Zavrieť

Porady

Určenie otcovstva počas manželstva

Som vydatá a mala som mimomanželský pomer, z ktorého som ostala tehotná. Manžel sa rozhodol, že dieťa spolu vychováme. Ale biologický otec ma o dieťa záujem a chce súdnou cestou požiadať o zápis otcovstva do rodného listu a aby dieťa získalo jeho priezvisko. Má vôbec možnosť získať zápis do rodného listu, keď som stále vydatá? Žijeme v Čechách (máme prechodný pobyt), s manželom sme obaja Slováci a dieťa som porodila na Slovensku, biologický otec je Čech. V prípade podania návrhu na český sud, môžem návrh odmietnuť aby to riešili slovenské sudy, z dôvodu že dieťa má slovenské občianstvo? Ďakujem
vicktor mozno by bolo vhodne vratit sa na Slovensko
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri priložený zákon o rodine od § 84

    Aj matka môže do troch rokov od narodenia dieťaťa zaprieť, že otcom dieťaťa je jej manžel. Ustanovenia o práve na zapretie otcovstva manželom matky dieťaťa sa použijú primerane. (§ 88).

    Ak nie je otcovstvo určené podľa domnienky otcovstva manžela matky, možno ho určiť súhlasným vyhlásením oboch rodičov (§ 90).

    Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd (§ 94).

    Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva, môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva. V tomto konaní musí byť maloleté dieťa zastúpené kolíznym opatrovníkom. (§ 96)


    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...05/36/20170701
    enka2 O tom viem, mňa by konkrétne zaujímalo, keď v rodnom liste je zapísaný manžel a súhlasí s tým, či môže tretia osoba požiadať súd na základe testov DNA aby bol zapísaný v rodnom liste.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Za otca dietata sa povazuje tvoj manzel podla prvej vyvratitelnej podmienky. .
    Napadnut to/ zapriet otcovstvo moze on akebo ty, cudzia osoba nie.
    Takze kym to neurobi jeden z vas, otcom dieta narodeneho v manzelstve je tvoj manzel.
    https://www.pravnenoviny.sk/urcenie-...etie-otcovstva
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    enka2 Ďakujem za odpoveď, teda ani súdnou cestou nie je možnosť aby bola treťou osobou vyvrátené prvá domnienka?
    ivka70 Podla mna to by bolo mozne az v pripade, ze by manzel matky otcovstvo napadol.

    Teoreticky by v takom pripade hocikto cudzi, kto by chcel rodicov obtazovat, by mohol prist, ze sa citi byt otcom dietata a zamestnant sudy urcovanim otcovstva ... neviem si to predstavit.
    Onko Na prvom mieste je právo a nie záujem nemať zamestnané súdy. Myslím, že si nepochopila linkovaný článok. Manžel sa za otca pokladá podľa prvej vyvrátiteľnej domnienky len dovtedy, kým tá domnienka práve nie je vyvrátená. A vyvrátiť sa to dá jednoducho testami DNA.
    ivka70 cize hocikto moze prist z ulice a ziadat DNA mojho dietata, o ktorom nenamietam, ze som jeho otcom?
      zbaliť

    Určenie otcovstva počas manželstva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.