Zavrieť

Porady

Právo prechodu a prejazdu cez môj pozemok, ako sa brániť

Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadne práva prechodu a prejazdu cez môj pozemok.
Vlastním pozemok červenou farbou vyznačený na mapke, ktorý som získala od rodičov ešte pred cca.12 rokmi. Pozemok č. 1 bol prepísaný na brata, pozemok č. 2 vlastnia rodičia a minulý rok prepísali rodičia pozemok č. 3 na brata, ktorý má prístup na hlavnú komunikáciu. Ako je podľa mapky vidieť pozemky č.1 a 2 nemajú prístupovú cestu vytvorenú. Pred 12 rokmi som nebola viazaná žiadnym zákonom o práve prechodu a prejazdu cez pozemok a teda na základe dobrých vzťahov smeli užívať všetci prístupovú cestu ktorá je v mojom vlastníctve. Ak sa nemýlim v roku 2008 vyšiel zákon o práve prechodu a prejazdu cez cudzí pozemok, kde môžu vlastníci nehnuteľností ( v mojom prípade č.1 a č.2) užívať komunikáciu v rámci práva prechodu a prejazdu.
Moja otázka preto znie ako sa ja ako vlastník príjazdovej cesty môžem brániť voči budúcim majiteľom pozemkov č.1 a č.2, keď na svoje náklady som si natiahla príjazdovú cestu a riadne sa o ňu starám nehovoriac o tom, že zákon mi ukladá za povinnosť im sprístupniť tento pozemok na natiahnutie infraštruktúry, čo de facto znamená, že mi môžu nanovo noví vlastníci rozkopať pozemok a navrátiť mi ho v ako tak používateľnom stave. Dá sa teda voči tomu brániť, zaviazať zmluvne, súdom aby sme sa nepríjemnostiam v budúcnosti vyvarovali? Pamätá v tomto nešťastnom prípade aj zákon na majiteľov prístupových ciest?
Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Ja mám takýto pohľad na Tvoj problém. Na časti prístupovej cesty-Tvojom vlastníctve nič nezmeníš. Už len z toho , že vlastník pri hlavnej komunikácii (brat) doteraz užíva Tvoju cestu, rodičia tiež. Na takom úzkom pozemku, sa nedá nič urobiť v Tvoj prospech. Do tej prístupovej cesty si vložila náklady. Podľa mňa najvhodnejšie by bolo tú časť prístupovej cesty, ktorú užívajú vlastníci č.1,2 odčleniť od Tvojho pozemku a tú odčlenenú časť ponúknuť užívateľom č.1,2 do spoluvlastníctva v podiele pre troch, aby aj oni znášali svojim podielom všetky náklady spojené s udržiavaním cesty. V skutočnosti by Ti mali doplatiť aj časť nákladov, čo si vrazila do cesty doteraz, i keď je to blízka rodina. Samozrejme do toho podielu cesty spadáš, lebo sa musíš dostať k svojej nehnuteľnosti. Ale to musí byť dohoda medzi vlastníkom a užívateľmi cesty. Tým by si vyriešila zníženie nákladov na prístupovú cestu. Cesta by bola spoločná pre troch užívateľov s vlastníctvom podielovým. To by sa muselo zmluvne ošetriť cez kataster a aj GP by bol nutný.
    mari2x Brat + rodičia sa s tebou takto nevedia dohodnúť? Alebo ty s nimi ?
    branislavp mari2x, usudzujem, že vlastník pozemku užívateľom cesty č.1,2 takúto možnosť riešenia spoločného užívania . cesty nenavrhol a vidí iné riešenie a to také, aby si vlastníci č.1,2 urobili cestu zo svojich pozemkov-dvorov, keď zadávateľ príspevku píše, že brat si nechce ukrojiť zo zelene.
    Vybudovanie prístupovej cesty nie je lacná záležitosť a tiež aj jej udržiavanie, napr iba také odpratávanie snehu v zime.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Od 1.1.2008 pribudol v § 151o občianskeho zákonníka tretí odsek o možnosti súdu zriadiť vecné bremeno ako prístup k stavbe. Predtým mohol súd zriadiť bremeno len k neoprávnenej stavbe (§ 135c ods. 3) a pri zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva rozdelením nehnuteľnosti (§142 ods. 3). Vecné bremeno možno nadobudnúť aj vydržaním.
    Oprávnený z vecného bremena primerane znáša náklady na opravu a údržbu veci v rozsahu svojho užívania či zásahu - teda ich rozkopanie musia uviesť do pôvodného stavu na vlastné náklady.


    § 151o
    (3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peter2017 A práve toto vecne bremeno ma zaväzuje k tomu aby majitelia priľahlých nehnuteľnosti mohli kľudne využívať cestu ( prejazd, prechod, infraštruktúra). Predpokladám, že pokial cestu nedá do pôvodného stavu tak ako bola, tak znova ťahanice po sudoch... aby som len dostal to čo mi patrí a začo som patrične nemalé prostriedky vynaložil aby som sa hlavne s rodinou vedel dostať na svoj pozemok a nie aby vlastníci priľahlých pozemkov ju využívali len preto aby si neukratili zeleň na pozemku.
    Kde sa v tomto prípade stavia zákon na stranu vlastníka.
    A prípadov s problémovými susedmi je plny internet. A v tomto prípade išlo skôr o vypočítavosť.
    Mária27 Ako to myslíš "aby si neukratili zeleň na pozemku"? majú iný prístup? Potom môžeš žiadať zrušenie VB - najmä ak ti škodia. Je to zapísané na katastri?
    Resp. žiadaj o odpredaj cesty do spoluvlastníctva všetkých.
    Peter2017 Pristup majú z pozemku c3, však aj infraštruktúru z pozemku 2 si cez tento pozemok ťahali, len nechcú tam natiahnuť prístupovú cestu keď im to z pozemku c3 uberie a keď môžu využiť tu moju. Podotýkam, že ten pozemok, ktorý mam ako prístup na zadný pozemok je časť záhrada a časť stavebný pozemok. Tak je na LV. A je to výlučne len v mojom vlastníctve.
    Mária27 máš to bremeno v katastri?
    Peter2017 Nie nemám
    Mária27 Tak žiadne bremeno nemáš a môžeš sa ohradiť.
    ZahradnikAmater ... a môžeš si ohradiť pozemok.
      zbaliť
    ivka70 01.09.17 05:31 odstránil(a) z Porady

    Právo prechodu a prejazdu cez môj pozemok, ako sa brániť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.