JanaSys : 19.07.06 at 20:52
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Takže výsledkom dnešného snaženia je aspoň u mňa adresár HHW, ktorý obsahuje súbory :
uvod.htm (začiatok zákona)
main01.htm, main02.htm, main03.htm (ďalšie časti - tie zoznamy paragrafov podľa jednotlivých častí zákona)
par01.htm až par11.htm (prvých 11 paragrafov)

V skutočnosti sme jednu Richardovu stránku rozkúskovali na niekoľko samostatných stránok. Možno sa zdá nezmyselné, že sme zrovna použili zákon o DPH, ale :
1. nič lepšie ma nenapadlo
2. asi z neho budem mať v zime skúšku, takže aj tak by ma to čakalo
3. nie je vôbec problém ku každému paragrafu prihodiť témy z Porady, či čo kto potrebuje. Ale to už predbieham.

Na budúce už vážne budeme robiť s HHW.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Po otvorení programu sa zobrazí (Start/Programy/HTML HELP Workshop/ HTML HELP Workshop) prázdne okno so základnou navigáciou.
Doteraz mi som si vždy vystačila s ikonami, takže:
- prvá ikona - nový projekt (klasika Microsoft)
- druhá ikona - otvoriť existujúci (klasika MS)
- tretia ikona - kompilácia (existujúci projekt skompiluje a vytvorí help s príponou .chm)
- štvrtá ikona - zobrazí súbor .chm (spustí help)
- piata ikona - vlastný help HHW (aj to je súbor .chm)
HHW01.jpg  
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Začíname s novým projektom. Takže kliknúť na ikonu Nový (alebo Soubor/Nový) . Zobrazí sa okno s piatimi možnosťami. Vždy dávam možnosť Projekt, otvoriť to po častiach som neskúšala ani nepotrebovala.
HHW02.jpg  
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Objaví sa sprievodca - len odkliknúť ďalší. Ak vie niekto význam Převést WinHelp projekt, rada sa poučím.
Naposledy upravil JanaSys : 19.07.06 at 17:21
HHW03.jpg  
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

V ďalšom okne treba zadať názov projektu. Buď priamo napísať napr. ZoDPH, ale ja dávam Prechádzať a až potom napíšem názov (pre istotu, že kde mi to uloží).
Naposledy upravil JanaSys : 19.07.06 at 17:33
HHW04.jpg  
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

V ďalšom okne v prípade, že už chceme použiť už existujúcu časť (napr. obsah z iného helpu), môžeme zaškrnúť. Zatiaľ som to nevyužila, tak len ďalej.
HHW05.jpg  
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Hotovo a až len kliknúť na dokončiť. Máme založený prázdny projekt.
HHW06.jpg  
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Toto by mal byť výsledok:
HHW07.jpg  
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Pribudli nám tri záložky : Projekt, Obsah, Index. Projekt v tejto chvíli úmyselne vynechávame. Klikneme na záložku Obsah. Program sa znova opýta, či použiť existujúci obsah alebo vytvoriť nový. Dáme nový a potom zadáme názov súboru. Môže sa zhodovať s názvom projektu. V tomto okamihu sa vytvorí súbor s príponou ZoDPH.hhc.
HHW08.jpg  
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Vytvoril sa prázdny obsah. Na ľavej strane sú ikony, ktoré sa pri práci s obsahom používajú.
Prvá ikona : Vlastnosti obsahového súboru. Fakt som neskúšala. Keby sa niekomu chcelo, môže.
Druhá a tretia ikona : samotné vkladanie riadkov obsahu. Jedno by mala byť hlavička a druhé samotné strany. Keďže dodatočne sa dajú ikony zmeniť, aj stránky poposúvať, až tak veľa sa nestane, ak si to niekto pomýli. Stránka by sa mala používať na najnižšej úrovni (tie naše paragrafy), nad tým by mala byť hlavička (napr. základné ustanovenia).
Vždy je tam zobrazená dvojica : fialová kniha a list s otáznikom alebo klasická záložka Windows a stránka s riadkami.
Ceruzka pod tým slúži na zmenu už vytvoreného riadku obsahu.
Krížik pod tým vymazáva riadky.
4 šípky slúžia na posun riadkov všetkými smermi
Zobraz zdroj html - asi na priamu zmenu html kódu
Uložiť súbor - občas použijem, ale skôr používam kompiláciu aj s uložením
HHW09.jpg  
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Konečne ideme vytvárať prvý obsah. (predpokladám, že už sú vytvorené html súbory - viď príspevky vyššie)
Klikneme na druhú ikonu (vložiť hlavičku). Sme na záložke Hlavní.
Vstupní - názov, pod ktorým sa stránka bude zobrazovať v obsahu
Tri voľby : Pridať, Upraviť a Vyjmout - slúžia na pridanie, zmenu a vymazanie html stránky. V našom prípade main01.htm.
Alternatívne ULR - keby program nenašiel to hlavné, asi skúsi toto.
HHW10.jpg  
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Rovnako spravíme zvyšné dve hlavičky (u mňa main02.htm, main03.htm).
Ešte poznámka k prepojeniu na htm stránku. Keď dáte Pridať (Upraviť) tak sa zobrazí okno, kde v prvom okienku je názov projektového súboru (nevidím dôvod meniť). V druhom veľkom je zoznam htm súborov. V záložke Projekt (dostaneme sa k tomu neskôr) je možné priamo pripojiť htm súbory k projektu. Ak sa to urobí, ich názvy sa zobrazia tu ("title" z časti head týchto súborov). Logicky by sa predpokladalo, že keď sa na takýto súbor klikne, tak sa sám stiahne. Bohužiaľ, tak či tak, sa musí použiť tlačítko Prechádzať, takže som pripájanie htm prestala používať.
Ešte jedna poznámka. Občas program položí otázku, či vložiť tento vstup na začiatok obsahovej tabuľky. Nezľaknúť sa, len riadok zaradí na úplný začiatok. Väčšinou treba dať nie.
Naposledy upravil JanaSys : 19.07.06 at 18:03
HHW11.jpg  
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať