Zavrieť

Porady

Čalamáda

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Čalamáda

3 kg hlávkovej kapusty
2 kg cibuľe
3 kg uhorky
3 kg papriky zelenej
1 kg papriky červenej
3 ks mrkvy

Nálev : 2 litre vody, 1/2 litra octu, 30 dkg kryštalového cukru , 1 deko

Na množstvo zeleniny je potrebné minimálne dvojitú dávku nálevu , podľa vlastného uváženia


Postup:
hlávkovú kapustu nakrájame na tenké pásiky,cibuľku na tenké kolieska, uhorky postrúhame ako na šalát/na kolieska/, papriku na tenké kolieska a mrkvu postrúhame na väčšie kúsky .Celú túto masu zeleniny premiešame , zalejeme uvareným nálevom a necháme 24 hodín odstáť .Plníme do pohárov a sterilizujeme 15 minút .


Týmto spôsobom a nálevom zaváram napr.tieto kombinácie :
- karfiol,okrúhla paprika/prekrajujem na 1/2/
- karfiol ,malá cibuľka ,patizón
- baraní roh,karfiol,červená paprika,cibuľka,patizón
- baraní roh, feferonka , uhorky nakrájané na kolieska
- čiste len nakrájané uhorky,kúsok mrkvy a paprika ,malá cibuľka

no proste poznáte to ,kombinácii je strašne veľa .

Prosím pridajte svoje recepty .
Naposledy upravil Zita5 : 19.08.06 at 12:43
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ja robím rôzne zeleninové šaláty na zimu, toto je niečo z môjho receptára :

5 kg hlávková kapusta - nakrájať,
1 kg mrkva - nahrubo nastrúhať,
1 kg cibuľa - nakrájať

Nálev :
1,75 l vody prevariť s 0,4 l octu, 12 tbl spolarínu ( alebo 25 dag cukru), 1 Deko, horúce precediť na pokrájanú zeleninu ( to aby tam neboli guličky z nálevu), dobre premiešať, nechať stáť 2-3 hod., potom trošku vytláčať a natlačiť do fliaš. Zaliať nálevom, ktorý nám zostane, dobre uzatvoriť a dať sterilizovať.
Takto robím aj šalát kde namiesto mrkvy dám červenú kápiu, alebo pre zmenu farby zasa žltú mäsitú papriku.

Ďalší šalát - hubový :
1 kg cibule, 1 kg šampiňóny, 1 kg tvrdé zelené jablká - najlepšie sú zimné.
Cibuľu, šampiňóny pokrájať, jablká ošúpať, nakrájať na tenké plátky, uvariť nálev : 1 l vody, 2,5 dl octu, 1 celé deko, 8 tbl. spolarínu, alebo 15 dag cukru, ocedím nálev, vložím do horúceho huby, nechám prevrieť asi 3 min., pridám cibuľu, varím ešte 1 min. Nakoniec pridám jablká a odstavím, nechám trochu vychladnúť, plním do 3 dl fliaš, dobre uzatvorím a dám sterilizovať pri bode varu 20 minút. Nechám v hrnci, na druhý deň dám ešte raz sterilizovať na 10 minút pri bode varu. Môžete pridať do každej fľaše 1 strúčik cesnaku.
Tie jablká dajú hubovému šalátu zvláštnu príchuť, akoby tam bola ovocná omáčka.
Pozn. - sterilizujem 2 x, pretože huby sú ako mäso - potrebujú to.
Naposledy upravil ondrejvla : 19.08.06 at 21:44 Dôvod: Oprava dl na l
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Bulharský šalát
1 kg zelenej a červenej papriky, 1 kg červených rajčiakov, 1 kg cibule, 1 kg uhoriek aj so šupkou, ½ nakladača, 10 Dg cukru, 1 dcl vody, 1 dcl octu, 1 dcl oleja
Zeleninu nakrájame a spolu s ingredenciami dusíme 20 minút. Horúce dávame do fliaš, uzatvoríme a otočíme hore dnom.
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

Šalát p. Blažkovej s vegetou
1 kg uhoriek (kapusty, papriky, alebo zmes)
1 veľká cibuľa
1,5 dcl octu
10 dag cukru
1,5 pol.lyžice vegety
potrúhať, nakrájať, zmiešať, 3 hod. stáť, plniť do pohárov - nenatláčať, sterilizovať.
výbornýýýý
1 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
dari1
Šalát p. Blažkovej s vegetou
1 kg uhoriek (kapusty, papriky, alebo zmes)
1 veľká cibuľa
1,5 dcl octu
10 dag cukru
1,5 pol.lyžice vegety
potrúhať, nakrájať, zmiešať, 3 hod. stáť, plniť do pohárov - nenatláčať, sterilizovať.
výbornýýýý
Pani Blažkovú nepoznám, tento recept mám od bývalej kolegyne, ale naozaj je výborný
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=ondrejvla]Ja robím rôzne zeleninové šaláty na zimu, toto je niečo z môjho receptára :

5 kg hlávková kapusta - nakrájať,
1 kg mrkva - nahrubo nastrúhať,
1 kg cibuľa - nakrájať

Nálev :
1,75 l vody prevariť s 0,4 dl octu, 12 tbl spolarínu ( alebo 25 dag cukru), 1 Deko, horúce precediť na pokrájanú zeleninu ( to aby tam neboli guličky z nálevu), dobre premiešať, nechať stáť 2-3 hod., potom trošku vytláčať a natlačiť do fliaš. Zaliať nálevom, ktorý nám zostane, dobre uzatvoriť a dať sterilizovať.
Takto robím aj šalát kde namiesto mrkvy dám červenú kápiu, alebo pre zmenu farby zasa žltú mäsitú papriku.

quote]

Vlastička a nič nedávaš do kapusty , aby Ti nestmavla .....ja tiež nedávam žiadnu chémiu , ale niekedy mám kapustu tmavšiu .
0 0
katarina53 katarina53

katarina53 je offline (nepripojený) katarina53

Ja sa chcem opýtať na ten ocot v tých receptoch od odrejvla a Zita5, obidva sú rovnaké a je v nich uvedené 0,4dl octu, čo sa mi zdá veľmi málo. Myslím, že toho octu tam má byť 4dl. Ak sa mýlim, opravte ma. Chcela by som tú čalamádu vyskúšať, asi bude veľmi dobrá, keď ju obe robíte, ale pre istotu sa radšej opýtam.
S tou čalamádou u nás je to tak, že mám vyskúšaných niekoľko receptov, ale stále to nie je to "orechové"....
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Pripájam aj ja jeden recept. Odkedy som ho dostala, inú čalamádu nerobím. U nás aj u mojej mamy, má veľký úspech. Recept rozdáva veselo ďalej, pretože naozaj chutí. Nikto neuhádne, keď ho niekomu dáte ochutnať, z čoho je. Chuť gigantu vôbec nie je cítiť.

Čalamáda z kalerábu Gigant

1,5 kg gigantu
75 dkg zelenej papriky (môže byť aj červená)
0,5 kg cibule
Feferónka

Nálev:
3 šálky vody,
šálka octu
¾ šálky cukru
1 vrecko deka
Všetko spolu prevaríme.

Kaleráb nakrájame na strúhadle, papriku na širšie rezance, cibuľu na kolieska. Zmiešame a naplníme poháre. Zalejeme horúcim nálevom. Sterilizujeme 5 minút.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
katarina53
Ja sa chcem opýtať na ten ocot v tých receptoch od odrejvla a Zita5, obidva sú rovnaké a je v nich uvedené 0,4dl octu, čo sa mi zdá veľmi málo. Myslím, že toho octu tam má byť 4dl. Ak sa mýlim, opravte ma. Chcela by som tú čalamádu vyskúšať, asi bude veľmi dobrá, keď ju obe robíte, ale pre istotu sa radšej opýtam.
S tou čalamádou u nás je to tak, že mám vyskúšaných niekoľko receptov, ale stále to nie je to "orechové"....

Katuška ďakujem ...už som sa opravila:p :p
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Vierka, upresni prosím, aká šálka. Čajová, kávová? Napíš približne koľko je to v dcl. Chcem ten recept vyskúšať.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Marína
Vierka, upresni prosím, aká šálka. Čajová, kávová? Napíš približne koľko je to v dcl. Chcem ten recept vyskúšať.
Marína, klasická čajová šálka. Je to dva a pól deci. Viem, už z praxe, že toho nálevu je aj veľa, pretože aj suroviny si pustia svoju šťavu a keď ich poriadne natlačíš do pohárov, tak v podstate ti ho tam veľa nevojde. Ale aj tak to robím podľa receptu...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ďakujem Vierka.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Keďže máme veľa uhoriek, pripájam:

Uhorky ........ 6 kg nakrájať na kolieska (ako na šalát)
Cibuľa ..........1 kg na kolieska alebo mesiačiky, ako sa komu páči
Paprika .........3/4 kg na rezance
Mrkva ...........1/2 kg na tenké kolieska

Dať do veľkého hrnca. Pridať 1 l octu, 1 nakladač, cukor podľa chute( min. 0,5 kg). Na dochutenie feferónky. Všetko premiešať, nechať postáť v chlade do ďalšieho dňa, naložiť a sterilizovať (80 st. / 20 min.)
Naposledy upravil Milan Benka : 21.08.06 at 07:18
0 0
Alžbeta Koperova Alžbeta Koperova
Surne by som potrebovala recept na sterilizovanú papriku plnenú kapustou.Mamina ho niekam zapatrošila a keďže nám to minulú zaváraciu sezónu moc chutilo, chýbal by nám.
ďakujem
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Prikladám ešte jeden recept, ktorý som dostala, nemám ho vyskúšaný, ale kamarátka ho veľmi chválila.

Sterilizovaný uhorkový šalát

3 kg uhoriek - nakrájať na tenké kolieska (nie strúhať)
10 ks cibuľe - nakrájať na tenké krúžky
5 ks papriky - nakrájaťna tenké pásiky
30 dkg cukru
2 polievkové lyžice soli
5 kávových lyžíc vegety
4 dl octu

Všetko spolu zmiešať, nechať 2 hod. postáť a potom sterilizovať asi 5 minút.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Nemáte niekto náhodou recept na takú čalamádu, ktorá sa robí do kameninového súdka?
Mali by tam ísť uhorky, karfiol aj zelené rajčiny, ale neviem, koľko a neviem, čo ešte sa tam dáva.
Kedysi sme to robili, ale je to dávno a za toho oného nemôžeme objaviť ten recept.
Ak máte, zverejnite!
Ďáááááááááákujem!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Mám takýto recept. Nie je to presne to, čo potrebuješ, ale veľmi sa mi páči. Chcem ho vyskúšať. Pravdepodobne budem radšej sterilizovať. Trochu sa mi zdá tej papriky veľa na ostatné ingrediencie, ale radšej viac, ako by mi ostala plniaca zmes.

Kráľovská nakladaná zelenina (cárska turšija)
Ingredience: 6 kg rajčiakovej papriky, 1 stredná hlávka kapusty(asi 1,5 kg) alebo karfiól, 1 kg mrkvy, 1 väčší zeler, 1 kg kapie, 500 g soli, 250 g cukru, 250 g medu, 1 l vody, 1 l vinného octu (6%), guľôčok čierneho korenia (na 0,7 l fľašu stačí 5), guľôčok nového korenia (na 0,7 l fľašu stačia 2), zelená zelerová vnať
Postup prípravy: Kapustu nakrájame na hrubo (ak použijeme karfiol tak rozdelíme na ružičky), mrkvu na kolieska (2 mm), kapiu na prúžky, zeler na plátky (2 mm), vňať na lístočky. Všetko zmiešame s časťou soli. Očistíme papriky (vydlabeme semienka). Zvyšnú soľ, cukor, med, vodu a ocot povaríme a necháme vychladnúť. Papriky naplníme zmesou, poskladáme do fliaš alebo hlinenej nádoby, pridáme korenie a zalejeme studenou marinádou. Zaťažíme a necháme uležať v chladu (postačí chladný špajz) aspoň 3 týždne. Môžeme tiež plnit do obyčajnej fľaše a sterilizovať (variť 3 minúty, vypnúť plyn a nechať ešte dôjsť 3 minúty).
Pri nesprávnom skladovaní (v teple) môže chytiť bielu plieseň, preto je lepšie ju sterilizovať, aj keď potom nie je až taká chrumkavá.
Naposledy upravil Marína : 28.09.06 at 14:49
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Super, nejak sa to podobá, zoberiem domov, uvidíme, či sa to aj mame zapáči.
Veľmi pekne ďakujem!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

dari1
Šalát p. Blažkovej s vegetou
1 kg uhoriek (kapusty, papriky, alebo zmes)
1 veľká cibuľa
1,5 dcl octu
10 dag cukru
1,5 pol.lyžice vegety
potrúhať, nakrájať, zmiešať, 3 hod. stáť, plniť do pohárov - nenatláčať, sterilizovať.
výbornýýýý
Tak som ten šalát naložila a poviem vám, nemá chybu. Citujem dari1: Výbornýýýý. Má vyváženú chuť. Namiesto vegety som použila Dobrotku, lebo je bez glutamánu.
0 0
mirria mirria

mirria je offline (nepripojený) mirria

Marína
Tak som ten šalát naložila a poviem vám, nemá chybu. Citujem dari1: Výbornýýýý. Má vyváženú chuť. Namiesto vegety som použila Dobrotku, lebo je bez glutamánu.
nechcem ti kazit radost, ze si sa usetrila pred glutamanom. obsahuje guanylat, je to podobna latka. docitala som sa o tom v "Baječná žena" č. 42, z 12/10/2006.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

mirria
nechcem ti kazit radost, ze si sa usetrila pred glutamanom. obsahuje guanylat, je to podobna latka. docitala som sa o tom v "Baječná žena" č. 42, z 12/10/2006.
Už sa stalo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať