Zavrieť

Porady

Môže obec pri predaji pozemku žiadať, dokedy sa musí začať stavať?

Obec predáva stavebné pozemky. V návrhu zmluvy je klauzula:
- Kupujúci sa zaväzuje, že s výstavbou rodinného domu začne najneskôr do 5 rokov od podpísania tejto zmluvy.
- Po nesplnení podmienok uvedených v predchádzajúcom bode má predávajúci právo odstúpiť od zmluvy.
Je takáto podmienka obhájiteľná na súde? Je možné také bremeno zapísať do katastra? Čo ak kupujúci napríklad do 5 rokov pozemok predá ďalej? Nesmie to urobiť?

Chceme totiž kúpiť dva susedné pozemky a postaviť iba jeden dom.
Naposledy upravil avv : 27.01.19 at 10:06
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Je to ok, kupujuci predat moze, ale len s tym zavazkom, ktory ma, cize 5 rokov od podpisu jeho zmluvy bude platit aj pre noveho majitela.
    Obec predava stavebne pozemky a ma zaujem, aby sa v sulade s uzemnym planom na nich stavalo.
    Ak chcete zahradu, hladajte iny pozemok.
    avv Ale potom je to veľmi vážne bremeno na parcele, prečo sa to potom nezapisuje do katastra, podobne ako napríklad právo prechodu?
    avv Ja som počul od našej starostky, že obec raz lacnejšie predala pozemok niekomu s tým, že tam urobí výrobnú prevádzku. On to neurobil a neskôr ho predal a dodnes je prázdny. Starostka vravela, že nemôže nič robiť, že nútiť niekoho, aby to, čo odo mňa kúpil, používal na nejaký účel, nemožno.
    Ing. Ľubomír Janoška
    Obec nepoužila optimálny postup, právne názory na odstúpenie v danej situácii nie sú jednoznačné:
    https://www.epravo.sk/top/clanky/obn...zmluvy-35.html
    Obec sa mala zabezpečiť predkupným právom, zapísaným ako bremeno na LV.
    PS - dá sa formálne "začať s výstavbou" vybagrovaním jamy (... a zahrabaním po 2-3 rokoch, keď sa skončí platnosť SP)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    avv V tom článku sa rieši iba to, či zmenu zapíše kataster na základe povolenia vkladu alebo priamo. Ak je zhoda zmluvných strán, toto mi príde ako technický detail. Ale nijako sa nespochybňuje vymožiteľnosť takejto klauzuly, teda či pri predaji kupujúcemu môžem dať ako podmienku, čo s predmetom kúpy môže urobiť.
    avv A predkupné právo by nezabránilo predaju za vyššiu cenu, nie?
    Ing. Ľubomír Janoška Ten článok som linkoval, pretože dokumentuje rozličné právne názory na daný vecný stav.
    Predkupné právo znamená v praxi obmedzenie pre vlastníka, podľa ktorého musí pozemok ponúknuť najprv osobe s predkupným právom (za podmienok dohodnutých v zmluve, ktorá zakladá vecné bremeno). Ak osoba s predkupným právom toto právo nevyužije, tak môže vlastník voľne predať pozemok - komukoľvek, za akúkoľvek cenu.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nik ťa neprinúti k dohode, ktorú podpísať nechceš. Obec to predá tomu, kto k takej podmienke pristúpi.

    Občiansky zákonník
    § 48
    Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.

    Môže obec pri predaji pozemku žiadať, dokedy sa musí začať stavať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.