Zavrieť

Porady

Prečo máme v garzónke stále horúco?

Ahojte,

Máme Garzónku 28m2 s jedným veľkým oknom skoro cez celú garzónku. Bývame na prízemí. Zvonka máme hliníkové žalúzie ktoré sa dajú sklopiť a neprejde cez nie žiadne svetlo a dokážu vraj urobiť rozdiel 6 stupnov v byte oproti tomu ked sú otvorené. Máme mobilnú klímu aj keď nie je to žiadna výhra dokáže schladiť o pár stupňov celý byt keďže je jedna z tých výkonnejších.
Zaujímavé je, že v zime skoro vôbec nekúrime lebo je tam proste dostatočné teplo.Večer v lete keď už je tma sa vonka ochladí na 20°C ale v byte máme 26°C stále až do rána. Ak ho schladíme na 22°C a vypneme klímu do polhodiny je opäť 26°C napriek tomu, že von je 20°C. Samozrejme so zavretými oknami a žalúziami. Samozrejme vtedy nevaríme ani nepečieme ani nemáme nič zapnuté čo by produkovalo veľa tepla. Otvorené okno nechceme nechať keďže sme na prízemí a ráno nás rušia autá ale hlavne ľudia chodiaci okolo. Pod nami je spoločenská miestnosť v ktorej sa nekúri a málo sa používa. Z pravej strany je sused ktorý odcestoval a niekoľko mesiacov je teda jeho byt prázdny. Z ľavej strany je malá predajňa v ktorej nikto po 18:00 už nie je. Zhora máme suseda a to je vlastne všetko. Na chodbe je príjemne chladno ale u nás večer keď zájde slnko je niekedy pekelne horúco napriek tomu, že vonka je príjemne a máme otvorené okná. Napriek tomu, že pustíme klímu a po 2 hodinách vypneme je v byte opäť pekelne horúco. Nerozumieme odkiaľ sa to teplo berie alebo prečo sa byt tak strašne zohrieva. Jedná sa o bytový dom, novostavba 2016. Nemáte nejaké nápady alebo skúsenosti?
ivka70 na storu svetovu stranu je orientovana garzonka, okno? z akeho materialu je postavena budova? ake je tam zateplenie?
Opessos Materiál je kombinácia panel a tehla. Orientácia je na Juh. Zateplenie tam je ale netuším aké momentálne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Teplo sa naakumuluje v stenach, to ,ze pustite klimatizaciu na 2 hodiny, vychladi len vzduch vo vnutri, akonahle ju vypnete, okamzite steny vratia teplo vzduchu, ktory uz nic nechladi. A nemate ani moznost vytvorit prievan, kedze okno je len jedno, tazke vzduch sa nehybe.
    Chodba nema priame steny na zahrievane steny budovy ,alebo len cast z nich, minimalne smeron na juh jej robite dobru izolacu ...preto sa tam vzduch ani steny neprehreju.
    Odporucam nainstalovat fixnu klimatizaciu s tichym nocnym rezimom, inteligentnu, aby sa pod nou dalo normalne fungovat a chladit nou nepretrzite, udrziavat stalu teplotu.
    Naposledy upravil ivka70 : 08.06.18 at 10:36
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Opessos Znie to logicky. Fixnú klimatizáciu bohužiaľ nemáme možnosť nainštalovať, keďže nemôžeme zvonka robiť do fasády žiadne zmeny a to sa týka aj klimatizácie. Tí šťastnejší jú maju položenú na balkóne ale my máme smolu. Vďaka za odpoveď.
    ivka70 ja by som si dala ziadost na spolocenstvo vlastnikov pripadne poziadala o moznost pisomenho hlasovania spoluvlastnikov, aby schvalili vynimku.
    alebo skusit vymysliet moznost otocit ju do chodby?? t
    Opessos Nejde o vlastnikov ale o autorske pravo firmy ktora navrhovala fasadu. Clovek by musel mat jej suhlas co na klimu neda. Do chodby to asi nepojde kedze sme na prizemi a chodba vedla nas je hlavna chodba do bytoveho domu na ktorej sa nachadza aj vytah. Dakujem ale za mozne riesenia
    misoft Nuž - autorské právo - ta fasáda by teda musela byť niečim výnimočná. Firma môže akurát vypracovať projektovú dokumentáciu, stavebný postup - čo je bežné pri stavebných prácach. A potom po skončení sa toto odovzdáva buď správcovi, alebo spoločenstvu a ručia za svoju prácu. Autorské právo by snáď mal architekt, ktorý budovu projektoval. Lebo pri fasáde (a autorskom práve) by ani správca nesmel s fasádou NIČ robiť, teda ani žiadnu údržbu a podobne. Takže - autorské právo - je to volovina.
    ivka70 By si sa cudoval, ze architekt ma pravo odsuhlasovat take zmeny aj ked je budova vo vlastnictve a uzivani... najma ak ide o jedinecnu budovu

    Inak mozno by som skusila ine alternativne moznosti - ako stropne chladenie vodou..
    misoft Pozor - ja som spomínal tých, čo fasádu zatepľovali. A spomínal som, že architekt MÁ na svoje dielo autorské právo, na celú budovu, vzhľad, vyhotovenie, rozloženie a pod.! To sú dva rozdielne veci. Ten, čo vykonáva nejakú opravu, údržbu, vylepšenie - tak dáva záruku.
    Architekti vo všeobecnosti - ak sa vykonáva údržba ich diela, stavby - nerobia problémy s autorským právom, iba keby však menili celkový vzhľad - tak už musia mať od neho schválenie.
      zbaliť

    Prečo máme v garzónke stále horúco?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.