Zavrieť

Porady

Čím sa preukázať po uplynutí platnosti OP?

Pred skončením platnosti občianskeho preukazu som si bola podať žiadosť o vydanie nového. Zatiaľ však čakám na jeho vydanie a preto sa chcem spýtať, čím sa preukázať (pri cestovaní,na úrade,...), keď aktuálne doklad ešte nemám.
Naposledy upravil mirka.5494 : 02.05.17 at 14:46
7 komentárov     zbaliť
Mila123 cestovným pasom
kopretinka no ja pas nemám a ani vodičák .....možno kartička poistenca?
ivka70 karticka poistenca neobsahuje fotku, ta ti je uplne nanic, nou sa nepreukazes.
mirka.5494 Vďaka za tip, pas doma mám
kopretinka a nedávajú policajti nejaké potvrdenie,že OP sa vybavuje?
dmc OP vybavuju obciansky zamestnanci a potvrdenie bohuzial nenahradza doklad totoznosti.
sito 9
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    obč.by sa mal vybavovať v dostatočnom predstihu,čiže kým budeš mať nový,tak starý ešte platí.Nový ti nepríde,ten si musíš vyzdvihnúť.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor Ale pride sms, na tu treba cakat a dovtedy zbytocne chodit pytat sa.
    ivka70 zial ,policajti zoberu aj platny OP, znehodnotia ho a nechaju si ho v den ziadosti o novu OP, napriek tomu ,ze je este platny a mohol by mi ostat do vydania nového OP
    bodliak Vybavoval som si novy, a stary - este platny, mi nechali. Odovzdal som pri prevzati noveho.
    mirka.5494 Príslušné oddelenie posiela sms o tom, že je OP pripravený a môžte si ho vyzdvihnúť. Zatiaľ však čakám....a ako hovorí ivka70, platný OP mi zobrali hneď ako som podala žiadosť, čiže preto sa pýtam ;-)
    bodliak Mozno preto, ze uz bol neplatny. Povinnost poziadat o vydanie noveho je 30 dni pred uplynutim platnosti stareho, ak si na to kaslala, mala si si zaplatit zrychlene vydanie do 48 hodin.
    mirka.5494 Len aby som to uviedla na pravú mieru, v budúcnosti môj príspevok môže niekomu v podobnej situácii pomôct - nie pán múdry, môj OP nebol neplatný, čítať viem ;-) O výmenu som žiadala 4 týždne vopred. Policajti mi však dali iba tlačivo o výmene, takže pri cestovaní som musela vtedy použiť pas, ktorý som našťastie mala. Takže bodliak, do budúcna radšej reagujte len na také príspevky, ktoré si dočítate do konca.
      zbaliť
    MenoPriezvisko
    ak nemáš cestovný pas tak ničím (aspoň pri cestovaní) a čo sa úradov týka podľa toho na aký úrad potrebuješ a čo vybavovať

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Trochu divné konanie policajtov. OP môžu zadržať, ak je pozmenený, poškodený, nečitateľný. Pokiaľ si podala žiadosť o vydanie nového OP, starý do vydania nového je stále platný. Z oddelenia pasov a osobných dokladov na OO PZ ti príde SMS, aby si si nový OP vyzdvihla - prídeš, predložíš starý, zoberú - dostaneš nový (platný). Starý vydaním nového stráca platnosť.
    Vo vyššie uvedených prípadoch však PZ vydáva potvrdenie o zadržaní OP, prípadne náhradný dočasný doklad "potvrdenie", ktorý čiastočne nahrádza OP - ale tento doklad NIE JE možné používať pri vybavovaní nejakých vecí, kde sa overuje totožnosť (banka, úrady, cestovanie za hranice).

    Mimochodom - každý držitel OP si má kontrolovať, do kedy je platnosť dokladu totožnosti a v predstihu si to vybavovať. Doklad totožnosti (OP) totiž NIE JE majetkom uvedenej osoby - je majetkom štátu a je držiteľovi "prepožičaný".

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    cestovný pas alebo žiadosť o vydanie OP, ale:

    11. Dá sa využiť „Žiadosť o vydanie občianskeho preukazu“ alebo „Potvrdenie o občianskom preukaze“ ako náhradný doklad, pokiaľ mi bude vydaný nový občiansky preukaz?

    "Žiadosť o vydanie občianskeho preukazu" ani "Potvrdenie o občianskom preukaze" nie je dokladom totožnosti a závisí od každej inštitúcie, kde sa nimi bude občan preukazovať, či ich bude akceptovať.
    ref: http://www.minv.sk/?najcastejsie-otazky-ode

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Pokial si bola poziadat o vydanie noveho dokaldu totoznosti 30 dni pred skoncenim platnosti (je to povinnost obcana) - pracovnici na oddeleni dokladov by ti ponechali PLATNY - doklad totoznosti a odovzdala by si ho az pri preberani noveho OP.

    Citujem:

    Občan alebo jeho opatrovník je povinný

    - chrániť občiansky preukaz pred zničením, poškodením, stratou, odcudzením a zneužitím,
    - požiadať príslušný úrad o vydanie nového občianskeho preukazu do 30 dní od neplatnosti občianskeho preukazu,
    - odovzdať príslušnému úradu občiansky preukaz neplatný z dôvodov uvedených v § 10 ods. 1 písm. c) až h) pri požiadaní o vydanie nového občianskeho preukazu,
    - odovzdať príslušnému úradu doterajší občiansky preukaz pri prevzatí nového občianskeho preukazu pred skončením doby platnosti uvedenej v doterajšom občianskom preukaze

    zdroj:
    http://www.minv.sk/?povinnosti-obcan...kych-preukazov

    Podla zakona o obcianskych preukazov §5 odst. (6) Občan, ktorý podá žiadosť o vydanie občianskeho preukazu, nie je povinný mať do doby jeho prevzatia občiansky preukaz, najdlhšie však 90 dní od podania žiadosti.
    zdroj. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-224
    Naposledy upravil dmc : 02.05.17 at 17:37
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Zial, nie je to pravda, OP ti zoberu, aj ked je platny.
    Menila som takto kvoli cipu platny OP, hned pri ziadosti mi ho zobrali a tiez som chodila 2 tyzdne s pasom.
    Urcite by bolo logickejsie, keby OP brali az pri prebrati noveho, zisl, na SK je to tak ako pisem.
    dmc v tom pripade pracovnici oddelenia dokladov porusili zakon - asi si ulahcuju robotu. Ja som menil OP pred 3 mesiacmi (kvoli zmene nazvu ulice) a OP mi nechali az do prevzatia noveho OP
    ivka70 a kto sa s nimi bude hadat? inak, pocula som, ze su oddelenia PZ, ktore OP nechabaju a su take, ktore ich komplet vsetkym beru
    lujza.j Tiez sa v rodine menil OP...."stary"-platny sa.odovzdal az pri prevzati noveho....v ba...
    misoft I ja keď som menil OP pred uplynutím platnosti - do doby než som dostal nový som mal starý. Ten som odovzdal pri preberaní nového. Ide o prístup policajtov a ich vykladanie zákona.
    http://www.noveaspi.sk/products/lawT...62661/1/2#c_57
    §2 ods.1 - OP je jediný doklad (okrem pasu) - ktorý umožňuje stotožniť osobu s dokladom. Potvrdenie teda nemôže nahradzovať OP, len potvrdzuje, že bol odobratý.
    Koľko už bolo prípadov, keď pomocou takéhoto papierika iná osoba spôsobila nekalú činnosť?
    Spácha tr.čin, preukáže sa tým papierikom (inej osoby) a tá iná osoba má odrazu problémy. A prečo? Lebo na papieriku nie je fotografia, teraz už aj biometrické údaje, nie je hologram.....
    Podľa mňa tento papierik nie je doklad totožnosti.
      zbaliť

    Čím sa preukázať po uplynutí platnosti OP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.