Zavrieť

Porady

externý HDD s USB

Ahojte,
vie mi niekto poradiť, ako sa mam zorientovať medzi prenosnými Harddiskami, ktoré sa dajú napojiť, cez USB port. Počula som, že je dobré zálohovať si na taký HDD dáta a je to lepšie ako na CD alebo DVD.
Pozerala som sa, aké sú na trhu, ale nedokážem sa v tom zorientovať, keďže sa v tom až tak nevyznám.Tak napríklad:
" Externý disk My book rady Premium s kapacitou 250GB, otáčky 7200rpm, cache 8MB, priemerná prístupová doba 8.9 ms, pripojenie cez USB 2.0 - prenos 480 Mb/s a Firewire prenos 400Mb/s. Automatické vypínanie a zapínanie disku spolu s PC, sw WD Backup pre automatické zálohovanie, grafické zobrazenie voľnej kapacity disku. " Vie mi niekto povedať, čo znamenajú tier údaje? Alebo prečo bol disk s kapacitou 80GB drahší, ako disk s kapacitou 200 GB?
Ak to aj niekto vie, kde sa to naučil? Ja sa snažím dopátrať takýchto vecí na nete, ale nejako sa mi nedarí.
Usporiadat
miro_c miro_c

miro_c je offline (nepripojený) miro_c

Takže sa pokúsim zhrnúť parametre toho externého HDD:

kapacita je 250 GB, otáčky, akými sa HDD točí (platne vo vnútri) je 7200 otáčok za minútu, cache je vlastne vyrovnávacia pamäť, ktorá uchováva na istú dobu dáta pri čítaní a zápise na HDD, v tomto prípade to je 8 MB, kotré má disk na chvíľkové uloženie dát.
Prístupová doba je v podstate čas, za ktorý vie disk "lokalizovať" dáta na disku, čo je v tomto prípade 8,9 ms (je to však priemerná doba, za ktorú musia hlavičky disku prejsť na dané miesto, na "začiatku" disku je tento čas menší, na "konci" disku je väčší) a závisí aj od fragmentácie disku (ak sú dáta na disku porozhadzované - nie sú za sebou, tento čas sa pochopiteľne zväčšuje, lebo hlavičky sa musia presúvať na rôzne miesta na disku, aby boli načítané dáta, ktoré tvoria napr. prezentáciu, preto je vhodné z času na čas disk defragmentovať - to sa týka hlavne pracovného HDD, na ktorom sa dáta dosť často zamieňajú, no pri zálohovaní sa väčšinou dáta ukladajú za sebou, takže fragmentácia zväčša nie je až taká veľká).
Pripojenie disku je možné cez USB verzie 2.0 (podporujú novšie dosky). Voľakedy, keď USB začali dávať na základné dosky boli to verzie 1.0 a 1.1 (nižšia prenosová rýchlosť). 480 Mb/s je rýchlosť 480 Megabitov za sekundu, čo je vlastne 60 MB/s - 1 Byte = 8 bitov).
Firewire je druhá možnosť pripojenia disku k počítaču. Niektoré dosky majú aj takýto konektor a väčšinou sa využíva na pripojenie napr. digitálnych kamier, no v poslednej dobe aj iných zariadení.
Vypínanie a zapínanie disku je spravené predpokladám tak, že ak sa počítač vypne, USB, resp. Firewire počítača nie je pod napätím (žiadne dáta), tak sa vypne aj externý disk.
Neviem, prečo by mal byť 80 GB disk drahší ako 250 GB, ak sú základné parametre diskov rovnaké. Disky sa však môžu líšiť aj rozhraním, cez aké komunikujú s počítačom. Tento disk má pravdepodobne rozhranie E-IDE, no v poslednej dobe sa vyrábajú aj disky s rozhraním SerialATA (SATA) a SerialATA II (SATA II). Toto rozhranie má vyššiu prenosovú rýchlosť ako E-IDE a pripájajú sa na externý SATA, resp. SATA II port.
Rozdiel môže byť aj vo vyrovnávajúcej pamäti (cache).
A samozrejme, že disky od rôznych výrobcov majú aj rôzne ceny, ale tam sa to pohybuje pri rovnakých kapacitách zhruba okolo stovák korún.
Dúfam, že som moc nezavádzal a moje informácie sú správne, hardwarom sa príliš nezaoberám, iba čo si kde tu na Internete niečo prečítam.

Nejaké informácie sa dajú získať napr. na http://www.zive.sk, alebo http://www.itnews.sk.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
skačka skačka

skačka je offline (nepripojený) skačka

Ahoj Miro,
som unesená a veľmi pekne ti ďakujem.
Ešte nikto mi to tak zrozumiteľne nevysvetlil.
čo sa týka tých rozdielov v cenách ak sa lepšie pozrieš na túto stránku http://www.cicmanec.sk/?p=productsLi...&sName=Externe---. Cenovo to nie je lacnejšie, (nejako sa mi to skreslilo). Ale nechápem tým údajom "HDD 2,5"" a "HDD 3,5"". Aký je vlastne medzi nimi rozdiel?
A ešte. Aký máš názor na zálohovanie dát na externý HDD. je to podľa teba lepšie ako na CD?
Ďakujem ti veľmi pekne za ochotu a za cenné informácie. Veľmi ma to zaujíma a baví. Hádam si raz sama poskladám počítač.
Skačka
0 0
gu100 gu100

gu100 je offline (nepripojený) gu100

skačka
Ahoj Miro,
Ale nechápem tým údajom "HDD 2,5"" a "HDD 3,5"". Aký je vlastne medzi nimi rozdiel?
A ešte. Aký máš názor na zálohovanie dát na externý HDD. je to podľa teba lepšie ako na CD?
Ďakujem ti veľmi pekne za ochotu a za cenné informácie. Veľmi ma to zaujíma a baví. Hádam si raz sama poskladám počítač.
Skačka
HDD 2,5" a HDD 3,5" oznacuje aka je velkost daneho HDD (harddisku). veľkost 2,5" sa viac používa notebookoch (pouzivala), a velkost 3,5" je bezna velkost.. ak by si pripadjala takyto 3,5" HDD do suflika v pocitaci, tak je to ok (velkost toho suflika je 3,5" ako aj velkost disku.. inak velkost 3,5" je taka velka ako mas CDROM v PC).. akl by si velkost 2,5" pripajala do suflika ktory je v PC a ma velkost 3,5" (ten sufilk), tak potrebujes na to taku redukciu, ale nie je to problem, da sa to zohnat...

zalohovanie na takyto disk.. je to asi ako zalohovanie na CD... zalezi, kto ako comu vyhovvuje.. osobne zalohujem v servri na separatny interny disk, druha zaloha sa robi na CD a tretiu zalohu posielam cez internet na uplne ine miesto v republike ... zalohovat je potrebne aj geograficky inam, co ked pride potopa do firmy, moj CD doma mi ukradnu :-) eswte tale mam tretiu zalohu na uplne opacnom konci republiky :-) .. ale toto mam iba v stadiu testovania)...
mozno, z hladiska uzivatela, je zalohovanie na externy HDD jednoduchsie.. nemusis spustat napalovaci program, a pridavat co napalujes... a aky format dat a tak.. jednoducho sa data iba nakopiruju a su zalohovane...

investicia do externeho HDD sa ti oplati, ak okrem ineho prenasas aj ine udaje, zda sa mi trosku zbytocny luxus takyto disk iba na zalohovanie... aj ked techniak pokrocila, tak externe HDD budu vzdy citlivejsie ako CD/DVD... (riziko narazu, poskodenie povrchu disku a tak...)

podla mna velkost HDD 250 GB ani nevyuzijes, ak si predstavis beznu fotografiu, ta ma velkost cca 1MB, tak na 250GB by sa ti zmestilo takychto fotografii 250.000.. vypocet iba priblizne, rozdiely su - desiatkova a sestnastkova sustava :-) ),
alebo si predstav, ze na ten disk ulozis cca 60 celovecernych filmov v DVD kvalite:-) ale to len pre to, aby si bola v obraze...

zalezi, ake data pouzivas, co vsetko chces zalohovat, ake su databazy a pod... ale ta velkost toho disku 250GB je podla mna zbytocny luxus...

a co sa tyka tych cien.. ceny sa v tychto technologiach velmi rychlo menia.. pred rokom ked sa vynasli technologie na disky s kapacitou 80GB boli drahe. kedze nabehla seriova vyroba, tak sa vyroba zlacnovala.. a potom prisla technologia 120GB HDD.. disky s kapacitou 80GB isli velmi dolu a na vyslnie sa dostali disky 120GB.. potom prisli s technologou 160GB, disk s kapacitou 80GB isli este nizsie, lebo vlastne na seba ta technologia uz zarobila, disky 120GB mierne zlacneli.. a tak dookola, ked prisla technologia 180GB, potom 200GB.. a teraz 250GB.. za rok, ked pridu s technologiou 300GB, tak disky 80GB sa uz nebudu vyrabat, lebo budu zastarale, disky 200GB budu uplne lacne.. a tak dookola...

napriklad, pred tromi rokmi bol standard disk 40GB.. teraz? uz ani v ponuke nie je, jedine ak nejaky velkosklad upratuje sklady a ma to ako vypredaj za tisic korun, lebo je to leziak :-)

dalej by som sa obaval aj toho, ze ten 250GB disk nemusi spravne fungovat pod tarsimi windowsami (teda W95, W98 si urcite ani nepipnu... snad W2000 a Win XP nebudu mat problem).. problem je v adresacii diskoveho priestoru, to znamena, ktory operacny system je schopny obsluzit aky velky disk... ak by si naprikald chcela pouzivat takyto disk, musela by sio ho mozno rozdielut na dva mensie, s velkostou 125GB... :-) ale to uz je robota pre inych ludi.. logicka jednotka... primary, extended, a pod :-)

zlozit PC, nie je to az taky problem, problem byva skor vybrat spravne komponenty a spravne ich zladit a vyladit, nainstalovat spravne ovladace...
(teraz bez urazky, prosim... napadla ma jedna piesen.. urcite to vsetci poznate..
ten dela to a ten zas tohle, a vsichni dohromady udelame moc... :-)
0 0
miro_c miro_c

miro_c je offline (nepripojený) miro_c

A ešte by som asi doplnil, že " sú údaje dané v palcoch
Ja sám tiež používam externý HDD, mám 250 GB disk a zatiaľ úplne postačuje.
0 0
skačka skačka

skačka je offline (nepripojený) skačka

Ahoj Miro,
velmi pekne ti dakujem za odpoved. A s tym, ze ...vsichni dohromady udelame moc, mas pravdu.
Ale mna to naozaj zaujima. Zaoberam sa grafikou a webovymi strankami a fakt ma niekedy stve, ze sa v tej technike, (aj ked som vraj technicky typ) nevyznam. Myslim, ze by nebolo na skodu, ak by som sa v tom aspon trochu vyznala. Ale je dobre, ze mi ma kto poradit.
Velmi pekne ti dakujem.
Skacka
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Moja skúsenosť s externým HDD pripojenými cez USB je tiež dobrá.
Používam už dlhší čas 2 externé disky s kapacitami 160 a 200 GB.

Avšak externý disk je vhodné používať najmä na zálohovanie dát. Na bežnú prácu s väčším objemom dát je prenosová rýchlosť na úrovni 450 - 500 Kbps relatívne "slabá".

Keď som čítal diskusiu o cenách HDD s rôznymi kapacitami, s úsmevom som si spomenul na časy keď 20 MB (čítate správne: MB) disk stál cca 10 tisíc infláciou nezničených korún československých.

Optimálna kapacita disku závisí od toho, čo sa zálohuje. Ak robí niekto iba textové dokumenty, 250 GB má do konca života.
Ak ale niekto iný robí intenzívne s grafikou, hudbou, videom a pod., 250 GB mu môže stačiť najviac na niekoľko týždňov až mesiacov. Ak sa zabáva so strihaním nahrávok a inými "fajnovosťami", tak tých 250 GB je taký štandardný pracovný priestor. V takomto prípade by ale "pracovný" disk nemal byť externý.
0 0
skačka skačka

skačka je offline (nepripojený) skačka

Ahoj Andrej,
dakujem za radu. Zaujíma ma co si myslel touto vetou: Na bežnú prácu s väčším objemom dát je prenosová rýchlosť na úrovni 450 - 500 Kbps relatívne "slabá".
Aky je vacsi objem dat? Pracujem v coreli, Photoshope, In Designe. Nemienim na disc instalovat programy. Iba ukladat subory. Bojim sa, ze mi niekedy rachne pocitac a vsetko sa strati. Parkrat sa uz v minulosti stalo, ze mi odisiel harddisc a data sa nedali vratit. Ale teraz mam vacsi objem a fakt by ma asi polozilo, keby sa mi take nieco stalo.
Este raz ti dakujem za radu.
Skacka
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Aj ja používam 250 GB externý disk na zálohovanie dát, zatiaľ som s ním veľmi spokojný, pokiaľ ide o nákup oplatí sa kupovať v internetových obchodoch z hľadiska najnižšej ceny, napr. ja som kúpil predmetný disk tu http://shop.pocitac.sk/zbozi/ext-hdd...aspx?p=z:76696
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

skačka
Ahoj Andrej,
dakujem za radu. Zaujíma ma co si myslel touto vetou: Na bežnú prácu s väčším objemom dát je prenosová rýchlosť na úrovni 450 - 500 Kbps relatívne "slabá".
Aky je vacsi objem dat? Pracujem v coreli, Photoshope, In Designe. Nemienim na disc instalovat programy. Iba ukladat subory. Bojim sa, ze mi niekedy rachne pocitac a vsetko sa strati. Parkrat sa uz v minulosti stalo, ze mi odisiel harddisc a data sa nedali vratit. Ale teraz mam vacsi objem a fakt by ma asi polozilo, keby sa mi take nieco stalo.
Este raz ti dakujem za radu.
Skacka
Nemám skúsenosti s uvedenými programami, takže neviem s akým objemom dát sa v nich zvykne pracovať.
Za väčší objem dát považujem potrebu častého presunu niekoľkých stovák MB. Je to ale veľmi relatívne. Pre niekoho "začína" veľký objem dát až na úrovni niekoľkých GB.

Ak potrebuješ vyriešiť najmä zálohovanie, externý disk je jedno z použiteľných riešení (uviedli to už viacerí diskutujúci v tejto téme). HDD nie je určite vhodný na archiváciu dôležitých na veľmi dlhý čas (= dlhšie ako 5 rokov).
Je vhodné používať (najmä pri dôležitých údajoch) kombinovaný spôsob zálohovania (HDD / CD / vzdialený počítač v úplne inom meste a pod.), ktorý tu už popísal gu100.
0 0
gray gray

gray je offline (nepripojený) gray

Externy HDD je velmi uzitocna vec. Hlavne ak potrebujes prenasat velke mnozstva dat, napriklad filmy, hudbu.... Externy HDD sa jednoducho prenasa, pripaja/odpaja. Poskytuje relativne vysoku datovu rychlost. Urcite je to dobre riesenie pre operativne zalohovanie dat. T.j. ako zaloha pre pripad ak by odisiel harddisk na hlavnom PC.

Externy HDD ma aj svoje nevyhody. Ako kazdy HDD je velmi citlivy na mechanicke a magneticke vplyvy. Jeden pad zo stola, napr., moze (nemusi nenavratne znicit vsetky ulozene data.

Preto pre archivaciu dolezitych dat su potrebne ine media.
Velke firmy archivuju data na pasky. Pre male firmy odporucam kvalitne (drahsie) CD/DVD. A minimalne 2 kopie, ulozene na rozlicnych miestach.
Raz za 2-3 roky obnovovat kopie (ak tie data este potrebujes).

V pripade Adobe Photoshop, Illustrator a pod. na externy HDD si mozes pravidelne ukladat kopie vsetkych pracovnych verzii .psd .ai .cdr ... Urcite sa oplati. Rychlost a kapacita HDD je OK. Po ukonceni a odovzdani projektu urob si zalohu finalnej verzie na CD/DVD.
Naposledy upravil gray : 08.09.06 at 17:59
0 0
skačka skačka

skačka je offline (nepripojený) skačka

Dakujem za vsetky tieto uzitocne informacie. Velmi mi pomohli. Naozaj som o niektorych veciach a postupoch nemala ani potuchy. Som presvedcena, ze ste mi usetrili kopu starosti.
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Dá sa z externého HDD prehrávať film cez USB vstup na DVD prehrávači?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

kkllc Pozri príspevok
Dá sa z externého HDD prehrávať film cez USB vstup na DVD prehrávači?
Niektoré , nestíhajú...
Ak nie daj si filmy na kľúč ( max 4G ) a môžeš pozerať
Naposledy upravil arizona : 30.12.09 at 09:38 Dôvod: OPRAVA-mylne podaná informácia
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

arizona Pozri príspevok
Nie, nestíha...
Ale daj si filmy na kľúč ( max 4G ) a môžeš pozerať
možno záleží aj od modelu disku. mne stíha prehrávať aj fullHD video z disku, čo je dosť údajov (mám ADATA 500 CH94)
K veľkosti len toľko... nieje miesto, ktoré sa nedá zapratať, takže by som volil radšej väčšiu kapacitu, ale vo veľkosti 2,5", ktoré nepotrebujú externé napájanie. Je oveľa lepšie prenosný.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

endrju Pozri príspevok
Moja skúsenosť s externým HDD pripojenými cez USB je tiež dobrá.
Používam už dlhší čas 2 externé disky s kapacitami 160 a 200 GB.

Avšak externý disk je vhodné používať najmä na zálohovanie dát. Na bežnú prácu s väčším objemom dát je prenosová rýchlosť na úrovni 450 - 500 Kbps relatívne "slabá".

Keď som čítal diskusiu o cenách HDD s rôznymi kapacitami, s úsmevom som si spomenul na časy keď 20 MB (čítate správne: MB) disk stál cca 10 tisíc infláciou nezničených korún československých.

Optimálna kapacita disku závisí od toho, čo sa zálohuje. Ak robí niekto iba textové dokumenty, 250 GB má do konca života.
Ak ale niekto iný robí intenzívne s grafikou, hudbou, videom a pod., 250 GB mu môže stačiť najviac na niekoľko týždňov až mesiacov. Ak sa zabáva so strihaním nahrávok a inými "fajnovosťami", tak tých 250 GB je taký štandardný pracovný priestor. V takomto prípade by ale "pracovný" disk nemal byť externý.

400-500 kbps = cca 50kB za sekundu - od toho je rychlejsia asi aj 5 1/4 palcova disketovka. Dnesne externe disky pripojene akokolvek (USB 2.0, FireWire, External SATA) daju minimalne 30MBps (USB2.0, pri fw a esata o dost viacej!).

Staci pozriet na http://www.svethardware.cz/branch.js...2574150046898F a prelistovat si to
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
kkllc Pozri príspevok
Dá sa z externého HDD prehrávať film cez USB vstup na DVD prehrávači?
Mal by stíhať.

A mam otazku, to akože berie všetky formaty, resp. vie všetky kodeky?
0 0
Deiky Deiky

Deiky je offline (nepripojený) Deiky

Mladý chalan plný cieľov, ktoré chcem pocas svojho zivota dotiahnuť do konca.. Facebook: Dalibor Deiky Kundrat ...viac
To je podmienené od rpehravaca... Mali by to zvladat no nie kazda! napr mne doma externe HDD nezoberie iba USB treba si pozried co ti pristroj bude podporovat... A skontroluj si aj pouzitie vstupu do DVD prehravaca do niektorých sa USB davalo iba z dôvodu komunikace s PC tusim..
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Tak to nebudem experimentovať a hladať taky DVD prehravač. To radšej toto: http://www.alza.sk/emtec-digital-cube-n200-d139232.htm
resp. s wi-fi: http://www.alza.sk/xtreamer-d132940.htm
0 0
Deiky Deiky

Deiky je offline (nepripojený) Deiky

Mladý chalan plný cieľov, ktoré chcem pocas svojho zivota dotiahnuť do konca.. Facebook: Dalibor Deiky Kundrat ...viac
Tak tak
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

kklc - zalezi aky mas prehravac. Rataj s obmedzeniami. DVD prehravace pdporuju spravidla FAT32 formatovanie, takze max velkost HDD ktori pripojis k prehravacu je 80GB. Pri tomto formatovani ale DVD prehravac neotvori subor vacsi ako 4GB. Teda napr DVD-film ulozeny na HDD ti neotvori (spravila je vacsi ako 4 GB), ale take AVI-cka v pohode.
Novsie formatovanie NTFS DVD prehravace nepodporuju (aspon som na taky nenarazil)

Teoreticky je moznost vacsi disk rozdelit na viac diskov do velkosti 80GB, ale neviem ci bude DVD prehravac schopny ich rozoznat, neskusal som to.

http://sk.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table

Na rychle prehravanie pouzivam 16GB USB kluc...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať