Zavrieť

Porady

Konateľ, 50% spoločník, starobný dôchodca v s.r.o. - odmeňovanie a súvisiace odvody

V prípade pravidelného odmeňovania v roku 2020, napríklad mesačne 750€, aké odvodové a daňové povinnosti má zamestnávateľ /s.r.o./ a aké "zamestnanec" /konateľ/, ktorý nie je klasickým zamestnancom, nemá pracovnú zmluvu? Musí sa prihlásiť do SP a ZP?
veronikasad výplaty budeš robiť ručne ? Máš aj iných zamestnancov ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    konateľ nemusí byť odmeňovaný v režime "PP" Ale v režime inom, ja som to mal tiež a niektoré položky odvodov som neplatil, len som robil na konci výkaz poistného a príspevkov za celý rok. sociálna poisťovňa poradí bezpečne presne a zadarmo
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    DušanF Ďakujem za radu, ale ja by som práve potreboval vedieť ten najvýhodnejší režim a k tomu povinné odvody, dane a pod.. Dnes mi SP povedali, že pravidelný príjem určuje prihlásenie v postavení zamestnanca a platenie na nemocenské, starobné a rezervný fond. V ZP tiež reagovali rovnako, čiže postavenie zamestnanca. Výhodnejšie mi potom pripadá vyplácanie zo zisku/dividendy. Neviem aké formy ešte prichádzajú do úvahy.
    pavol54 stručne 200 /mesiac (SOC POIST NP44) eur dôchodca nerobí odvody príjem do cca 1900 zdaníš a daň by sa ti mala vrátiť.
    veronikasad Pavol, chce odmenu 750€ mesačne ...
    DušanF Pri tomto obmedzenom príjme mi je to jasné. Ja mám však uvedenú sumu 750€ mesačne. Natrafil som na Zmluvu o výkone funkcie konateľa/štatutára a tam zrejme pri pravidelnom príjme platí to, čo mi povedali v SP aj v ZP.
    veronikasad ano, platí to čo ti povedali v ZP a SP. Len v SP starobný dôchodca neplatí invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti a samozrejme zamestnávatel garančné poistenie.

    Ak si bol poberatelom SD k 1.1.2020, nemáš nárok na uplatnenie mesačnej NČZD, celý príjem, po odpočítaní poistného plateného zamestnancom, zdaníš 19 %.
    DušanF Súhlasím, takto som si to uzavrel aj ja. Podľa uvedeného nie je pravidelný príjem výhodnou formou pre príjemcu odmeny a ani pre zamestnávateľa, čiže s.r.o. Pri jednorázovom vyplatení dividend resp. podiele na zisku sa to zdaní iba 7%, ak tomu správne rozumiem. Takto formulovaný príjem nie je vymeriavacím základom pre odvody do poisťovní. Existuje ešte niečo iné? To vyplatenie jednorázovo mi nevyhovuje. Či sa to dá vyriešiť ako zálohové platby?
    veronikasad Podiely na zisku sa nedajú vyplácať zálohovo... Jedine ako pôžička konatela, ktorú vrátiš po vyplatení podielov na zisku.
    veronikasad Treba si to ale dobre prepočítať, lebo vyplatená odmena konatela a zaplatené odvody zamestnávatelom znížia základ dane s.r.o. a o túto sumu zaplatíš nižšiu daň ako PO. A ešte ti aj o pár euráčikov zvýšia starobný dôchodok)
    DušanF Pôžička samozrejme musí byť s nejakým úrokom, predpokladám. Je určený minimálny úrok alebo môže byť bezúročná?
    veronikasad som mzdárka, nerobím PU, s týmto ti nepomôžem.
    DušanF Ďakujem za pomoc. Začínam sa v tom orientovať.
      zbaliť

    Konateľ, 50% spoločník, starobný dôchodca v s.r.o. - odmeňovanie a súvisiace odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.