Zavrieť

Porady

súkromné auto na podnikanie

budem používať súkromné auto na podnikanie. účtovať budem 50% phldo VoZD. Aké %ť dane z motorového vozdla a aké % sumy za diaĺničnú známku si môžem dať do VoZD? miba
Naposledy upravil ivka70 : 20.01.20 at 17:42 Dôvod: Cele v nazve
4 komentárov     zbaliť
veronikasad to ti takto poradila účtovníčka ?
MIBUSA nie je mozne pausalne uplstnit 50 % z nakupu phl v mesiaci?? nasla som to v skorsich rokoch ale nie v roku 2019,2020
veronikasad prilož čo si našla - pri uplatňovaní sadzby základnej náhrady to možné nie je
MIBUSA Vozidlo nezaradené do obchodného majetku
Ak daňovník využije na cestovanie vozidlo nezaradené do obchodného majetku, môže uplatniť výdavky:
• do výšky náhrady za spotrebované PHL podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy – podľa evidencie jázd, pričom suma základnej náhrady je vo výške 0,183 eura za 1 km jazdy
• alebo vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. V tomto prípade, nie je živnostník povinný viesť evidenciu jázd.
„Uplatnenie základnej náhrady od 1.1.2015 nie je možné v prípade vozidla, ktoré u tohto daňovníka v minulosti bolo zahrnuté do obchodného majetku,“ upozorňuje M. Jošt.
Výdavky súvisiace s prevádzkou vozidla
Ak daňovník využíva v rámci podnikateľskej činnosti alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti vlastné osobné motorové vozidlo nezaradené do obchodného majetku, môže do daňových výdavkov uplatňovať okrem uvedených výdavkov na spotrebu pohonných látok aj iné výdavky súvisiace s používaním vozidla, ako napríklad zaplatenú daň z motorových vozidiel, diaľničné poplatky, poplatky za parkovanie a iné. Ak však tieto výdavky súvisia aj s používaním vozidla na súkromné účely, nie je možné tieto výdavky zahrnúť do daňových výdavkov v plnej výške, ale iba vo výške prislúchajúcej pomeru použitia vozidla k tzv. pracovným cestám. „Žiadne iné výdavky súvisiace s predmetným motorovým vozidlom, ako napr. odpisy vozidla, výdavky na opravy a údržbu vozidla, zákonné poistenie vozidla, havarijné poistenie vozidla, úrok z úveru poskytnutého na obstaranie vozidla a podobne nie sú daňovými výdavkami, nakoľko vozidlo nie je zaradené do obchodného majetku daňovníka,“ dodáva M. Jošt.
Vozidlo zaradené do obchodného majetku
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Ak budeš používať na podnikanie SZČO súkromné mot.vozidlo (vlastné, alebo ma nželky), uplatňuješ si sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM podla skutočne najazdeného počtu km súvisiacich s podnikaním (treba viesť evidenciu jázd). Spotrebu PHM dokladuješ dokladom o nákupe.

  V sadzbe základnej náhrady sú zahrnuté všetky výdavky súvisiace s prevádzkou mot.vozidla. Vo VOZD si môžeš uplatniť len daň z motorových vozidiel.
  Katy a R ona CHCE použiť paušálne výdavky ( do výšky 50% z phm!)

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  §19 e odst.2(2)Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
  do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, a len, ak nebolo zahrnuté do obchodného majetku v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach u tohto daňovníka, uplatní aj výdavky (náklady) do výšky základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,87) alebo
  2.vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
  15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  MIBUSA čiže, ak som dobre rozumela buď uplatňujem základnú náhradu +spotrebu podĺa km, alebo paušálne iba vtedy, keď uplatňujem paušálne výdavky všeobecne pri DzPFo?
  Katy a R čo myslíš paušálne všeobecne? - tie existujú len v § 19!! .. klikni na ten link ..
  Tweety Uplatnenie výdavkov % k príjmom, tzv.paušálne výdavky v DP sú vo výške 60%. Vtedy výdavky na PHM neúčtuješ vôbec. Výdavky celkovo uplatníš k príjmom.
  veronikasad Trošku to máš pomýlené, sú totiž paušálne výdavky pri spotrebe PHM a výdavky uplatňované 60 % paušálom pri zdaňovaní príjmov.

  Pri používaní súkromného motorového vozidla na podnikanie - ak si daňovník uplatňuje skutočné výdavky, je pre neho jednoznačne výhodnejšie viesť evidenciu jázd a uplatniť si sadzbu základnej náhrady + celú spotrebu PHM, podla počtu najazdených km na podnikanie.
  Katy a R twety - nemýľ ju - nie sú to paušálne výdavky - ale výdavky % z príjmov (ja viem, že aj tu to učtovníčky používajú, ale takto je potom z toho miš-maš)
  Tweety Nie pri výdavkoch % z príjmov, tzv paušálnych výdavkoch. Ak uplatňuješ skutočné ale nemôžeš ich uplatniť v plnej výške.
  MIBUSA §19 e odst.2(2)Daňové výdavky, forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
  Tweety Veď ten § som ti dala do odpovede, tak?
  MIBUSA Ide my o to , aby som nemusela viesť knihu jazd ale tak, ako ke´d mám auto vo firme dávam do účtovníctva 80% z nákupu. Teraz sa jedná o auto súkromné auto.
  Tweety Veď odpoveď si už dostala o 14,39, môžeš si uplatniť 50% na PHM.
  marjankaj Môže si uplatniť 50% z nákupu PHL, ale základnú náhradu 0,183 si už uplatňovať nemôže. (je to spôsob ako si dať do nákladov cesty k moru na dovolenku-veď kilometre nabehnú)
  Pokiaľ ide o DzMV a diaľničnú známku, tak netuším ako bude vypočítavať ten pomer, keď nemieni viesť evidenciu jázd.
  veronikasad Prečo chceš krátiť aj DzMV ?
  marjankaj Veronika, ja nie. MIBUSA sa to pýtala.
  veronikasad K DzMV žiadnu evidenciu nepotrebuje, platí sa len z dôvodu využívania mot.vozidla na podnikanie.
  marjankaj To je pravda, DzMV môže ísť celá.
    zbaliť

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Daň z MV je jedna vec ... tuto pozri všetko okolo - nájdeš definíciu https://www.financnasprava.sk/sk/pod...ehajuceDaniInf
  A daň z príjmu zase druhá - je na tebe, aké výdavky uplatníš, či použiješ ten § 19 odst2

  súkromné auto na podnikanie

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.