Zavrieť

Porady

Navýšenie ZI presunom z účtu 249

Adka
Dobrý deň všetkým čo sa trápia ako ja.
Dostali sme z banky , kde sme žiadali o úver, podmienky. Medziiným tam stojí, že spoločnosť má k 30.06. 2006 navýšiť vlastné imanie z finančných výpomocí o 200.000,- Sk. Priložili kópiu našej súvahy, kde to zaznačili.
Urobím správne ak:
1) Zápis z valnej hromady bude obsahovať rozhodnutie o zvýšení základného imania
2) Zápis z valnej hromady bude obsahovať rozhodnutie o presune 200.000,- z účtu 24910/41110
3)Dám návrh do OR o zmene výšky základného imania?
Ďakujem vopred za rady
Usporiadat
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

chcela by som sa spytat. v novembri 2006 sme navysili ZI z 200 na 800 tis. poslali sme podklady na register, avsak nam chybali nejake dokumenty, tak nam to ku dnesnemu dnu nebolo vpisane do registra. ako to uvediem na konci roku 2006? riadim sa valnym zhromazdenim a zmenou SZ alebo pravoplatnym vypisom z registra? nevie niekto?
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ja sa spýtam, z pohľadu budúceho predaja sro-čky, je lepšie vkladom hotovosti zvýšiť ZI, alebo radšej účtovať na 413-kapitálový fond? Mám zvyšné peniažky a nechcem urobiť krok, ktorý by ma neskôr mrzel.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Fany Pozri príspevok
Ja sa spýtam, z pohľadu budúceho predaja sro-čky, je lepšie vkladom hotovosti zvýšiť ZI, alebo radšej účtovať na 413-kapitálový fond? Mám zvyšné peniažky a nechcem urobiť krok, ktorý by ma neskôr mrzel.
Znovu sa zapojím do debaty. Už tu to bolo uvedené, ale radšej to zopakujem.
Ak Obchodný zákonník nepozná pri SRO iný vklad spoločníkov ako je vklad do základného imania, tak sa pravdepodobne takýto vklad bude považovať za dar (nie som právnik a preto to slovíčko "pravdepodobne"). Pri normálnom fungovaní spoločnosti je to v zásade jedno:
vklad do ZI sa zaúčtuje na 411
dar (vklad nie do ZI) na 413.
Obidva spôsoby zvýšia vlastné imanie.
Ale čo ak niektorý zo spoločníkov bude predávať svoj podiel? Príjem z predaja nešbude oslobodený (s výnimkou podľa 52 ods. 21). Vkad do ZI sa zohľadní ako výdavok pre určenie základu dane. Podľa môjho názoru ale dar nie. A v tom môže byť rozdiel !!!
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ďakujem za odpoveď, to som potrebovala vedieť. Znamená to teda, že zvýšenie ZI je pre vyhnutie sa prípadných budúcich problémov a aj z pohľadu celkového kreditu firmy lepšie ako iba dar na 413. Pochopila som to správne?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Fany Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, to som potrebovala vedieť. Znamená to teda, že zvýšenie ZI je pre vyhnutie sa prípadných budúcich problémov a aj z pohľadu celkového kreditu firmy lepšie ako iba dar na 413. Pochopila som to správne?
Áno. Je to vec pohľadu, ale rovnako by som sa priklonila radšej k navýšeniu ZI.
0 0
ZuzkaT ZuzkaT

ZuzkaT je offline (nepripojený) ZuzkaT

Dobrý deň, chcem sa opýtať na nasledovné:
S.r.o. má jedného spoločníka – FO zo zahraničia, ZI vo výške 200 000,- Sk. Chce navýšiť ZI. Jedná sa o to, že ten spoločník – FO, je takisto majiteľom v zahran. spoločnosti, ktorá uhrádzala svoje záväzky voči slovenskej sro, avšak poslala viac peňazí ako boli jej záväzky ( rozbiehajú novú výrobu a potrebovali krytie).Tie sa účtovali na účte 249. Navýšiť ZI chce spoločník ako FO , nie ako zahran. spoločnosť (bola by tak druhým spoločníkom).
1. ak chce navýšiť ZI ako FO peniazmi z účtu 249 (od zahran.spoločnosti) stačí doklad o úhrade záväzku voči tej zahran. spoločnosti , na základe ktorého by slovenská s.r.o. dlhovala jemu a nie tej zahran. spoločnosti
2. ak je na účte 249 hodnota evidovaná aj v EUR, akým kurzom, alebo akú hodnotu v SKK môžem dať do návrhu na navýšenie ZI. Chcú použiť celú čiastku, ktorá predstavuje cca 45 mil. SKK.
3. ak sa bude u notára spisovať zápisnica o navýšení ZI, je nutné doložiť doklad o splatení čiastky navýšenia alebo je potrebné niečo také posielať do OR

Ďakujem za všetky cenné rady
0 0
ZuzkaT ZuzkaT

ZuzkaT je offline (nepripojený) ZuzkaT

Fakt mi nevie nikto poradiť? Dosť mi to súri. Ďakujem
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
ZuzkaT Pozri príspevok
Fakt mi nevie nikto poradiť? Dosť mi to súri. Ďakujem
Zuzka, rada by som Ti poradila, ale tie informácie sú pre mňa veľmi chaotické.
l/ Kto je zakladateľom slovenskej s.r.o ?
2/Kto je to tá zahraničná firma?
3/ Čo to je zúčtované na 249- krátkodobá finančná výpomoc? Od koho je to prijaté? Kto to chce navýšiť do ZI?
0 0
ZuzkaT ZuzkaT

ZuzkaT je offline (nepripojený) ZuzkaT

Danila, ďakujem za ochotu, tu je upresnenie:

1) zakladateľom slovenskej s.r.o. je zahraničná FO (nazvem ju Peter)
2) zahraničná firma ( nazvem ju ABC )odoberá od slovenskej (nazvem ju SK)výrobky ., vo firme ABC je Peter tiež spoločníkom
3) na 249 sa účtovali prijaté platby od ABC. Peter che tie peniaze použiť pre seba, t.j. pre navýšenie ZI ako FO. Preto som sa pýtala, či stačí nejaký doklad , potvrdenie, že peniaze, ktoré evidujeme ako záväzok voči firme ABC, Peter uhradil za SK, a tým pádom by sa tie peniaze z 249 mohli preúčtovať v Petrovom mene na navýšenie ZI - navýšenie jeho vkladu.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Rada by som otvorila opat túto tému - t.j. navýšenie VI vo firme formou kapitálového vkladu.

Doteraz sme vo firme vytvorene zisky po roku 2OO4 vždy vyplatili spoločníkom v presne stanovenom pomere. Oni túto čiastku vrátili okamžite ako požičku späť do firmy. Nakoľko chceme žiadať o úver vieme, že by sme potrebovali navýšiť VI.
Vklad do ZI nechceme, musí to ísť na súd, naviac, do budúcnosti, keby sme chceli ZI znížiť, tak je s tým zase problem.

Náš návrh je taký, že urobíme so spoločníkmi zmluvu o kapitalovom vklade, v podstate dare. A priamo v zmluve uvedieme podmienky, za akych moze byt tento kapitalovy vklad vzaty spat. Tu by sme ošetrili podmienky, čo napríklad v pripade dedenia, predaja podielu, darovania podielu.
Vidí niekto v tomto postupe problem?

A ešte druhá otázka, keby sme takto chceli "kapitalizovat" nerozdeleny zisk z rokov 2002, 2003 existuje cesta ako sa vyhnut plateniu 19% dane zo príjmu?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vklad spoločníka nad rámec ZI zapisovaného do OR sa účtuje na 413-Kapitálový vklad a nepodlieha dani.
Môžeš urobiť všetko tak ako píšeš, dokonca aj kapitalizovať zisk 2002,2003 - tiež nepodlieha dani.
Odporúčam však aj to riadne ošetriť, lebo v prípade ukončenia firmy, resp. zmenách v nasl.rokoch musí byť preukazný zdroj kapitálových fondov aj pre účely zdanenia.
Takže asi voliť analytiky
413.1 - pre vklad z 249
413.9 - vklady z 428 daňovo nevysporiadané.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Ďakujem.

Len ma teraz napada, že presun z nerozdeleneho zisku z rokov 2002, 2003 mi vlastné imanie neovplyvni. Tak to tam asi skor necham. Ak by nebodaj niekedy prislo ku strate , radšej by som s tým započítavala.
413 členim podľa majiteľov, naviac to ošetrujem aj v zmluve. Tak snáď bude všetko OK.

Ešte raz ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať