Zavrieť

Porady

Musím zaplatiť nedoplatok za koncesionárske poplatky?

Dobrý deň.
Pred niekoľkými rokmi si manžel ( držiteľ preukazu ZŤP) upravil hospodársku budovu pri dome na dielňu. Platil tam aj elektriku. Po čase prepísal platbu za elektriku na syna. Teraz prišla synovi výzva na úhradu nedoplatku za niekoľko rokov.
Na RTVS sa neviem stále dovolať, tak sa pýtam tu- či má zaplatiť . Je to síce odberné miesto ale nie je to dom ani byt- je to bývalá hospodárska budova stojaca pri dome. Aj dom má svoje vlastné odberné miesto (písané na inú osobu). Syn býva s nami na inej adrese, kde som platiteľom ja.
6 komentárov     zbaliť
misoft Už si raz dostala nejaké názory, ale si ich VYMAZALA!
Takže 340/2012 tam v §3 je to napísané.v náväznosti na 251/2012 §3 a §7. Nič nevyšpekuluje.
Alebo zrušiť odberné miesto, bude bez elektriny.
Jarka 1 Nemusí zrušiť odberné miesto. Ak má menej ako troch zamestnancov, tak nahlási zmenu, od kedy zanikla povinnosť platiť. Samozrejme, že len k aktuálnemu dátumu. Pochybujem, že by to uznali napr. rok dozadu, aj keď nemal troch zamestnancov. S určitosťou to však neviem. Na druhej strane zadávateľka neodpovedala, koľko zamestnancov majú, ani neupresnila, za aké roky je pokuta. Možno to boli roky, keď bolo ešte iné znenie zákona.
zuzana pet misoft vďaka . Všetko tu čítam, nič som nezmazala. Aspoň nie som si vedomá. Veď to bolo prvé, čo nás napadlo( to zrušenie odb. miesta), len som myslela, či existuje aj nejaké menej drastické riešenie.
Jarka 1 Teraz mi docvaklo, že otec, ani syn nie sú podnikatelia. Moja odpoveď pre teba v tomto prípade neplatí.
Jarka 1 Áno má platiť. Nie je podnikateľ, tak sa na neho nevzťahuje platenie až od troch zamestnancov.
willma faktom ostáva, že skutočne to tu niekto mazal - lebo aj ja som písala odpoved a nech hľadám ako hľadám - nevidím ju.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zaplať 3 roky max, na ostatné sa odvolaj na premlčanie. Oznám, že ide o hospodársku budovu, aby zastavili platby, preukáž to - v katastri je to asi zakreslené bez súpisného čísla.
    . Inak to oni zo zákona musia dať na súd, ani generálny riaditeľ nemôže v tomto prípade rozhodnúť inak.
    Pozri § 10 ods. 5 zákona
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...2/340/20200101
    zuzana pet Ďakujem za odpoveď

    ivustek je offline (nepripojený) ivustek

    42 ročná ivustek
    https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/caste-otazky

    klik na riadok - viac odberných miest.
    Hneď v prvej odpovedi sa píše, že ak odb.miesto nie je byt alebo rodinný dom, konc.poplatok sa neplatí.
    Naposledy upravil ivustek : 13.02.20 at 19:20
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jarka 1 Lenže tu je to tak, že na dom je prihlásený otec - ZŤP a na dielňu syn. Takže každý má jedno odberné miesto.
    ivustek tak potom ešte klik na riadok:

    Kto je povinný platiť úhradu za služby verejnosti?

    A tu je zvýrazneným písmom napísané, že iba ak je to byt alebo rod.dom. A syn má odberné miesto na dielňu - nie na rod.dom.

    Ale vypadá to tak, že zaplatiť musí, lebo to mal preukázať skôr.
    Platiteľ úhrady je fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny ako odberateľ elektriny v domácnosti v byte alebo v rodinnom dome.

    Odhlásiť sa od platenia úhrady za odberné miesto elektriny napr. v garáži, chate alebo na pozemku môžete doložením dokladov:

    výpis z katastra nehnuteľností SR za dané odberné miesto elektriny (dôležité je ako je odberné miesto elektriny evidované v liste vlastníctva, napr. byt, dom, záhradná chata, záhrada, garáž, ...)
    evidenčné číslo SIPO prípadne variabilný symbol (77xxx)
    zuzana pet Ďakujem za odpoveď
      zbaliť

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    https://www.pravnenoviny.sk/bola-vam...arske-poplatky
    Kto je povinný platiť koncesionárske poplatky a ako optimalizovať úhrady?
    Podľa § 3 zákona o koncesionárskych poplatkoch je platiteľom koncesionárskych poplatkov
    a) fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome, b) zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov; na účely tohto zákona sa služobný úrad posudzuje ako zamestnávateľ.
    Z vyššie uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že smerodajným pre stanovenie povinnosti platiť koncesionársky poplatky je to, kto je uvedený v domácnosti ako odberateľ elektriny na odbernom mieste, to znamená, kto je uvedený ako zmluvná strana v zmluve o odbere elektriny.

    keďže hospodárska budova nie je domácnosť, byt, ani rodinný dom, môj názor je, že platiť koncesionárske poplatky nemusí, a treba podať odvolanie s odvolávkou na príslušný paragraf..
    Žabinka ešte priložím ďalší názor, týka sa garáže, ktorá rovnako ako hospodárska budova nie je domácnosťou..
    https://ficek.sk/uhradenie-nezaplate...oplatkov-14198
    Podotázka: Uhradenie nezaplatených koncesionárskych poplatkov (Správne právo)
    Dobrý deň, v týchto dňoch mi prišla výzva na zaplatenie nedoplatku koncesionarskeho poplatku od 1. 3. 2011 do 31. 1. 2019. Problém je ten, že : 1 jedna sa o nebytový objekt - garáž 2 Distribútor elektriny eviduje toto odberné miesto len viac menej približne, keďže vtedy ešte nemala stavba popisné číslo, tak to zaevidobali na adresu vchodu bytového domu oproti 3 vo vyzve sa píše, že zasielali upovedomenie o tom, že ma zaregistrovali ako platiteľa, ale oznamy zasielali na adresu odberného miesta, a k tej adrese ja nemám žiaden vzťah otázky - Nemajú toto zasielať na adresu trvalého pobytu, zdá sa mi, že v zákone je také niečo napísané - RTVS ma v zákone napísanú priamo spoluprácu s katastrom, nemajú za povinnosť overovať si neprihlásených odberateľov eleketrickej energie prečo sa neprihlásili za koncesionára? Ale hneď mu poslať upomienku bez overenia Je možné podať v tomto prípade na RTVS trestne oznámenie napríklad z pokusu o neoprávnene obohatenie? Resp neoprávnene obohatenie v štádiu pokusu a pod? Plus oznámenie za vyhrážanie, keďže vo vyzve uvádzajú :, že ak neuhradím do 30 dni v plnej výške, . Prostredníctvom príslušného súdu - vyhrážka súdom. Ďalej čítam, že predpis na úhradu služby mi zasielajú prostredníctvom SIPO od mája 2018 (prečo až od 2018/05? ) na adresu odberného miesta - to je ale cudzí vchod, zamknutý, ja nemám k tej adrese žiaden vzťah.

    Odpoveď: Uhradenie nezaplatených koncesionárskych poplatkov
    Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.01.2019)

    Dobrý deň,
    podľa ust. zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS platiteľom úhrady konces. poplatkov je fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome, ako aj zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov.

    Nevieme, či sme správne pochopili otázku a teda že ste vlastníkom garáže a RTVS Vám poslali výzvu na úhradu nedoplatku za obdobie od 2011 do 01/2019.
    Pokiaľ je to tak, sme názoru, že aj keď v garáž je evidovaná ako odberné miesto el. energie, nie ste povinný ako vlastník garáže a odberateľ el. energie za toto odberné miesto platiť konces. poplatky.
    Naviac poplatky za obdobie od 1.3.2011 najmenej do 31.1.2016 sú premlčané.
    RTVS Vám poslala štandardizovanú upomienku resp. výzvu, ktorú má predtlačenú.
    Odporúčame napísať RTVS, že ste platiteľom úhrady konces. poplatkov za domácnosť a uviesť číslo SIPO ako odberného miesta za domácnosť a že výzvu preto považujete za bezpredmetnú a v časti ako uvádzame vyššie nárok RTVS je premlčaný (premlčacia doba je 3 roky).

    Stav svojho účtu ako platiteľa konces. poplatkov môžete zistiť aj na stránke RTVS /link : https://uhrady.rtvs.sk/.
    Otázka platenie koncesionárskych poplatkov za garáž je nedorozumením resp. spôsobená automatickým konaním zamestnanca RTVS.

    Nevieme z akého dôvodu Vám oznámili, že predpis na úhradu zasielajú prostredníctvom SIPO od mája 2018, k tomuto sa nevieme vyjadriť.
    JUDr. Milan Ficek, advokát
    zuzana pet Ďakujem
    kopretinka 13.02.20 19:33 odstránil(a) z Porady

    Musím zaplatiť nedoplatok za koncesionárske poplatky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.