Zavrieť

Porady

Zdaňujú sa vyplatené podielové listy a zostatok na vkladnej knižke pri dedení?

Ak som zdedila v 2019 , a vyplatili mi v 2020 podielové listy a zostatok na vkladnej knižke, treba to niekde uviesť v daňovom priznaní príp. zdaniť? v banke mi nič o tom nepovedali.
Naposledy upravil olgaolga : 25.02.20 at 13:18
misoft Môj názor - podielové listy - vyplatenie = príjem = zdaňuje sa, peniaze na vkladnej knižke po dedení = nezdaňuje sa (dedičská daň už neexistuje) - je to DEDIČSTVO a nie príjem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    stala si sa vlastníčkou podielových listov - ak bol príjem v tomto roku - tak to budeš riešiť až o rok. Banka ti určite aj doklad poslala (pošle), kde sú potrebné údaje.
    cit zo stránky FS
    Príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia), ktoré plynú zo zdroja na území SR sa zdaňujú zrážkovou daňou (§ 43 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov), pričom daňovník môže :
    využiť postup podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov a považovať zrazenú daň za preddavok a v tom prípade bude príjem z podielových listov zahŕňať do osobitného základu dane z kapitálového majetku podľa § 7 zákona o dani z príjmov v podávanom daňovom priznaní, alebo
    považovať zrazenú daň za vysporiadanú podľa § 43 ods. 6 zákona a takýto príjem nebude súčasťou osobitného základu dane z kapitálového majetku podľa § 7 zákona o dani z príjmov. Daňovník v tomto prípade už príjem z vrátenia podielových listov v daňovom priznaní neuvádza a nezdaňuje ho.

    a čo sa týka vkladnej knižky - tam sú úroky už zdanené zrážkou - je to vysporiadané.

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    prijem z PL (ak bol) vacsinou zdani priamo spravcovska spolocnost ked poziadas o vyplatenie vsetkych PL.
    Ak vyplacali menej ako sa povodne vlozilo, nie je co danit.

    Z pohladu, ze si ich nadobudla dedicstvom a ihned ziadala vyplatit = nie je co danit.

    Zdaňujú sa vyplatené podielové listy a zostatok na vkladnej knižke pri dedení?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.