Zavrieť

Porady

Sme dvojzmenná prevádzka?

Prosím o radu - sme sieť predajní v OC, čiže OH kopírujú OH OC. Tzn.že ZC-i na skrátený úväzok sa striedajú tak, aby boli vykryté otváracie hodiny. Pracujú raz ráno,inokedy poobede. POdľa návrhu právnika sme dvojzmenná prevádzka.. čo sa mi nezdá.... ďakujem!
5 komentárov     zbaliť
Mila123 aké máte OH?
majky2017 od 9-21:00
ivka70 a ake su tie zmeny?
majky2017 rôzne,, nakoľko disponujeme rôznymi úväzkami, čiže na zmene sú prítomní 4 ZC-i a každý pracuje v inom čase..
ivka70 ale nejako ich musite mat definovane, ked im planujete zmeny .....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Dvojzmenná, trojzmenná či nepretržitá prevádzka
    Zmyslom celej práce na zmeny je fakt, že práca je vďaka striedaniu síl zamestnancov vykonávaná po dlhší pracovný čas než u bežného spôsobu pracovnej doby. Z toho prirodzenie plynie, že zamestnanec, podľa toho, ktorá zmena mu „pripadne“, môže vykonávať prácu aj v neobvykle neskorých nočných či skorých ranných hodinách.

    Pre rozdelenie jednotlivých fáz zmenového režimu pozná zákonník práce tri druhy zmien. Rannú, odpoludňajšiu a nočnú zmenu. Ranná zmena musí prevažnou časťou spadať medzi 6. až 14. hodinu, odpoludňajšia medzi 14. až. 22. hodinu a nočná zmena medzi 22. až 6. hodinu.

    Na základe tohto rozdelenia tak do úvahy prichádza zorganizovanie zmien buď vo forme dvojzmennej alebo trojzmennej prevádzky. Dvojzmenná prevádzka obvykle zahŕňa rozvrhnutie zamestnancov do rannej a odpoludňajšej pracovnej zmeny, trojzmenná prevádzka zahŕňa všetky typy zmien.

    Rozvrhnutie pracovného režimu medzi dve či tri zmeny má veľký význam z hľadiska pracovného času, ktorý zamestnanci v zmenovom režime môžu vykonávať. Zamestnanec, ktorý pracuje striedavo v oboch zmenách dvojzmennej prevádzky má totiž týždenný pracovný čas obmedzený na 38 a ¾ hodiny týždenne a zamestnanec pracujúci vo všetkých zmenách trojzmennej prevádzky na 37 a ½ hodiny týždenne.

    Otázka:



    Môže sa zamestnávateľ pri dvojzmennej prevádzke riadiť 40-hodinovým týždenným pracovným časom alebo sa musí riadiť 38,75-hodinovým pracovným týždňom? Je možné z dvojzmennej prevádzky prejsť na jednozmennú prevádzku s dĺžkou pracovnej zmeny 12 hod./deň? Aký potom bude týždenný pracovný čas zamestnanca? Ako vypočítať mesačný fond pracovného času pri dohodnutom týždennom pracovnom čase 38,75 hod.?

    Odpoveď:



    Zamestnávateľ musí postupovať pri určení týždenného pracovného času zamestnancov v súlade s § 85 ods. 5 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce. Pri dvojzmennej prevádzke musí byť ustanovený týždenný pracovný čas zamestnanca najviac 38,75 hodiny, maximálne v priemere 46,75 hodiny spolu s nadčasovými hodinami (§ 97 ods. 6 Zákonníka práce). Maximálny týždenný pracovný čas pre jednozmennú prevádzku je 40 hodín týždenne vrátane nadčasu 48 hodín. V prípade, že zamestnávateľ prejde na jednozmennú prevádzku, denná zmena zamestnanca bude predstavovať 12 hodín vrátane prestávky v práci, týždenný pracovný čas zamestnanca dohodnutý v pracovnej zmluve je 40 hodín. Rozhodnúť o jednozmennom režime, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, je oprávnený sám zamestnávateľ.

    Sme dvojzmenná prevádzka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.