Zavrieť

Porady

Odvody do SP v roku 2018 - podnikanie iba časť roka

Ahojte, riešim tento problém - tento rok som pracoval na TPP v mesiacoch január - august, hrubý príjem za tieto mesiace bol spolu 8000 eur. V septembri odchádzam z práce a začínam pracovať ako SZČO. Budem v roku 2018 platiť odvody do SP, ak môj príjem zo živnosti za tieto 4 mesiace nedosiahne sumu 5472? Neberie sa v tomto prípade do úvahy nejaká alikvótna čiastka, ak som podnikal iba 4 mesiace, tj. 1824? Prípadne, nepočíta sa do tej sumy (5472) aj príjem z TPP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Príjem zo živnosti sa berie celkovo za celý rok, teda neprepočítava sa alikvotná čiastka, ani sa nesčítava s príjmom zo závislej činnosti. Teda, ak v r. 2017 nepresiahneš požadovanú hranicu na platenie odvodov do SP, tak ti nevznikne od 1.7.2018 povinnosť platiť odvody do SP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pre povinnú registráciu v SP sa sleduje iba príjem(tržby) z podnikania, bez ohľadu na počet mesiacov podnikania.

    Pre stanovenie vymeriavacieho základu pre platenie preddavkov do zdravotnej poisťovne je dôležitý základ dane z podnikania a počet mesiacov trvania živnosti

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    musíte brať do úvahy aj nové RZSP , návrh zákona pôjde to do parlamentu, a platné to bude v roku 2018 (bez záruky)

    Odvody do SP v roku 2018 - podnikanie iba časť roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.