Zavrieť

Porady

Danova pokuta

Dobrý deň. Prosím poraďte mi, som úplne zúfalá. Žijeme s rodinou v zahraničí, už 9 rokov. Počuli sme, že keď mame trvalý pobyt na Sk, tak sme povinný podať DP na Sk. Bola som na Daňový úrad a pani mi tam povedala, že áno mám a za posledné päť roky. Zaplatila som aj pokutu. Tak účtovnícka nám vyplnila formulár a aj s žiadosťou na Daňový bonus. Po štyri mesiacoch nám prisla správa, že neprešli sme cez daňovú kontrolu, lebo životne záujmy mame v zahraničí v Uk.
A nie sme daňovníkom SR ale UK.
Tak za rok nám prišla ďalšia pokuta. Za to, že sme žiadaly o DB a nemali sme na to nárok.
Moja otázka je, že keď sme daňovníkom UK a nie SR tak mozu nám dat pokutu? Oni má informovali zle na Daň. Úrad. A teraz mám ja platiť, za to pokutu.
Čo sa dá v tím situácii robiť?
Ďakujem za Vás odpoved.
S pozdravom
3 komentárov     zbaliť
avalik a tu prvu pokutu, ste za co dostali? za ktore zdanovacie obdobie? za ktore zdanovacie obdobie ste ziadali DB?
Laura09 Za posledné päť roky od 2011-2016, lebo sme podali neskoro.
avalik a za to obdobie vas nevyhodnotili ako rezidentov UK?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    "1. Tým že ste sa odsťahovali do UK, mali ste povinnosť odhlásiť si pobyt v SR. Aj za to ťa ešte čaká pokuta." tvrdi "profesional"

    Nie je pravda. Odhlasit z pobytu v SR sa musite iba ak pred vycestovanim do zahranicia planujete v zahranici zit trvalo. Pokial si plany nerobite alebo planujete zit v zahranici nie trvalo, ale iba najblizsich 85 rokov, tak nemusite odhlasit svoj pobyt v SR:

    "§ 6 zakona 253/1998


    (1) Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.


    (2) Občan je pri ohlásení skončenia trvalého pobytu povinný vyplniť a podpísať odhlasovací lístok z trvalého pobytu, ktorého vzor určí ministerstvo.


    (3) Občan, ktorý má pobyt v zahraničí a ktorý sa rozhodne počas tohto pobytu skončiť trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, môže ohlásiť jeho skončenie prostredníctvom zastupiteľského úradu Slovenskej republiky alebo prostredníctvom splnomocneného zástupcu v Slovenskej republike. Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky alebo splnomocnený zástupca doručí ohlasovni pobytu, ktorá vedie údaje o trvalom pobyte občana, odhlasovací lístok s osvedčeným podpisom občana, v ktorom sa uvedie štát a miesto súčasného pobytu v zahraničí. Dňom skončenia trvalého pobytu je deň doručenia uvedeného dokladu ohlasovni."

    2. Zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia ma prednost pred znenim zakona o dani z prijmu fyzickych osob (§ 1 ods. 2 zakona o dani z prijmu).

    3. Zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a UK najdete na https://www.akont.cz/sk/nase-znalost...lka-britania/0

    4. "profesional" tvrdi: "2. V tvojej situácii, hoc nezákonne, si si navodila stav, že si daňovým rezidentom SR a aj UK. Musela si podávať daňové priznanie v UK a aj v SR. S tým že daň zaplatenú v UK by si si započítala ako splatnú daň voči dani v SR a tak by si v SR doplatila len rozdiel do daňovej sadzby."

    Nie je pravda. Napr. ak mas podla clanku 4 zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a UK danovy domicil v UK a mas prijmy iba zo zamestnania v UK, tak podla clanku 15 zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a UK, bude tvoj prijem zo zamestnania v UK zdaneny iba v UK bez ohladu nato, ci mas na Slovensku nahlaseny trvaly pobyt. Podla clanku 22 zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a UK sa zamedzi dvojitemu zdaneniu danoveho rezidenta SR s danovym domicilom v UK nasledovne:


    "2.V Česko-Slovensku bude dvojaké zdanenie zamedzené takto:

    (a) ak osoba, ktorá je rezidentom v Česko-Slovensku, poberá príjmy a zisky z majetku, ktoré môžu byť podľa ustanovení tejto Zmluvy zdanené v Spojenom kráľovstve, vyjme Česko-Slovensko s výhradou ustanovení uvedených pod písmenom (b) tohto odseku tieto príjmy alebo zisky z majetku zo zdanenia, môže však pri výpočte sumy dane z ostatných príjmov a ziskov z majetku tejto osoby použiť sadzbu dane, ktorá by sa použila, keby vyňaté príjmy alebo zisky z majetku neboli takto vyňaté;"

    takze o doplateni rozdielu do danovej sadzby spominanej "profesionalom" ani zmienky, prave naopak.
    Naposledy upravil Jakubec : 11.09.17 at 10:33
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    profesional Ak trvalo žije v zahraničí, dôvod odhlásenia nastal najneskôr okamihom, kedy došlo ku splneniu podmienok vzniku centra vitálnych záujmov.

    Ak má v UK len príjek zo závislej činnosti, tak doplácať daň nebude. Ak z akéhokoĺvek iného zdroja, tak bude. Treba totiž správne vykladať spojenie "môže byť zdanená", kde je dané dispozičné oprávnenie štátu a nie subjektu. Tj. ak štát určí, že bude spadať pod režim oboch štátov, tak dp podáva. A buď jej s ohľadok na druh a typ príjmu vyide nulové, alebo rozdieolé pri započítaní uhradenej dane.

    Ešte som nevidek niekoho, kto by sa trvale odsťahoval do zahraničia neúmyselne.
    Jakubec Ja som videl mnohych, ktori sa odstahovali do zahranicia, pricom pred odstahovanim nemali umysel zostat v zahranici natrvalo. Povinnost odhlasit sa zo slovenskeho trvaleho pobytu, ked uz je clovek v zahranici a zostane tam natrvalo nie je. Takze ani najneskor okamihu, ked mu vzniklo centrum vitalnych zaujmov v zahranici.
    profesional Akonáhle sa prihlási na pobyt inde, je zjavné, že má v úmysle ostať tam žiť. Súbeh pobytov je v EÚ právne vylúčený.
    Jakubec Zda sa, ze "profesional" nerozlisujes medzi centrom zivotnych zaujmov podla EU prava a trvalym pobytom podla prava SR. Trvaly pobyt je pravny pojem v SR a moze, ale nemusi byt zhodny s centrom zivotnych zaujmov.
    profesional Ja to rozlišujem celkom jasne. Súbeh pobytov v EÚ nie je možný, bez ohľadu na to, aké druhy pobytov jednotlivé krajiny rozoznávajú.
    avalik akonnie je mozny subeh pobytov v EU - ved len u nas mozes mat trvaly pobyt a zaroven prechodny pobyt
    misoft Dokonca i cudzinec môže mať trvalý pobyt vo svojej domovskej krajine a u nás prechodný, profesional - opäť píšeš odborné nezmysly a klamstvá...
    profesional Misoft: pozri si príslušné nariadenia rady EU a zákony jednotlivých krajín. Všetky majú harmonizované právo v tejto oblasti. V každej krajine EÚ, ak sa v nej nebudeš zdržiavať trvalo, v niektorých krajinách je to 30, inde 90 dní, máš zákonom uloženú sankcionovanú povinnosť odhlásiť sa z pobytu. V ktorejkoľvek krajine EÚ sa budeš zdržiavať viaf ako 90 dní, máš zákonok sankcionovanú povinnosť prihlásiť sa k pobytu. Najprv prečítaj zákony a potom vypisuj dojmy.

    Avalik: Súbeh trvalého a prechodného pobytu je možné v tej istej krajine, nie v dvoch. Naštuduj si zákon.
    Jakubec "profesional", a co s § 6, ods. 3 zakona 253/1998, ktory priamo predpoklada, ze moze nastat situacia, ked ma obcan zaroven TRVALY pobyt na Slovensku a nespecifikovany pobyt v zahranici a zaroven neprikazuje, ale umoznuje skoncit trvaly pobyt na Slovensku? Stale a chybne hajis nazor, ze pojem TRVALY pobyt na Slovensku znamena to iste ako pojmy POBYT alebo STREDISKO ZIVOTNYCH ZAUJMOV v prave EU. Takyto nazor ale nema oporu v zakonoch.
      zbaliť

    Benko je offline (nepripojený) Benko

    Benko
    Stále viac si myslím, že niekedy je lepšie minulosť neriešiť. Ak by ste nepodali tie DP za staré roky, čo by sa stalo? Asi nič a ak by vás náhodou vyzval DU na podanie DP, tak by ste podali.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Tým že ste sa odsťahovali do UK, mali ste povinnosť odhlásiť si pobyt v SR. Aj za to ťa ešte čaká pokuta.

    2. V tvojej situácii, hoc nezákonne, si si navodila stav, že si daňovým rezidentom SR a aj UK. Musela si podávať daňové priznanie v UK a aj v SR. S tým že daň zaplatenú v UK by si si započítala ako splatnú daň voči dani v SR a tak by si v SR doplatila len rozdiel do daňovej sadzby.

    3. Na daňový bonus nárok nemáš v SR, lebo s vyživovaným die5aťom nežiješ v domácnosti v SR.

    4. Tým že máš príjmy zo zahraničia, musíš podať DP nie za 5, ale za 10 rokov. Tam počítaj s ďalšími pokutami.

    Postup:

    A Čo najskôr v SR odhlásiť pobyt. Kým tak neurobíš, si zároveň daňový rezident UK aj SR.

    B. Podať daňové prisnania až 10 rokov dozadu okrem tých, čo už podané boli. Nárok na daňový bonus nie je. Takže ten neuplatňovať.

    C. Zaplatiť všetky pokuty.

    D. Podať následne žiadosti o zmiernenie pokút. Tie daniari zmierňujú spätne. Ak by nevyhoveli, tak podať na súd moderačnú žalobu.
    Naposledy upravil profesional : 11.09.17 at 08:42
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    avalik moze mat trvaly pobyt na SK a zaroven byt danovym rezidentom v inej krajine
    profesional Akonáhle máš trvalý pobyt v SR, si v zmysle zákona daňový rezident SR. Avšak môžeš byť daňový rezident viacerých krajín. Ak žiješ v UK a máš nezákonne ponechaný trvalý pobyt v SR, si daňový rezident UK a aj SR.
    ivka70 To, ze TP v SR by automaticky generoval danovu rezidenciu SR tiez nema ziadnu oporu v zakone ....
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.