Zavrieť

Porady

Uplatnenie vlastnickeho prava

Moja neboha matka bola spoluvlastnickou casti nehnutelnosti, ktora bola vyvlastnena v 80 rokoch. O tejto skutocnosti ze bola spoluvlastnickou nevedela. Stat vyplatil celu hodnotu nehnutelnosti vacsinovemu majitelovi, ktory zaprel moju matku ako spoluvlastnika. Na tuto skutocnost sme dosli az teraz z archivnych dokumentov. Vzhladom na novo objaveny majetok - pozemky vacsinoveho vlastnika sa obnovuje dedicske konanie po vacsinovom majitelovi. Ako si uplatnit vlastnicke pravo - oproti komu a je mozne prihlasit pohladavku v novom dedicskom konani z dôvodu zatajenia majitela a vyplatenia si podielu z nehnutelnosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    ZahradnikAmater
    A ja naivný som si myslel, že aj v tomto štáte máme právnikov, ktorí sa vyznajú v dedičskom práve aj v pozemkových sporoch a budú vedieť dobre a správne poradiť, určite lepšie, ako anonymné diskusné fórum, ktoré nenesie žiadnu zodpovednosť za chybné alebo iné nezaručené "právne rady"...
    misoft Právnik pýta za kecy peniaze, fórum nie....
    ZahradnikAmater Lenže fórum ju zastupovať v spore nebude

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak nevedela ona, že bola spoluvlastníčkou, nemusel to vedieť ani on. Zrejme išlo o nezapísané nehnuteľnosti.
    Podľa akého zákona či právneho úkonu došlo k vyplateniu nehnuteľností?
    Ak išlo o reštitúcie, tam boli často prekluzívne lehoty na uplatnenie nároku a hradilo sa len tým, čo sa skutočne prihlásili - rozdelil sa im celok.
    Ak by išlo pri vyplácaní o (dodatočný) "prevod" nehnuteľnosti, treba podať žalobu o určenie vlastníctva, lebo nikto nemôže previesť viac práv ako má.
    Premlčujú sa všetky práva okrem vlastníckych. Čiže ak by išlo len o "vyplatenie", išlo by o zánik práva alebo by to bolo premlčané.
    Podľa zadanej otázky sa dá len dedukovať, nie riadne odpovedať.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vzxx2002 Jednalo sa o rodinny dom a vacsinovy majitel nazvime ho B vedel o tom, ze spolumajitelom je aj moja matka. Jednalo sa o nedorieseny spor o rozdelenie majetku. Navyse moja matka v tej dobe uz nezila. Uvedeny dom bol vyvlastneny aj s pozemkami Csl statom za ucelom vystavby sidliska. Dom dnes uz neexistuje, pozemky su pod panelakmi. Preto zvazujem uplatnit si vlastnicke pravo k uvedenemu majetku a navrhnut do dedicskeho konania pohladavku. Nejednalo by sa o vyplatenie casti kupnopredajnej ceny ale o kompenzaciu - zameny casti majetku za novoobjaveny majetok - pozemky. Mne to vychadza tak, ze B nemohol predat nieco, co nebolo v jeho vylucnom vlastnictve. A kedze povodny stav je nedosiahnutelny - dom je zburany a pozemky su pod panelakmi, chcem poziadat o vydanie nahradneho majetku z majetku poricitela.
    Mária27 Krivda je jasná. Treba nájsť právny dôvod a potom právny spôsob.
    Nedoriešený spor o rozdelenie majetku - čo to je? Boli už spoluvlastníkmi, len sa chceli reálne podeliť? Ak mama nežila, s kým viedol spor?

    Dom s pozemkami bol vyvlastnený: Máte tú listinu? Komu ho tam vyvlastníli? Za náhradu? Komu mala byť vyplatená náhrada? Ak bola mama na LV a nedali tam jej dedičov, on mohol napr. sfaľšovať splnomocnenie, ale mohol aj dostať záväzok ostatných vyplatiť... Toto treba zistiť (právny dôvod), aby sa našiel právny spôsob vymáhania.

    Ak už nejde o vlastníctvo, peňažný dlh sa premlčuje. Ak by však mal záväzok vyplatiť ostatných bez udania termínu, vtedy je povinný vyplatiť veriteľov po požiadaní. V takom prípade plynie premlčacia lehota od požiadania.
    Ak by to bolo tak, mohli by ste požiadať práve teraz.
    vzxx2002 Spor: Po smrti jedneho so spoluvlastnikov nehnutelnosti sa malo dohodnut (ako to byva bezne buchanim po stole), ze dom prejde do vylucneho vlastnictva B a ostatne pozemky prejdu na moju matku. Majetok sa mal vysporiadat tak, aky vzdy jeden druh majetku vlastnnila jedna osoba. Dedicske konanie bolo v lete. ale zial moja matka zomrela na jesen toho isteho roku. Zial tato ustna dohoda sa nezrealizovala a stav majetkovych podielov zostal v povodnom stave. Teda ze zostala spolumajitelom domu a B zostal majitelom niektorych pozemkov. V dedicskom konani po mojej matke sa riesil len znamy stav vlastnictva a neriesil sa jej podiel na majetku - domu. Nikto z nas o tom nevedel, ze je stale evidovana ako spoluvlastnicka domu.

    Vyvlastnenie. Po vyvlastneni domu s pozemkom kataster PKV uzavrel. Poziadal som kataster o informaciu, z akeho dovodu. Zial kataster sa zdraha uviest mi dovod preco PKV bola uzatvorena. Poziadal som preto o moznost nahliadnut do zbierky listin, kde predpokladam ze by som mal najst doklad o vyvlastneni - vykupeni domu s prislusnym pozemkom. Podla mojich informacii, Csl stat v zastupeni Stavoinvestou vyplatil celu hodnotu domu aj s pozemkom osobe B ako jedinemu vlastnikovi. Bolo to 7 rokov po umrti mojej matky a po poslednom dedicskom konani, takze nepredpokladam, ze by doslo k vydrzaniu majetku. Preco stat nevyplatil moju matku, to neviem a zrejme uz ani nezistim. Zial doba bola taka ako bola.

    Zatial dakujem za ochotu poradit, ako celu zalezitost korektne doriesit.
    vzxx2002 Podarilo sa mi v archivoch najst kupnopredajnu zmluvu medzi mojou matkou a vacsinovym majitelom. V nej ale nie je uvedene, ze kedy sa ma kupna cena vyplatit. Tato zmluva bola registrovana az po smrti mojej matky. Da sa s tym este nieco robit? Kedy sa zacne pocitat premlcacia lehota?
      zbaliť

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Ak bolo vyvlastnenie čsl. štátom, t.j. peniaze za vyvlastnenie mali byť vyplatené na základe nejakej listiny - právoplatného a vykonateľného rozhodnutia o vyvlastnení.. Rozhodujúce je, či v tom čase Tvoja matka bola skutočnou spoluvlastníčkou toho domu, i keď v tom čase už nežila. A tiež je rozhodujúce, čo je popísané v dedičských konaniach, o ktoré by si sa mohla odvolať, či matka dedičstvo odmietla, či neodmietla po predkoch. Platí iba to, čo je popísané v listinách. Ústne dohody nemajú na úradoch žiadny význam. Po zistení týchto potrebných náležitosti možno riešiť, či neriešiť uplatňovanie si nárokov v novom dedičskom konaní z titulu novoobjaveného majetku po väčšinovom majiteľovi. Toto ber iba ako moju úvahu, nepoznám všetko v tomto prípade, takže radiť je ťažko. Ale, ak si presvedčená, že máš dostatočné dôkazy, uplatni si vlastnícke právo, ale to akou formou poradí právnik, či notár.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ja len uvažujem o hodnote sporu. V 80. rokoch sa domy a pozemky vykupovali za smiešne peniaze. Ak dom štát vykúpil dajme tomu za 100 tisíc Kčs, čo už bol slušný peniaz, tak teraz by si sa súdil o zlomok tejto hodnoty, t.j. ani nie o 1500 EUR (keďže matka bola menšinovým spoluvlastníkom). Na právnikov a trovy konania dáš určite viac.

    Neodhováram ťa, len ja by som do toho asi nešiel.
    vzxx2002 Mas absolutnu pravdu, ze ak su naklady na neisty sudny spor vyssie ako je hodnota majetku ktora je predmetom sporu, tak to nema vyznam.

    Uplatnenie vlastnickeho prava

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.