Zavrieť

Porady

Platí sa daň z predaja domu ktorý na mňa rodičia prepísali?

Tesne pred smrťou na mňa rodičia prepísali svoj rodinný dom. Bývam v inom meste a dom by som chcela predať. Údajne sa však platí 20 percentná daň z predajnej ceny až 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti. Je to pravda?
3 komentárov     zbaliť
ivka70 ako prepisali? darovali ti ho?
Ottingerova Áno, darovali. Rodičia vlastnili dom vyše 50 rokov. Ja som v ňom vyrástla, ale už dlhšie bývam v inom meste. Do rodičovského domu sa vrátiť nechcem.
ivka70 pockala by som tych 5 rokov od vlastnictva ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Pravdepodobne islo o darovanie nehnutelnosti. Nieje jasna tvoja situacia - aku dobu vlastnili nehnutelnost rodicia ale vseobecne do 5 rokov od nadobudnutia darovanej nehnutelnosti sa pri predaji plati 20 percentna dan a este k tomu 13 percent odvod do zdravotnej poistovne (podla mna uplne nezmyselny odvod) takze celkovo 33 percent. Ale tieto dane (odvody) sa neplatia z hodnoty nehnutelnosti ale z rozdielu hodnoty nehnutelnosti v case darovania a v case predaja. (zo zisku) (ak rodicia vlastnili nehnutelnost viac ako 5 rokov)

    Blizsie info tu: https://podpora.financnasprava.sk/23...darovan%C3%ADm

    https://www.mojedane.sk/dan-z-predaja-nehnutelnosti/

    (oprava - dan je 19 percent a zdravotka je 14....ale v globale je to dohromady rovnako.....33 percent (zderstvo))
    Naposledy upravil dmc : 10.10.17 at 14:55
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Daň z príjmu je 19% a zdravotné poistenie 14 %. Neide o dedenie, preto doba vlastníctva u rodičov je nepodstatna,
    Ottingerova A ak by som sa rozhodla dom darovať synovi tiež by som ja alebo syn musela platiť nejakú daň? Dom vlastním rok. Zdá sa mi nezmyselné pri darovaní neplatiť nič a pri predaji také vysoké dane. Potom sa predsa môžu kupec s predávajúcim dohodnúť, že si nehnutelnosť "darujú" a nebudú platiť nič. Len sa medzi sebou "vyrovnajú". Aký to má zmysel? Ďakujem za odpoveď.
    dmc Pri darovani sa neplati ani dan ani odvod do zdravotky. To ci sa kupec a predajca dohodnu na darovani a vyplatia si peniaze pomimo je uz na rozhodnuti kazdej strany - pretoze ak to spravia okrem toho ze nepojde o darovanie tak aj pokial si peniaze nad 15,000 € odovzdaju v hotovosti (v dobe kesu v igelitke) tak porusia zakon. Dalsim problemom je ze si tazko na kupu (darovanie) nehnutelnosti vybavia hypoteku (aj ked to sa vyriesit da) Dalsim problemom je reklamacia nehnutelnosti nastava problem - ved darovanemu konovi nehlad na zuby.

    Povodne v minulosti bola aj dan z predaja "jemnejsie" osetrena a stacilo mat 2 roky trvaly pobyt a neplatitlo sa nic avsak pani poslanci si mysleli ze ludia kseftuju s bytmi a neplatia dane - tak pre vsetkych vymysleli dane a poplatky az do 5 rokov. Kseftari to vsak obist vedia - vid kupa za 1 € a podobne.
    vicktor Ottingerova, tak si musis rozmysliet ci chces byt predat alebo darovat synovi. V druhom pripade sa zbavis danovej povinnosti, ale Cierneho Petra presunies na syna. Ak tam syn chce byvat, tak mu ho daruj alebo len nechaj byvat a nespekuluj nad predajom.
    Ak tam nechce byvat, vydrz 5 rokov a potom predaj, inak lehota 5 rokov sa zacne pocitat odznova.
    Mas surodencov? Preco si bola obdarovana?
      zbaliť

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Môžeš predať a nečakať 5 rokov. Ak si dom získala pred rokom darom, budeš povinná z príjmu z predaja domu podať DP. Ak bola hodnota domu v čase darovania (pred rokom?) totožná s cenou, za ktorú dom predáš, tak základ dane z tohoto príjmu budeš mať nulu, teda ani daň ani ZP nebudeš platiť.

    Platí sa daň z predaja domu ktorý na mňa rodičia prepísali?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.