Zavrieť

Porady

Kupa nehnutelnosti na podnikanie

Ahojte,
chcem Vas poprosit o radu, ci je lepsie kupit budovu urcenu na podnikanie ako zivnostnik, neplatca DPH, cim sa stane majetkom firmy, alebo ako sukromna osoba. Na budove budu potrebne opravy a upravy vo velkom rozsahu, a naklady na opravy chcem v buducnosti dat do nakladov firmy. Dakujem vopred za kazdu cennu radu.
Naposledy upravil jomi6 : 30.08.06 at 15:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Osobne si myslím, ak chceš budovu využívať na podnikanie je lepšiu ju kúpiť ako živnostník. Ako súkromná osoba by si nemohol dať náklady na opravu a údržbu do nákladov. Nakoniec aj tak ručíš celým svojím majetkom bez ohľadu nato či je to vložené do majetku firmy. V prípade predaja by si ale platil daň z príjmu.
    Jeden známy využíval svoj pozemok na drobné práce, skladovanie. Na ňom mal elektromer napísaný na firmu. Platil len 40,- Sk zálohy, ale DU mu vytkol, že si to nesmie dať do nákladov, keď to nie je firemné a sám sebe nemôže prenajímať.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    jomi6
    Ahojte,
    chcem Vas poprosit o radu, ci je lepsie kupit budovu urcenu na podnikanie ako zivnostnik, neplatca DPH, cim sa stane majetkom firmy, alebo ako sukromna osoba. Na budove budu potrebne opravy a upravy vo velkom rozsahu, a naklady na opravy chcem v buducnosti dat do nakladov firmy. Dakujem vopred za kazdu cennu radu.
    Ak budovu kúpi súkromná osoba ešte pred založením živnosti, a potom si založí živnosť, tak budovu si môže dať do majetku firmy ako vklad podnikateľa, dokonca ju môže aj odpisovať a potom následne si uplatňovať náklady na opravy. Samozrejme musí mať k tomu príslušné doklady, napr. kúpno-predajnú zmluvu. Na základe tejto zmluvy si budovu zaeviduje na kartu dlhodobého majetku.

    jomi6 je offline (nepripojený) jomi6

    jomi6
    dakujem, mam podobne zmyslanie, ale rad som, ze mi potvrdzujes to, v com som si nebol celkom isty.. ze to bude zrejme lepsie kupit na firmu ako zivnostnik, lebo potrebujem naklady na opravy budovy davat ako vydaje do uctovnictva.. napriek tomu, zeby som platil dane, ak niekedy v buducnosti dojde k predaju

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Pozor na opravy, lebo niektoré môžu byť ako technické zhodnotenie a to sa nemôže dať priamo do nákladov, ale do nákladov to vstupuje cez odpisy.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    budova bude využívaná na akú podnikateľ.činnosť? Ak by bola využívaná len na prenájom, tak je tu tá možnosť si uplatniť skutoč.daňové výdavky i ked nebude zakúpená a zaradená do majetku firmy szčo.
    Naposledy upravil renča1 : 02.09.06 at 16:05

    jomi6 je offline (nepripojený) jomi6

    jomi6
    renča1
    budova bude využívaná na akú podnikateľ.činnosť? Ak by bola využívaná len na prenájom, tak je tu tá možnosť si uplatniť skutoč.daňové výdavky i ked nebude zakúpená a zaradená do majetku firmy szčo.
    budova bude vyuzivana na vyrobne ucely vyhradne pre mna, t.j. buduceho vlastnika budovy ako SZCO

    meggitajga je offline (nepripojený) meggitajga

    meggitajga
    Chcela by som vas poprosit o radu .Ako dlho sa odpisuje budova ,ktoru som kupila do podnikania ,kolko rokov? A ci vsetky náklady spojene s jej opravou navysuju jej hodnotu pri odpisoch alebo su stavebne naklady ktore mozem dat aj do rezie? A ked ju prenajimam ci najomca si moze davat stavebne upravy hned do nakladou? meggitajga

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Odpisová skupina 4 - Budovy - 20 rokov.
    Nie všetko navyšuje hodnotu budovy. Musíš sama posúdiť a vedieť zhodnotiť a odôvodniť čo je oprava (výmena starého, nefunkčného za nové) a čo je technické zhodnotenie (vylepšenie-získanie nových funkcií- neviem to napísať).
    U nájomcu by to malo byť ošetrené nájomnou zmluvou.

    Jana 55 je offline (nepripojený) Jana 55

    Jana 55
    Dve SZČO odkúpili spoločne budovu v ktorej budú vykonávať podnikat.činnosť.Budovu treba najprv samozrejme trochu sem -tam opraviť.Moja otázka znie, akým spôsobom si budú mocť dať tieto opravy do nákladov, keďže sú dvaja?Záleži to na ich vzájomnej dohode?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Náklady si budú deliť tak, ako sú zapísané ich podiely v liste vlastníctva. Ak kúpili budovu na polovicu , náklady si budú deliť na polovicu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.