Zavrieť

Porady

Tlak vody na ventile 1000L kade.

6 nádob o rozmere 1000x1200x1000. Všetky nádoby sú prepojene medzi sebou do jedného zvodu. Celkový objem vody v nádobách dosiahne 6200 litrov. Aký tlak bude pôsobiť na samotné ventily na nádobách? Nepotrebujem vedieť absolútne presnú hodnotu. Zaokrúhlenie na 0.1 Baru.
Naposledy upravil MiroYnot : 16.03.20 at 15:30
6000L.jpg  
4 komentárov     zbaliť
marjankaj Ale výšku hladiny nad ventilom neuvedieš? Ostatné je nezaujímavé.
marjankaj Inak zaujímavé zadanie. Jedna kaďa=1000 litrov, šesť kadí=6200 litrov. To je maturitná otázka?
MiroYnot Áno. Kada je od výroby dimenzovaná na 1000 L. Avšak pokiaľ su všetky prepojené a naplnené až do mementu, kedy voda bude pretekať, dosiahnu spomínaných 6200L. Predpokladal som, že 6 m/-3 a 6.2m/-3 pri spoločnom ventile by mohlo spôsobiť rozdiel. Ventily na spomínaných kadiach sú v najnižšom bode, aby bolo možné ich úplne vyprázdniť. To som považoval za pochopiteľné.
marjankaj Aký spoločný ventil? Ten si nespomínal. Hovoril si o samotných ventiloch v nádobách. A na fyzike si chýbal, keď ste preberali hydrostatický tlak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    10 m stĺpca vody je 1 bar, takže 1 m je 0,1 baru. Lenže na obrázku ide potrubie dole 2 x po cca 500 mm takže na konci červenej rúry by tlakomer mohol ukázať aj 0,2 baru.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MiroYnot Rozumiem. Takže nezáleží koľko vody je v celkovom objeme, ale jeho výška. Ďakujem za odpoveď.
    lubko6394 Aj tak nerozumiem nad čím vlastne dumáš. Však všetky vodárenské prvky musia vydržať tlak 60-100 m stĺpca. Jedine že by si ako potrubie použil dušu z bicykla ( aj to som už videl).
    buchač MiroYnot (Dnes 17:37) Takže nezáleží koľko vody je v celkovom objeme, ale jeho výška.
    ==============
    Presne tak.
    Čím nižšia výška hladina , tým nižší tlak...takže je to premenné.

    Mám jeden ks IBC kontajneru, takže nejaké tlaky nepotrebujem riešiť...čurká, ta čurká.
    Ale pozri sa napríklad na hento fórum.
    https://www.zahrada.cz/forum/mala-me...opojeni-129658
    MiroYnot No nevedel som či tlak na ventil bude narastať v závislosti od objemu vody. Nakoľko sú všetky prepojené, myslel som, že sa tlak násobí. Za týchto okolností tam môžem nacápať akékoľvek ventily s guľovým čapom a bude to maškrta. Zachytená dažďová voda čistý zisk. Inak to musím hnať čerpadlom z potoka.
      zbaliť

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    P = h * ρ * g
    výška po hladinu, hustota kvapaliny, tiažové zrýchlenie.
    zhruba 1*1000*10, takže max cca 10kPa
    bodliak Primitív nerozumel, čo som napísal.

    Tlak vody na ventile 1000L kade.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.