Zavrieť

Porady

Ako je to s daňovým priznaním u dohodárov?

Syn pracoval na dohodu POPRI ZAMESTNANÍ a strhávali mu z toho dane. Ja som robila u toho istého zamestnávateľa tú istú prácu, ale bola som NEZAMESTNANÁ a EVIDOVANÁ na Úrade práce. Mne dane nezrážali. Neskôr som sa zamestnala na riadny pracovný pomer a teraz chcem požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Len sa bojím, či mi teraz tie neodvedené dane nebudú účtovať ako daňový nedoplatok. Alebo sú nejaké iné kritériá pri dohodároch popri zamestnaní a dohodároch evidovaných na Úrade práce?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    BENZ30 je offline (nepripojený) BENZ30

    BENZ30
    presne ako sa pise. tebe ako nezamestnanej odporucili nestrhavat dan lebo pri malom prijime a jednom zamestnavatelovi je to zbytocne
    poziadaj zamestnavatela o zuctovanie doloz doklady od predchadzajuceho zamestnavatela. V najhorsom pripade nieco doplatid.
    zuzana pet Tak prečo, ako nezamestnanej mi odporučili podpísať v zmluve, že mi nemajú strhávať dane, ale u syna , ako zamestnaného to nebolo možné. Teraz odo mňa
    pri ročnom vyúčtovaní všetky tie nestiahnuté dane budú pýtať späť? Mám vôbec žiadať zamestnávateľa (už bývalého) o zúčtovanie ?(mala som odpracované 4 mesiace v riadnom prac. pomere- )
    kn-alka práve preto u syna strhávali dane, lebo je zamestnaný u INÉHO zamestnávateľa, kde mu tie dane nestrhávajú

    volá sa to nezdaniteľná časť základu dane a môže sa uplatniť len u JEDNÉHO zamestnávateľa.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Zuzanka - kľudne požiadaj o RZD terajšieho zamestnávateľa - veď nato to RZD je, aby sa všetko vyrovnalo za celé zdaňovacie obdobie. Pretože počas roka sa platia PREDDAVKY na daň. Ak si platila viac, ako treba - budeš mať preplatok, ak menej nedoplatok - ale myslím si, že sa nemusíš obávať nedoplatku. alebo si sprav sama DP.
    Samozrejme, aj syn si môže požiadať o RZD - alebo ak nepožiada - tak si musí sám spraviť spraviť DP..
    On si uplatňoval nezdaniteľnú časť u zamestnávateľa - tak už u toho druhého si nemohol.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mesačnú nezdanitelnú časť základu dane si daˇovník môže uplatniť len u jedného zamestnávatela v jednom mesiaci.
    Keďže tvoj syn ju mal uplatnenú u hlavného zamestnávatela, príjem z dohody mu zdanovali.

    Ty si počas evidencie na Úrade práce iný príjem nemala, preto si si počas nej uplatnila mesačnú NČZD. Tvoj príjem z dohody bol nižší ako mesačná NČZD, preto ti žiadnu daň nevyšlo platiť. Keďže príjem z hlavného zamestnania je zdaňovaný preddavkovou daňou, z titulu dohody by ti v ročnom zúčtovaní dane nemal vzniknúť žiadny nedoplatok, skôr preplatok z hlavného zamestnania, ak si mala z neho ešte nejakú daň zrazenú.
    zuzana pet Ďakujem

    Ako je to s daňovým priznaním u dohodárov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.