Zavrieť

Porady

Dedicstvo po otcovej mame

Otec zomrel a my sme sa vzdali dedicstva lebo mal vela dlhov. Teraz zomrela otcova mama, ktora mala byt a peniaze. Byt prepisala na svoju dceru (otcovu sestru) este kym zila. Moja otazke je, ci mame narok na peniaze od otcovej mami a ci mame narok na byt co je na jeho sestre. Dakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  dmc je offline (nepripojený) dmc

  dmc
  Predmetom dedicskeho konania je majetok porucitela v case smrti . Ak byt nebol vo vlastnictve porucitela v case smrti - nemoze byt predmetom dedicskeho konani. Ak bol byt prevedeny na otcovu sestru darovacou zmluvou - mozete pozadovat zapocitanie daru do dedickeho podielu. Ak su peniaze predmetom dedickeho konania a nebola spisana zavet postupuje sa podla zakona podla dedicskych skupin (v zadani nevieme kto dedi) https://www.najpravo.sk/slovnik/d/dedicske-skupiny.html
  tamara129 dakujem za skoru a profesionalnu odpoved. Takze ak nebola zavet spisana, mame narok na dedicstvo, aj ked sme sa dedicstva po otcovi vzdali, tak nam stale prinalezi dedicstvo podla dedicskych skupi?

  ako si vieme zistit ci bola zavet spisana?
  Chobot Povie notár na dedičskom konaní. On to bude vedieť z centrálneho registra závetov. Ak závet nebol evidovaný v registri, tak by niekto musel mať platný originál.

  pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

  pavol54
  Podľa mňa ak ste sa raz vzdali dedičstva po otcovi, tak ak sa objavil nový majetok musí prebehnúť nové dedičské konanie. tým pádom nastupujú aj pôvodní veritelia. Ale ja nie som právnik.
  marjankaj Pali otec nie je dedič. Dedičom nie je ten kto je už mŕtvy. Dedičmi sú otcove deti.

  § 473
  (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
  (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

  § 7
  (1) Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodí živé.
  (2) Smrťou táto spôsobilosť zanikne. Ak smrť nemožno preukázať predpísaným spôsobom, súd fyzickú osobu vyhlási za mŕtvu, ak zistí jej smrť inak. Za mŕtvu súd vyhlási aj nezvestnú fyzickú osobu, ak so zreteľom na všetky okolnosti možno usúdiť, že už nežije.

  Dedicstvo po otcovej mame

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.