Zavrieť

Porady

predaj bytu po zosnulom druhovi, ktorý bol otcom neplnoletých detí - dedičov

Ahojte,
vie niekto poradiť?

Druh a družka - 2 deti? 8 a 3 roky, kúpený byt na hypotéku, otec detí zomrel - v dedičskom konaní sú dedičia deti, na byt je ťarcha - nesplatená hypotéka, matka detí je spoludlžník, nie však spolumajiteľ bytu. Zopár zdedených drobných sa rovnako rozdelili deťom na vopred zriadené účty.
Teraz sú existenčné problémy - hypotéku treba platiť.
Rozhodla sa predať byt, aby sa splatila hypotéka.
Aké má možnosti - keďže sú tam maloleté deti, má zviazané ruky, čo sa týka "hýbania" s ich majetkom.
Vie niekto, ako sa v tomto prípade postupuje? Ako treba riešiť predaj bytu? O čo treba požiadať súd na schválenie? Ako má postupovať, aby predala byt a splatila hypotéku?
Ako je to najlepšie vyriešiť?

Ďakujem
dmc Deti zdedili byt a nezdedili aj dlh na byte ?
Miala89 presne tak - zdedili byt zadĺžený hypotékou
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Toto sú tie divoké partnerstvá bez manželstva. Však načo sa brať, keď sa dá aj tak žiť, nie? Potom keď príde problém, tak partnerka nie je v podstate nič, ani nie je v okruhu dedičov, nemá právo na informácie. Jedného som poznal, jeho priateľka ani nevie, či a kde je pochovaný.

  Veľa možností nemáš, len súdne požiadať o predaj bytu. Ak nemáš na právnika, ktorý ti spíše žalobu, tak navštív bezplatné právne centrum:

  http://www.centrumpravnejpomoci.sk/

  a pomôžu ti so žalobou. Žalovať budeš deti vo veci predaja bytu. Oni už snáď budú vedieť, ako argumentovať, aby súd súhlasil. Raz som čítal takúto tému, kde bolo, že matka argumentovala tým, že zamietnutím predaja by sa výrazne zhoršila živ. situácia detí, lebo matka by bola v hmotnej núdzi, kým deti by mali majetok.

  Bude treba doložiť veľa dôkazov, lebo ono to môže vyzerať pre nazainteresovaného rôzne - napr. že matka, ktorá nič nezdedila, chce obrať deti o peniaze.

  A tiež sa treba pripraviť na otázky (ktoré napadnú aj mňa), napr.
  - že prečo je matka spoludlžníkom, ale nie spolumajiteľom bytu? Súd ustanoví kolízneho opatrovníka, ktorý bude zastupovať deti.
  - aký má matka plán po predaji bytu? Má náhradné ubytovanie? Alebo po predaji zostanú na ulici?

  Hlasovalo 9 pouzivatelov

  Užitočné (8)
  kukučka, Dáša_, ivka70, bettylou, Anina2, Žabinka, Oliwa, afrikánka
  9
  10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Miala89 Ďakujem veľmi pekne.
  Ešte mám otázku, že ako by to bolo, keby byt prenajala. Potom ma zase zaujíma, ako by to bolo s daňovým priznaním, kto by ho robil? Ona, či deti?
  Matka bola do apríla na rodičovskom, teraz je v podstate bez príjmu. Ide bývať k rodičom, v obci majú postaviť nájomné byty, tak by išla tam bývať. Rodičov má 70 km od miesta bydliska, tak určite by jej bolo lepšie tam, ako tuto samej s malými deťmi, ktoré sú v podstate stále choré. A ešte, ono to bude nejaký ten čas trvať, kým ten byt predá, dovtedy ho musí stále platiť.
  Neviem, čo by bolo momentálne lepšie, či začas ho prenajať a popri tom, pracovať na predaji, kým sa doodne so súdom, to je nadlho.
  Prípadne neexistuje nejaký vzor tej žaloby? Niečo by sme predbežne spísali. Určite jej s tým pomôžem.
  ďakujem vopred, som vďačná za akékoľvek informácie.
  Chobot Každá žaloba je jedinečná, ak sú vzory, tak len na formálnu stránku žaloby, ale obsah si musí každý spísať individuálne. Napr. tu máš vzor žaloby:

  https://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/r...za-maloleteho/

  Je to ale z roku 2010 a na iný úkon, preto hovorím, že obsah si musíte upraviť podľa vlastnej situácie. A pokiaľ viem, tak teraz sa už nepíše "Návrh..", ale "Žaloba o ...". Skús to spísať a prípadne sa poraď s týmto právnikom, ponúka jednoduchú právnu pomoc bezplatne:

  https://ficek.sk/online-pravna-poradna.html


  Prenajímať by sa dalo, ale zase je tam problém, že byt patrí deťom. Neviem, ako by to trebalo oficiálne. Možno by tam stačilo, že je zákonný zástupca a z toho titulu môže ona podpísať nájomnú zmluvu za deti.

  Predaj môže trvať dlhšie, lebo kým rozhodnú súdy... to sú mesiace, ak nie roky.

  V každom prípade treba urýchlene navštíviť banku a informovať ju o súčasnej situácii. Je dosť možné, že banka povolí nejaký odklad splátok, možno bude musieť platiť len úroky. Ale nečakať, kým sa banka ozve, že neplatí a príde upomienka. Potom už bude neskoro niečo vyjednávať, banka uvalí na byt exekúciu a bude to ešte komplikovanejšie.
  Miala89 tak úver si už dávno rieši, poskytujú jej rodičia peniaze na živobytie. Fakt keď sa dostane niekto bez rodiny do takejto situácie, tam asi nie je východisko.

  Myslíš, že by jej mohli povoliť vyplatiť sumu za dedičské konanie, splátky úveru od úmrtia po vyplatenie hypotéky aj poplatky spojené s predčasným vyplatením? Myslíš, že by súd vyhovel v tomto prípade.
  Tú kolíznu opatrovníčku určí súd - ona nemá žiadať o pridelenie opatrovníčky? To urobí súd, keď dostane tento návrh / žalobu?
  Díky
  Chobot Ja neviem posúdiť jej situáciu, preto neviem ani len odhadnúť výsledok žaloby. Ale ak riadne všetko preukáže súdu tak prečo nie.

  Ale nerozumiem, prečo jej majú povoľovať vyplatiť sumu za dedičské konanie? Z čoho to chce vyplatiť? Z predaja bytu? Nemá ani na notára, aby mu vyplatila za dedičské konanie? Ona nemala žiadne peniaze?

  Kolízneho opatrovníka určí súd, s tým nech si nerobí starosti.
  Oliwa No, Miala, neviem, či píšeš za seba alebo za kamošku... Ale tých 33 tisíc € (len istina, bez úroku) sa naozaj nezaplatí len tak. Rozumní ľudia si pri braní hypotéky úver aj poistia (pre nepredvídané dôvody - PN, invalidita, strata zamestnania, úmrtie) - je poistený aj tento?
  Miala89 rozumní ľudia sa aj zoberú, nielen poistia. Píšem za rodinné príslušníka, ale to je jedno, čo sa stalo, teraz je treba riešiť situáciu, aby sa nestalo niečo horšie.
  Miala89 u notára zaplatila za dedičské skoro 600 EUR, ktoré predpokladám, že nemala. Rodičia jej dosť pomáhajú. Ja si tak myslím, že majetok dedili deti, poplatky musela zaplatiť za nich, tak by jej ako súd mohol uznať túto náhradu.
  Ale za pokus to asi stojí, prinajhoršom tento bod rozsudku zamietnu, či?
  Teraz už nemá ani rodičovský príspevok.
  Nedovoľujem si odhadnúť, koľko peňazí má - ale všetky poistky a peniaze z účtov - nebolo toho veľa, aj keď mal životné poistenie - dostal nejakých 4000 EUR - to som tiež nadávala na poisťovne. Tieto peniaze sa však rozdelili na účty detí - ona s nimi nemôže hýbať - iba so súhlasom súdu. To je "prašť ako uhoď". Najlepšia situácia je predať byt a vyplatiť hypotéku - všetko jedným vrzom so súhlasom súdu.
  Chobot Áno, pokiaľ ona nebola dedičom a poplatok hradila ona, môže si nárokovať jeho vrátenie z majetku detí.

  Na poisťovňu nemôžeš nadávať. Ak peniaze išli deťom, tak buď z titulu že sú dediči, alebo preto, lebo boli oprávnené osoby. Rodičia s dobrým úmyslom určia deti ako oprávnené osoby z poistky a potom to takto dopadne. Keby priateľ bol určil oprávnenú osobu tú tvoju známu, do 2-3 týždňov po smrti by jej poisťovňa vyplatila poistnú sumu. Je to len na majiteľovi poistky.
  Miala89 nedávam na poisťovňu z dôvodu toho, že peniaze vyplatili deťom.
  Nadávam kvôli tomu, že poisťovne uzatvárajú poistky (resp. ich poisťováci) tak, aby mali čo najvyššiu províziu. Keby si tie peniaze odkladal, čo im zaplatil, dostal by viac ako zaplatil. Poviem to tak - z troch poistiek dostala nejakých 3800 EUR - teda deti. To je jedno, že deti (boli oprávnení dediči)- ono sa to súdom dá, ale ide o to - koľko im vyplatili. Také dôvody, že poistený bol na smrť pri autonehode a nie pre náhle úmrtie.
  Poisťovák mu hovoril, že keď sa mu niečo stane, jeho rodina budú milionári - takže toľkoto k poisťovniam. Vedel presne, že majú úver.
  a tak to teda nebolo - myslíš si, že máš životnú poistku, že si ich zabezpečil, ale ako si ich zabezpečil sa dozvieš až pri poistnej udalosti, ktorej sa nedožiješ pri životnej poistke.
  Oliwa Preto sa treba veľa, veľa pýtať a dobre, veľmi dobre čítať, čo človek podpisuje.
    zbaliť

  predaj bytu po zosnulom druhovi, ktorý bol otcom neplnoletých detí - dedičov

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.