Zavrieť

Porady

Som plne zodpovedný za škodu na vozidle autoškoly ?

Spadol som z motorky na cvičisku autoškoly. Ohol som riadidlá a páku prevodovky + odreniny, atď. Môže odo mňa majiteľ autoškoly žiadať náhradu škody v plnom rozsahu (niekoľko stoviek eur), resp. niesu autoškoly povinné mať poistku ?

Ide mi najmä o rozumne riešenie situácie, pri ktorom môžem pokojne dokončiť kurz a aj majiteľ bude spokojný.

(nepodpísal som žiadne tlačivo o zodpovednosti za škodu, táto skutočnosť mi bola ústne sprostredkovaná)

Ďakujem !
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martuk je offline (nepripojený) Martuk

    omylný človek, ktorý sa rád nechá poučiť a občas má aj svojský pohľad na vec :-D ...viac Martuk
    podľa mňa by od teba autoškola nemala pýtať náhradu za škodu, nakoľko sa ešte len učíš jazdiť a inštruktor a aj majiteľ musia rátať s možnosťou, že žiak skôr či neskôr môže spôsobiť škodu.

    Ďalej stojí za zmienku to, ako majú takéto škody poriešené v nejakých svojich interných predpisoch. Pokiaľ nič takéto nemajú, tak si myslím, že majú smolu. Motorky majú smolu v tom, že sa nedajú havarijne poistiť, takéto poistenie nerobí žiadna poisťovňa, majú len PZP, ako všetky ostatné vozidlá.

    Neviem no, skúsil by som sa s majiteľom nejako rozumne dohodnúť a pre istotu by som si paralelne dal nejakému právnikovi overiť, či by si ako žiak autoškoly mal platiť za takúto škodu.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nemajú právo žiadať náhradu škody. Ich dopravné prostriedky na výcvik majú byť poistené, za výcvik zodpovedá inštruktor (ty si NEVODIČ) - ty si si zaplatil za odborný výcvik.
    Naopak - spomínaš odreniny - tedy TY si bol pri výcviku, ktorý mal byť pod odborným vedením inštruktora, zranený. Nech na to autoškola pamätá - stačí jeden poriadny lekársky posudok a autoškola by mohla cálovať.
    buchač " Ohol som riadidlá a páku prevodovky + odreniny, atď. "
    ===================
    Vzhľadom k citácii je vysoká pravdepodobnosť (hraničiaca s istotou) , že išlo o odreniny farby/laku na motorke a nie na tele.
    misoft No - neupresnil to. Ak ohol riadidlá - tak to nebola malá rýchlosť, takže aj on mohol prípadne dostať cestný lišaj

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Každé výcvikové vozidlo musí byť poistené. Plnenie škodovej udalosti spôsobenej výcvikovým vozidlom sa tak presúva na poisťovňu a žiak autoškoly sa môže učiť šoférovať bez stresu, že v prípade incidentu bude musieť niečo platiť.
    Autoškoly sú veľmi špecifický segment, čo si uvedomujú aj poisťovne. Na jednej strane auto šoférujú začiatočníci bez šoférskych návykov a znalostí, často neovládajúci stopercentne ani samotné vozidlo a náchylní konať unáhlene alebo nepremyslene. Na druhej strane ich kontroluje a usmerňuje skúsený inštruktor, ktorý musí stopercentne zvládať nielen pravidlá cestnej premávky, ale aj riadenie motorového vozidla. Tak či tak, škodová udalosť môže nastať, a to nielen na cudzom, ale aj na samotnom výcvikovom vozidle.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Pokiaľ si nebol "pod vplyvom", nešlo o neuposlúchnutie pokynov, alebo podobné svojvoľné či zámerné konanie, tak buď kľudný.

    Som plne zodpovedný za škodu na vozidle autoškoly ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.