Zavrieť

Porady

Windows 10 , finančná správa a tlač PDF.

Zdravím všetkých.
Kedže tu máme prvý kvartál roku a ten je známy daňovými priznaniami, tak sa chcem opýtať či má niekto také problémy ako ja.

Mám 2 pc, na jednom mám nainštalovaný win7 ( robota ) a na druhom win10 (doma) klasika.
A mám problém. Samozrejme doma na win10 robené daňové priznanie xml súbor v pohode, akonáhle vygenerujem PDF z finančnej správy tak mi píše haky baky namiesto písmena Č, je jedno či je to malé alebo veľké Č. Nevypíše mi správne.
Ked natiahnem súbor xml cez win7 a dám generovať, tak PDF je bez chyby.

Má problém finančná správa, alebo win10 je ešte nedopracovaný? Ako nie som sama v mojom okolí pár ľudí skúšalo na svojich pc natiahnuť xml súbor čo som im poslala. A každý má problém s písmenom č ... lebo iné šžťô idú v pohode len to č.

Má niekto nápad ako to urobiť? Skúšala som prehliadače explover, mozila firefox, operu, google chrome.

Ako už ma to obťažuje písať do daňového priznania C namiesto Č a win7 o pár dni v robote pôjde do minulosti.
avalik to č je problem pri natiahnuti xml do tlaciva? ci az po prikaze na tlac? mas rovnake verzie pdf readerov na oboch PC? robi to aj ked pdf ulozis a otvoris?
Xanti Áno robí to aj ked pdf uložím a tak otvorím a dám tlačiť.
Nemám rovnaké PDF na oboch PC. Ale na rovnakom ako mám v robote skúšal známy a tiež mu to nešlo .. to č. ... a mal win10

Ty máš aký win? Či robíš cez linux?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Stretol som sa s tým posledný mesiac pri nejakom tlačive. Podľa mňa asi použili nejaký blbý font v PDF, alebo niečo také. Ono dokonca, keď som si v tom tlačive klikol na ten text a zmenilo sa to na editovateľné, tak tam to Č bolo správne, a keď som odklikol a editácia sa ukončila, tak sa to zmenilo na na tie "haky baky".

    Každopádne v súčasnosti je úplne irelevantné, čo sa tlačí na tlačive z PDF, pri elektronickej komunikácii je rozhodujúce, čo sa odošle cez portál finančnej správy, čo je v podpísanom XML.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Problém asi bude v samotnom PDF - nepoužívajú UTF8 kódovanie, ale asi Windows 1250 - čo je základné kódovanie pre Win. V tom prípade nezobrazí správne niektoré písmená.
    Xanti A dá sa to nejako nastaviť? Alebo prenastaviť? A fakt zo všetkých blbne č ..
    Xanti No je to dosť dôležité, lebo nie každý má povinnosť posielať danové elektronicky. A mnoho ludí odnáša danové osobne ( prenajímatelia, potom ludia čo napr. vyhrali a podávajú DP typ B, alebo predali nehnuteľnosti a sú zamestnancami , alebo zamestnanci typ A... takže áno obťažuje to, nakoľko títo ludia ak odnesú haky baky tak im to danová správa nevezme.

    Ale ďakujem za koment.
      zbaliť
    ja som mal s tym tiez problem a nakoniec pomohlo stiahnut ten PDF subor a otvorit ho cez Adobe Reader, v Chrome bola poskodena diakritika.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nie je známe, z čoho tlačíš - priamo z web stránky (teda z prehliadača), alebo si tlačivo sťahuješ, doplníš a vytlačíš externým programom pre PDF. Ak to druhé - aký program sa používa?
    V Chrome sa totiž dá nastaviť aj písmo: tri bodky vpravo hore - Nastavenia - Prispôsobiť písma.
    Ak externým programom - presvedčiť sa, či je nastavený správny jazyk - často sa používa napr. Adobe Reader v EN jazyku a ten často používa kódovanie Windows 1250 miesto UTF8
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Xanti Idem na to kuk, ale netlačím priamo. Dám si to uložiť do PC. A otváram z PC PDF súbor.
    Xanti No tak som to kuk ... a v písme mám pekne všetko ... kopírujem
    16: Kŕdeľ ďateľov učí koňa žrať kôru
    misoft Tak potom je zdrojový PDF tak napísaný - použili pri písaní nejakú zlú znakovú sadu. Pokiaľ ti všetky PDF zobrazujú správne a len to jedno nie - tak jednoznačne je to chyba súboru.
    Kašli na to a vytlač to tak, ako je - dôležité sú vyplnené kolonky - text (a hlavne to nešťastné Č) je už vedľajší.
    Predpokladám - interaktívny PDF súbor, teda to, čo si dostala je síce opraviteľné v domácich podmienkach, ale treba to vedieť (ja takto opravujem vo Foxit Readeri PDFká, ktoré sú niekde zle napísané, staré).
    Xanti No budem sa musieť tomu pozrieť na zúbok. Ale díky.
    Xanti Ako opravuješ vo foxit readeri PDFká, lebo mne to robí foxit v kombinácii s win10 , nemám adobe
    misoft Označím nevyhovujúce - dám farbu textu ako podklad. Potom vložím textové pole a dám opravu s farbou ostatného textu. Textové pole môžeš posúvať a takto zarovnať s ostatkom. Takto som upravoval PDF jednej žiadosti - mali staré a upravoval som dátumy v texte. Tiež som tam cez textové pole dopisoval to, čo bolo potrebné vyplniť. A tlačiareň mi to vytlačila opravené.

    P.S. Je to voľne stiahnuteľné tlačivo? Ak by bolo - do SS mi pošli odkaz, pozriem sa na to.
    P.S.2 Ak je to toto: https://www.financnasprava.sk/sk/ele...-vzorov-tlaciv
    Tak dostaneš čistý PDF súbor - ten vyzerá bez chýb. A dá sa do neho rovno písať - vo Foxit Reader je to funkcia - Komentár - Písací stroj. Len umiestnič kurzor tam kde chceš písať, klik a píšeš. Presunieš kurzor na druhú kolonku, klik a píšeš. Pri tlači však musíš nastaviť Document and Markups - vtedy vytlačí základ (PDF) + vpísané texty. Písmo sa dá zväčšovať. Stačí opäť kliknúť na napísané a objaví sa orámovanie a hore je A+ A- - na veľkosť textu.
    Xanti Nie nie , je to formulár nie vzor https://pfseform.financnasprava.sk/F.../form.451.html
    misoft Aha - v Chrome mi to ukáže správne. Odosielaš ihneď po vyplnení? Skús tie tlačivá z môjho komentára a môj laický postup. Keď po vyplnení to uložíš ako PDF - potom ako prílohu môžeš odoslať - bude to už vyplnené PDFko.
    Xanti Vždy ukladám do PC a tak posielam. Ešte i staršie PDF mi foxit upravil do hak bak pri písmene č. Ale ak robím PDF z excelu tak tam mi foxit č. necháva. Fakt číro čistá záhada.
    misoft Foxit Reader - aký jazyk máš nastavený? Máš SK lokalizáciu? Dá sa to nastaviť - Súbor - Preferences - Lamguages (Jazyky) - označiť Vybrať volietľný jazyk - zaškrtnúť Choose languages provided by the community a v druhom rolovacom zozname vybrať Slovak - OK.
    Malo by stiahnuť SK jazyk, vrátane diakritiky (v Menu budú síce chyby prekladu) - vyskočí síce upozornenie o návšteve stránky, ale po reštarte už bude v SK a malo by aj Č písať normálne.
    Xanti Skúsila som, mala som angličtinu, zmenila som na slovenčinu a staršie súbory som kuk a stále nepíše č. ani po reštarte.
    Možno nové bude .. vyskúšam .. ale ďakujem za podrobný postup.
    petde Xanti prosím napíšte, ako ste sa k tomu dopracovali. Mám ten istý problém. Ďakujem Vám
    Xanti Fúha, tuším pomohol iný pdf prehliadač ... v tom foxite mi to roiblo problémy vtedy ... tak som začala používať iný.
      zbaliť

    Windows 10 , finančná správa a tlač PDF.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.