Zavrieť

Porady

Výsluhový dôchodok + zamestnanie

Ahojte , už veľmi dávno som vypisovala daňové priznanie typu A .
Oslovil ma klient , ktorý bol zamestnancom a poberal výsluhový dôchodok.
Keď si dobre pamätám výsluhový dôchodok je oslobodený od dane , ale vplýva na nezdanit. časť .... zapisuje sa v tlačive alebo nie....klient tvrdil, že nikdy účtovníčka neriešila či poberá dôchodok alebo nie... ako mám správne postupovať.
Ďakujem
5 komentárov     zbaliť
Mila123 prečo neriešila stará účtovníčka? odkiaľ mala vedieť, keď jej to nevyznačil vo Vyhlásení?
adrianajacko neviem, že informoval!?... to už nebudem riešiť
misoft https://www.financnasprava.sk/sk/obc...ov/dochodcovia
adrianajacko ok.....toto som si už preštudovala, ďakujem
veronikasad Aky hrubý príjem zo zamestnania v roku 2019 dosiahol?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    ak bol výsluhovým dôchodcom k 1.1.2019 nemá nárok na odpočítateľnú položku a tým ak bol celý rok zamestnaný , alebo zarobil viac ako 1.968,68 € mu vznikne nedoplatok na dani a v DP sa uvádza aj výška výsluhového dôchodku, aby bolo jasné či je možné využiť aspoň určitú časť nezdaniteľnej položky.
    adrianajacko Ďakujem veľmi pekne, utvrdili ste ma.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Keďže je poberateľom výsluhového dôchodku nemôžete si uplatniť znížnie základu dane o nezdaniteľnú čiastku, v DP potvrdzujes, ze bol uz VD k 1.1.2019.

    Jednine ak by mal taky maly vyskuhovy dochodok, ze ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka stanovenej na zdaňovacie obdobie (za zdaňovacie obdobie r. 2019 je to suma vo výške 3 937,35 eura) môže si daňovník uplatniť NČZD na daňovníka vo výške rozdielu medzi NČZD na daňovníka (3 937,35 eura) a vyplatenou sumou dôchodku. Vtedy sa uvedie aj suhrnna vyska dochodku.

    Vysluhovy dochodok sa inak v DP nikde ako prijem neuvadza, nejde o zdanitelny prijem.
    adrianajacko áno, ďakujem .... aspoň ste potvrdili čo som povedala klientovi.

    Výsluhový dôchodok + zamestnanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.