Zavrieť

Porady

Odvody do ZP a SP z prerušenej živnosti

Ako sa budú rátať odvody na ZP a SP, ak bola živnosť v 01/2006 zrušená (a bol z nej aj príjem) a bude znovu založená napr. v 09/2006. Ide o živnosť popri zamestnaní. Bude sa sčítavať zárobok zo "starej" a "novej" živnosti do spoločného vymeriavacieho základu? Alebo po vypadnutí zo systému ZP a SP ako živnostník sa ráta vymeriavací základ len zo zárobku z "novej" živnosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    EvaB.
    Ako sa budú rátať odvody na ZP a SP, ak bola živnosť v 01/2006 zrušená (a bol z nej aj príjem) a bude znovu založená napr. v 09/2006. Ide o živnosť popri zamestnaní. Bude sa sčítavať zárobok zo "starej" a "novej" živnosti do spoločného vymeriavacieho základu? Alebo po vypadnutí zo systému ZP a SP ako živnostník sa ráta vymeriavací základ len zo zárobku z "novej" živnosti?
    Pri určovaní vymeriavaceho základu sa berie do úvahy celoročný príjem SZČO. Takže prerušenie a obnovenie živnosti v jednom roku nemá na to vplyv. Mám na mysli obdobie prerušenia.

    EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

    Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac EvaB.
    Ďakujem za odpoveď.
    Takže ak založí živnosť znova v 09/2006, treba sa prihlásiť znova na ZP aj SP ako SZČO popri zamestnaní? Bude platiť podľa príjmu zo živnosti, ktorú mal v 01/2006 už od 09/2006?
    Počula som práve o finte, že ak raz SZČO (popri zamestnaní) vypadne zo "systému" a znova sa prihlási (po 30. júni), začína s čistým listom, teda neberie sa do úvahy príjem zo živnosti v tom istom roku (v našom prípade januárový príjem). Takže ak je SZČO popri zamestnaní, neexistuje pre ňu vymeriavací základ zo živnosti. Nechce sa mi veriť, že by takéto niečo fungovalo a preto sa pýtam.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Taktejto finte neverím ani ja. Aj keď bude registrovaný nanovo, potom podľa rodného čísla ho nájdu v systéme. A v roku 2007 do 30.06. musí podať na SP výpis z daňového priznania, v ktorom musí mať uvedený aj januároví príjem.

    EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

    Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac EvaB.
    Dotyčný živnostník ukončil živnosť k 31.1.2006 a keďže nebol SZČO nepodával k 30.6. ani výpis z daňového priznania za rok 2005 (vraj povedali, že netreba). Ak si teraz znova založí živnosť, mal by platiť odvody na ZP a SP podľa príjmu roku 2005 (ak princípy ešte platia, už sa ekonómii nevenujem). Na poisťovniach však nemá doložené príjmy, vyzvú ho doložiť ich? Stále si myslí, že nemá príjmy, nebude platiť.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ja som zle prečítal zadanie témy. Ospravedlňujem sa. Je tam zrušenie a nie prerušenie.

    V tomto prípade súhlasím s tvojím predchádzajúcim príspevkom.

    EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

    Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac EvaB.
    Neviem či existuje prerušenie živnosti. Viem, že živnosť sa dá pozastaviť alebo celkom zrušiť. Pozastavenie živnosti má z hľadiska odvodov rovnaký účinok ako zrušenie. Alebo nie? V našom prípade ide o celkové zrušenie živnosti. Takže finta funguje len pri celkovom zrušení živnosti? Určite to funguje? Spôsobím tým známemu nesmiernu radosť, ktorá sa bude s pribúdajúcim počtom daňovníkov násobiť. Neviem, či potom všetci unesú toľkú radosť a čo sa stane, ak im ju úradníci na poisťovniach pokazia.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Pod prerušením som rozumel pozastavenie. V prípade pozastavenia tak isto sa neplatí do SP, len ZP - ak ide čisto o SZČO (nie popri zamestnaní). Keď úplne zrušil živnosť potom v systéme by sa mal objaviť ako nový poistenec. Ale keď znova založí živnosť potom na budúci rok keď jeho príjem z tej novej živnosti presiahne 82.800,- bude musieť znova registrovať v SP a k tej registrácii priložiť výpis z daňového priznania. A tam sa už objaví príjem zo zrušenej živnosti.

    EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

    Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac EvaB.
    Plánuje hneď po ukončení zákazky bežať na poisťovne a registráciu ukončiť. Zákazka má byť dokončená do konca februára 2007 a ako ho poznám 1. marca už bude mať živnosť zrušenú. Takže sa plateniu odvodov vyhne aj v budúcom roku? Stačí k 30.6. 2007 neexistovať ako živnostník? Zdá sa mi to až príliš dokonalá finta.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ak k 30.06.2007 nemá živnosť potom nemá ani povinnosť platiť SP.

    Odvody do ZP a SP z prerušenej živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.