Zavrieť

Porady

Zakaz telefonovať z vlastných mobilov

Ahojte ,
Chcem Vás požiadať o názor, či ste sa stretli s tým, že Vám vedenie firmy zakázalo počas pracovnej doby telefonovať súkromne, prípadne SMS-kovať a vôbec používať vlastné mobily. My to máme v novom Pracovnom poriadku a nevieme k tomu zaujať stanovisko. V zákonníku práce som sa s tým nestretla.

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    filka je offline (nepripojený) filka

    filka
    Myslím,že pokiaľ to odôvodňuje prevádzka zamestnávateľa,malo by to byť v poriadku.U nás máme tiež zakotvené v PP,že používanie telefonov na súkromné účely (nemyslí sa tým firemných telefonov) je dovolené len počas prestávok v práci-týka sa to ale zamestnancov na linke,kde je to naozaj odôvodnené tým,že by mohli nepozornosťou narobiť zamestnávateľovi škodu a pod.
    Ale nezdá sa mi to napr. u ľudí,ktorí pracujú v kancelárii.pokiaľ si plnia svoje povinnosti správne a načas,takéto obmedzovanie asi nie je celkom na mieste.
    Môj názor

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Tak "na papieri" som sa s tým nestretla, ale osobne áno... Bolo mi osobne povedané, že súkromné hovory ma len rozptýlia a nesústredím sa potom poriadne na prácu a že si ich teda na pracovisku neželá.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja by som sa nad tým ani nepozastavovala , pretože súkromné telefonovanie počas pracovnej doby by nemalo byť .
    Čas na telefonovanie má zamestnanec počas obedňajšej prestávky .
    Netreba zabúdať na to , že zamestnávateľ platí potom aj čas , ktorý sa trávi na súkromný účel t.j. telefonanie a zasielanie SMS. A pri väčšom počte zamestnancov v takom prípade by to bola slušná suma .A toto je aj jeden z dôvodov , ktorý by som z môjho pohľadu videla aj ja , za porušovanie pracovnej disciplíny .

    Dnes je normálne ,ak firma si do svojho pracovného poriadku zakotví zákaz telefonovania na súkromný účel a zákaz fajčenia počas pracovnej doby .

    Ja by som v tom nehľadala žiadnu diskrimináciu , ale by som to chápala ako reálnu požiadavku zo strany zamestnávateľa z hľadiska finančného a taktiež v neposlednom rade aj bezpečnostného .
    Naposledy upravil Zita5 : 30.08.06 at 07:54

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zadávateľa otázky typujem na mladšiu vekovú kategóriu. Bez urážky - čudujú sa všetkému, čo im bráni nonstop držať v ruke mobil. A ešte za tým hľadajú ktovie čo ....
    Súhlasím zo Zitkou - nech sa jedná o akékoľvek pracovisko. Kto má zamestnancov, vie určite o čom to je .

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Aj keď som "mladšia veková kategória" súhlasím. Určite pre nikoho nie je príjemné, ak kolegovia vybavujú súkromné hovory (a to často veľmi pikantné ) počas pracovnej doby, nie vždy sa môžem sústrediť na svoju prácu

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Áno. A nič iné nepočujete len do telefónu chi chi chi a cha cha cha.
    A čo mi ešte fakt neskutočne vadí- je fajčenie počas prac. doby.
    A nehovoriac o tom skvelom smrádočku, ktorý donesie do kancelárie.
    To je absolútna bezohľadnosť!
    Si pamätám, keď som bola tehotná a môj kolega stále chodil na cigaretku.... To bolo čosi neskutočné! A samozrejme potom nič nestíhal.

    A aby ste si nemysleli, aj ja patrím medzi mladšiu vek. kategóriu.
    Naposledy upravil Lila : 30.08.06 at 08:45

    Biba je offline (nepripojený) Biba

    Biba
    OK. Dakujem za všetky reakcie.
    Chcela by som ešte upresniť nejaké info.
    Som v kancelárii, mam viac ako 30 rokov a telefonujem 2x denne s 2 deťmi, či už prišli zo školy, alebo kde sú. Neviem, ale podľa mńa je prirodzené, že sa rodičia starajú o deti a pokladám to za veľmi dôležité.
    Chcela by som poznať názor aj na toto.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Chápem to a asi by som to skúsil riešiť dohodou s vedením. Myslím si, že ak by ste boli niekde, kde nikoho nerušíte, tak by nemali mať problém s tým, že si telefonátom zo svojho mobilu skontrolujete ratolesti.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Bibka, ja osobne čiastočne súhlasím s predchádzajúcimi reakciami, no nedá mi neprikloniť sa teraz aj na druhú-Tvoju stranu. Tiež som rodinu upozornila, nech mi volajú naozaj v naliehavých prípadoch a telefonovala som maximálne 1-2 min. možno 2x za týždeň. Nepripadalo mi to narušovanie sústredenia sa iných ľudí v kancelárii, pretože som sa vždy zdvihla a odišla vybaviť hovor do kuchynky. Ak niekoho vyrušovalo samotné zazvonenie telefónu, tak potom sme asi nemali mať zapojené ani pevné linky. Ako som tu už viac-krát v iných témach hovorila, vždy je to len o vzťahu nadriadený-podriadený. Neviem, pripadá mi to obmedzujúce, však my-ľudia z kancelárie trávime v práci dosť nadčasov, ktoré často zaplatené nemáme a nech mi niekto nehovorí, že za cca 5 min. telefonovania mi platí mzdu, ktorá ho zruinuje. Vždy sa nájdu na toto reakcie obojstranné.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Biba
    OK. Dakujem za všetky reakcie.
    Chcela by som ešte upresniť nejaké info.
    Som v kancelárii, mam viac ako 30 rokov a telefonujem 2x denne s 2 deťmi, či už prišli zo školy, alebo kde sú. Neviem, ale podľa mńa je prirodzené, že sa rodičia starajú o deti a pokladám to za veľmi dôležité.
    Chcela by som poznať názor aj na toto.

    Je to prirodzenmé ,že rodičia sa zaujímajú o dianie sa v rodine , alebo že čo sa deje s deťmi ........ale treba si uvedomiť , že toto zamestnávateľa po pracovnej stránke nemôže zaujímať ...to je každého osobná vec ako si zariadi rodinné povinosti . Chceš prácu .....chceš mzdu..... tak musíš sa riadiť pokynmi zamestnávateľa ......je to reálny život . U niektorého zamestnávateľa sa to dá a u iného to nie je možné a s tým nič nespravíš , len treba zorganizovať rodinu tak , aby na tie deti niekto dohliadol .

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Biba, súhlasím, že sa rodič zaujíma o dieťa, no pokiaľ sa to cez tú pracovnú dobu nepreháňa. Mali sme 30 zamestnancov. Na sekretariáte bola okrem iného aj ústredňa. Každý deň tých istých zamestnacov volali deti a to aj dospelé, už pracujúce. Len tak na pokec. Strašne ma to vyrušovalo v robote. Stále som voči tomu protestovala. Argumentovala som tým, že majú mobily, nech kecajú cez ne. Už je nás pár a telefónovanie skončilo. Šéf si zamestnal dcéru a tá má 3 telefóny, stále telefónuje s kamarádkami. Kecá o ničom. Okrem toho fajčí. Čupí vonku, cigareta v ústach a telefón na uchu. Keď neni vonku, prechádza sa po chodbe a telefónuje. Samozrejme, ona môže. Iní by si to dovoliť nemohli, lebo na to nemajú čas. Ona má funkciu vymyslenú, zodpovednosť žiadnu. Ozaj čo hovoríte na takéto zamestnávanie svojim blízkych?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja v takomto prípade väčšinou vždy uzavriem debatu ..........sprav si Živostenský list ....otvor firmu, zamestnaj ľudí ..........a o rok sa Ťa spýtam , ako sa boríš v záplave problémov .

    Verte tomu , že by Váš postup bol totožný , ako postup zamestnávateľa zadávateľky otázky .


    Prijmite moje príspevky ako môj názor a osobnú skúsenosť .... Nechcem sa tým nikoho dotknúť .Je to dnešná doba .....a aby nebolo ešte horšie .

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Keby išlo iba o kontrolovanie detí, nemyslím, že by bol zamestnávateľ ( po dohovore ) proti. Lenže - viete dobre, čo spôsobujú výnimky .... To je potom neriešiteľná lavína ....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Johanka
    Keby išlo iba o kontrolovanie detí, nemyslím, že by bol zamestnávateľ ( po dohovore ) proti. Lenže - viete dobre, čo spôsobujú výnimky .... To je potom neriešiteľná lavína ....
    Aj tu určite platí, všetkého veľa škodí, a s ničím netreba preháňať. A určite treba mať na vedomí, že sme v práci na prácu a nie na pretelefonovanie celého pracovného času.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Určite nikto nebude vyčítať zamestnancovi, keď odpovie na súkromný hovor v naliehavej rodinnej či inej záležitosti. Ale je absolútne netolerantné, ak čakáte pri okienku, či na sekretariáte nejakej firmy a dáma/u mužov sa mi to nestáva/ sa bezohľadne " vykecáva" a ešte po upozornení sa tvári, akoby ste jej zjedli večeru. Tak toto skutočne na pracovisko nepatrí. Ani v štátnej, ani v súkromnej firme. Na pracovisku sa pracuje, o tom pojednáva jednoznačne využiteľnosť pracovnej doby. Pracovný poriadok to jednoznačne musí definovať. Ak sa to niekomu nepáči, tak potom Orange, alebo T-Com......

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    VERONIKA6
    Ozaj čo hovoríte na takéto zamestnávanie svojim blízkych?
    Veronika, toto by bolo na samostatnú tému, neviem, či už nie je niečo podobné na Porade založené. Ja si myslím, že ak ide o striktne súkromnú firmu, zamestnávanie "blízkych" či rodinných príslušníkov je úplne v kompetencii majiteľov, alebo akcionárov či spoločníkov firmy. Musia samozrejme dbať nato, aby takto zamestnaní ľudia boli v ich firme využiteľní a aby boli práve oporou firmy, nie príveskom. Ale viem, že na Slovensku je možné všetko....

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Stretla som sa už aj s názorom, že vo firmách je zákaz používania vlastných mobilov aj pre zabezpečenie ochrany obchodného tajomstva, hlavne tých s foťákmi a kamerami.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.