Zavrieť

Porady

URGENT - prijatie ponuky na odkupenie spoluvlastnickeho podielu

Prosím Vám o naliehavú pomoc!
Podielový spoluvlastník chcel predať svoj podiel a preto ho ponúkol na predaj spoluvlastníkom, tí reagovali okamžite (pretože cena bola podhodnotená) a jeden z nich prijal ponuku písomne (pričom tento aj vyslovene nanútil aby si predávajúci zobral zálohu, ktorú si predávajúci ani zobrať nechcel, ale nakoniec tak urobil a prevzatie potvrdil svojim podpisom na akceptácii). PREDÁVAJÚCI si následne uvedomil že cena je nízka a dostal vzápätí VYŠŠIU PONUKU OD TRETEJ OSOBY (ale bolo to až po akceptácii zo strany spoluvlastníka).

Musí teraz predávajúci predať spoluvlastníkovi za cenu ktorú spoluvlastník akceptoval???? môže sa spoluvlastník teraz na súde úspešne domôcť aby zmluvu predávajúci podpísal?

Ja si myslím že nemusí a že nikoho nemožno nútiť nič predať, a keď na zmluve o predaji nehnuteľnosti musí byť osvedčený podpis nezdá sa mi že by sa takto odoslaním dopisu (ponuky) a prevzatím nanútenej zálohy mohol zaviazať predať za túto cenu spoluvlastníkovi. Zálohu však musí vrátiť.

MOC ĎAKUJEM ZA POMOC
7 komentárov     zbaliť
Mila123 už som si myslela, že ide o život....
o platnosti zmluvy rozhodne iba súd
cmd ide skoro o život, môže ma totiž poraziť, žiadna kúpna zmluva sa ešte neuzavrela, zatiaľ len akceptoval písomne ponuku, ide o to či teraz musí zmluvu uzavrieť
cmd na internete som nasla odpoved z Advokátskej kancelárie Banos ohľadom podobnej otázky kde sa pýtal naopak spoluvlastník.... "V prípade, že ste ponuku na odkúpenie podielu prijali a prevádzateľ Vám odmietol podiel predať, môžete mu zaslať výzvu, resp. pokus o zmier, v ktorom ho požiadate o predaj podielu. Pokiaľ Vám nevyhovie, môžete sa svojho práva domáhať jedine súdnou cestou.".....ale mne to nejak nejde do hlavy prečo by teraz musel predávajúci podpísať kúpnu zmluvu.
cmd a ešte som našla toto, čo mi príde presný opak ....Vlastník nemá povinnosť vec predať a túto povinnosť nemá ani v prípade, ak poruší predkupné právo a oprávnený sa účinne dovolá relatívnej neplatnosti zmluvy o prevode; táto povinnosť vec predať nie vynútiteľná. Preto názor, podľa ktorého právu zodpovedajúcemu § 140 Občianskeho zákonníka zodpovedá na strane prevádzajúceho spoluvlastníka povinnosť previesť na spoluvlastníka spoluvlastnícky podiel, ak toto právo spoluvlastník uplatní, aj nahradením vôle prevádzajúceho spoluvlastníka, nie je správny a prieči sa podstate a účelu ako práva vlastníckeho tak i práva predkupného.

(rozsudok Najvyššieho súdu SR z 22.9.2010, sp. zn. 3 Cdo 122/2009)
Mila123 byť na mieste predávajúceho vrátim zálohu, s tým, že som sa rozhodla teraz spoluvlastnícky podiel nepredávať.....
o život tu nejde, iba o prašulky, predávajúci musí prv myslieť a potom konať.....
cmd len ide o to že keď to urobí či ho nezažaluje spoluvlastník aby sa domohol aby nehnuteľnosť predal, skrátka aby z toho neboli "opletačky"
Dáša_ ked si to nechá a nepredá to inému, tak potom ho tažko môže niekto prinútiť, aby predal. Samozrejme za predpokladu, že vrati zálohu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Všetky odpovede budú len v teoretickej rovine, nič nie je biele alebo čierne. Na jednej strane sa síce ponúkol predať nehnuteľnosť za určitú cenu, na druhej strane ale k predaju ešte nedošlo - kúpna zmluva sa ešte nepodpísala. Keby bola cenová ponuka taký vážny záväzok, tak by kúpna zmluva už nemala zmysel. Nikto nemôže predávajúceho nútiť podpísať kúpnu zmluvu. Môže to mať pre neho určité následky (napr. finančné), ale zmluvu nie je povinný podpísať. Kúpny proces by sa uskutočnil jedine podpisom zmluvy a k tomu ešte nedošlo.

    Či sa záujemca obráti na súd? Nevieme. Nemáme krištáľovú guľu, nevieme predpovedať budúcnosť a jeho konanie. Má na to právo. Ak si to vie obhájiť...

    Ale tiež si nemyslím, že by súd rozhodol v jeho prospech. Aspoň nie z dostupných informácií - nie je tam dôvod, prečo by ten záujemca mal právo získať nehnuteľnosť. Existuje veľa prípadov, kedy bola ponuka, aj rezervácia, no nakoniec sa od predaja odstúpilo.

    Mali spísanú nejakú rezervačnú zmluvu? Ak áno, potom záujemca má nárok iba na to, čo je v rezervačnej zmluve v prípade nesplnenia si povinností - napr. nejaká finančná sankcia pre predávajúceho. Naopak, má nárok na vrátenie rezervačnej zálohy v plnej výške, keďže k predaju nedôjde nie z jeho viny.

    Ak pre predávajúceho nedohodli nijaké sankcie, nemá právo sa dožadovať niečoho, čo mu nepatrí. Rezervačná zmluva ešte nezakladá nárok na získanie nehnuteľnosti.

    Ak aj bude súd, bude musieť on dokazovať. Nevidím pre kupujúceho veľké šance na úspech. Ale niekedy môžu súdy prekvapiť.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cmd som rada že niekto si toto myslí, že by to bolo v rozpore s ustavnym pravom vlastnit majetok keby bola povinna predat, žiadna rezervačná zmluva nebola, nič take, len niekolki spoluvlastnici museli byť oslovený aby predavajúca mohla predat niekomu inemu za sumu XYZ, bola im preto adresovana ponuka na "minimálne túto sumu"....na druhý deň tam sa dostavil jeden z nich (inému ešte ani ponuka nebola doručená) a už nanutil zalohu
    Chobot Odhliadnuc od všetkých obštrukcií - a chce ten predávajúci naozaj predať ten svoj podiel? A prečo niekomu cudziemu, keď aj spoluvlastník má o to záujem?
    cmd spoluvlastnik na tom chce len zarobit, chce to rozdelit a predat za ovela viac, osoba ktorej to chce predat (ta tretia osoba) chce s tym nalozit inak - nechat si to a stavat dom, preto radsej tretiemu
    Mária27 Najskôr odvolaj túto ponuku, potom daj ponuku novú - nie vyššiu ako chceš predať inému.
    Mila123 koľko spoluvlastníkov existuje? pretože ak chce súčasný spoluvlastnník predať cudziemu, museli by byť iba dvaja na začiatku....inak to neplatí, to tvoje tvrdenie...
      zbaliť

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Pri predaji nehnuteľnosti je potrebné dodržať predkupné právo spoluvlastníkov pozemku. Ide o tzv. zákonné predkupné právo. Upravuje ho ustanovenie § 140 OZ, podľa ktorého majú spoluvlastníci predkupné právo, ak sa prevádza spoluvlastnícky podiel.
    Ak sa spoluvlastník rozhodne predať alebo inak previesť svoj podiel, je povinný ho najskôr ponúknuť ostatným spoluvlastníkom. Ponuka musí mať písomnú formu a musí sa v nej uviesť cena spoluvlastníckeho podielu a čas, do ktorej má byť návrh prijatý.

    Ak spoluvlastník neprijme ponuku, jeho predkupné právo zanikne (§ 606 OZ), bez ohľadu na dôvod prečo ponuku neprijal. Predkupné právo sa uplatňuje iba jeden krát.
    cmd dobrý deň, ja toto poznám, ale mám špecifickú otázku a teda či už musím predať keď ponúknem a spoluvlastník akceptuje, teda či si to už nemôžem rozmyslieť
    Chobot Otázka znela inak, ale nevadí....

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Spoluvlastník prijal ponuku, potvrdil to písomne, dal zálohu.... teda všetko speje k tomu, že zmluva tak, ako bola ponuka by sa mala uzavrieť. Že pôvodný majiteľ zistil, že podhodnotil - to už je jeho problém, kupujúci sa DRŽAL ponuky, ktorá pre neho bola záväzná.
    Ak by majiteľ nechcel uzavrieť zmluvu, kupujúci by sa mohol domáhať svojho práva súdne, nakoľko bola jasna ponuka, dodržal všetko, čo predávajúci ponúkal (navyše písomne - možno to považovať za formu predkupnej zmluvy).

    Je to podobné, ako keby niekto predával dom za 20000, kupec by prijal ponuku, dal zálohu (napr. 5000), čakal na zmluvu a predávajúci odrazu povie, že nie 20000, ale 100000! Ak by kupujúci mal to písomne (ponuku) - mal by dve možnosti - odstúpiť, alebo žiadať pôvodnú cenu - pretože predávajúci by takto mohol podvádzať.
    cmd a mslíte si to aj v prípade že ponuka znela na "minimalne XYZ Eur" a v akceptácii nebolo uvedená presna suma len ze prijima ponuku.....a kolko sa teda dohodli? na akej sume keď v ponuke bolo že MINIMÁLNE
    Chobot Neviem, či nejaká rezrevačná dohoda je natoľko záväzná, že by kupujúci mohol predávajúceho donútiť k predaju. Skôr si myslím, že v rámci rezervačnej zmluvy sú určené iba sankcie, ak niektorá strana odstúpi od zámeru. A práve na to slúži rezervačná zmluva - donútiť prostredníctvom sankcií druhú stranu dodržať svoj záväzok, nie vymôcť si ten záväzok.

    Predstavím si opačnú situáciu - niekto bude mať záujem o byt. Spíše sa rezervačná zmluva, zaplatia zálohu. Potom si to kupujúci rozmyslí a byt nekúpi. Bude predávajúci podávať žalobu na kupujúceho, aby ho donútil byt kúpiť? A môže vôbec niekto donútiť iného aby vec kúpil - napr .súd?

    Ak nie, prečo by to malo platiť opačne?

    Je mi len divné, že predávajúci chce predať podiel niekomu tretiemu, len nie inému spoluvlastníkovi. Asi tie vzťahy nebudú práve najlepšie medzi tými spoluvlastníkmi.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zmluva by bola uzavretá, keby nešlo o nehnuteľnosť.
    Pozri občiansky zákonník, napr.

    § 46
    (1) Písomnú formu musia mať zmluvy o prevodoch nehnuteľností, ako aj iné zmluvy, pre ktoré to vyžaduje zákon alebo dohoda účastníkov.
    (2) Pre uzavretie zmluvy písomnou formou stačí, ak dôjde k písomnému návrhu a k jeho písomnému prijatiu. Ak ide o zmluvu o prevode nehnuteľnosti, musia byť prejavy účastníkov na tej istej listine.

    § 44
    (1) Zmluva je uzavretá okamihom, keď prijatie návrhu na uzavretie zmluvy nadobúda účinnosť. Mlčanie alebo nečinnosť samy o sebe neznamenajú prijatie návrhu.
    (3) Ak je návrh určený dvom alebo viacerým osobám, a z jeho obsahu vyplýva, že úmyslom navrhovateľa je, aby všetky osoby, ktorým je návrh určený, sa stali stranou zmluvy, je zmluva uzavretá, ak všetky tieto osoby návrh prijmú.

    § 605
    Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.

    URGENT - prijatie ponuky na odkupenie spoluvlastnickeho podielu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.