Zavrieť

Porady

Zvýšenie výživného

Ahojte,
vie mi niekto poradiť ako treba postupovať pri zvýšení výživného a aké sú podmienky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Treba spísať návrh na zvýšenie výživného a doručiť ho na príslušný súd. Je to oslobodené od poplatkov. Je vhodné odvolať sa na predošlé rozsudky o výživnom. Ak si netrúfaš sama na spísanie môžeš sa obrátiť na príslušné oddelenie sociálnych vecí a rodiny.

    otom je offline (nepripojený) otom

    otom
    Pri zvýšení výživného musíš spísať žiadosť na príslušný súd v tvojom mieste trvalého bydliska, kde požiadas o zvýšenie výživného na základe preukázateľných vecí , ako sú všetky potvrdenia, doklady, správy /myslia sa náklady spojené s dieťaťom a starostlivosťou on- lekárske správy, potvrdenia z mimoškolských cinností, jazykové kurzy a pod./ Príslušný súdca potom zohľadňuje uvedené veci a na základe jeho preskúmaní /vyžiada príjem manžela/ určí výšku výživného.

    Zuzana

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    Keďže Tvoja téma nie je až taká akútna / z Tvojho profilu o prihlásení/...
    Tento problém som mala aj ja /ako zvýšiť výživné/...
    Keďže som vedela, že exmenžel kúpil dom /podotýkam bolo to pred rokmi a ešte v kúpeľnej lokalite/, ktorý treba udržiavať, palivo, prevádzka, údržba, pretože v ňom býval ihneď aj a s družkou aj s akože-vyženým synom. Toto mi bolo známe, keď mala dcéra 7 rokov / po "využití FBI"/. Keď mala 10 rokov dala som si o zvýšenie výživného z 500,- Sk na 1000.- Sk a ja som neuspela z dôvodu: aj keď viem, že exmanžel pracoval v zahraničí, mal úplne iné príjmy ako mu uviedol dotyčný zamestnávateľ, /samozrejme najnižšie, popritom pracuje tam dodnes/. Moja dcéra má dnes 18/5 roka, študuje v 2. ročníku str.školy a moje výživné na ňu e 500,- Sk....Viem, že je to blaf, ale mňa to nebaví sa ťahať po súdoch...
    Lion Topoľčany
    otázka Pozri príspevok
    Keďže Tvoja téma nie je až taká akútna / z Tvojho profilu o prihlásení/...
    Tento problém som mala aj ja /ako zvýšiť výživné/...
    Keďže som vedela, že exmenžel kúpil dom /podotýkam bolo to pred rokmi a ešte v kúpeľnej lokalite/, ktorý treba udržiavať, palivo, prevádzka, údržba, pretože v ňom býval ihneď aj a s družkou aj s akože-vyženým synom. Toto mi bolo známe, keď mala dcéra 7 rokov / po "využití FBI"/. Keď mala 10 rokov dala som si o zvýšenie výživného z 500,- Sk na 1000.- Sk a ja som neuspela z dôvodu: aj keď viem, že exmanžel pracoval v zahraničí, mal úplne iné príjmy ako mu uviedol dotyčný zamestnávateľ, /samozrejme najnižšie, popritom pracuje tam dodnes/. Moja dcéra má dnes 18/5 roka, študuje v 2. ročníku str.školy a moje výživné na ňu e 500,- Sk....Viem, že je to blaf, ale mňa to nebaví sa ťahať po súdoch...

    Bojujte za práva dcéry, ak vysúdite vyššie výživné, bude sa mať o niečo lepšie aj Vaša dcéra, nenávidím chlapov tohto razenia, myslím, že ukriv-
    dené žena by mala použiť všetky prostriedky.. čo takto poslať kontrolu do
    firmy, kde pracuje ten chlap ako je to s vyplácaním mzdy, odvody, žeby
    čierna práca...nech sa trochu zapotí aj zamestnávateľ, keď podvodnými
    údajmi chráni "vyčúraného" chlapa.!! Držím Vám palce.
    P.S.:Suma 500,-Sk je na dnešnú dobu neuveriteľne smiešna...jeden nákup v potravinách.

    otom je offline (nepripojený) otom

    otom
    Musíbyť pri žiadosti o zvýšenie výživného použitý nejaký formulár,alebo je to klasická žiadosť s uvedením dôvodov. Môže mi niekto poradiť?

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    otom Pozri príspevok
    Musíbyť pri žiadosti o zvýšenie výživného použitý nejaký formulár,alebo je to klasická žiadosť s uvedením dôvodov. Môže mi niekto poradiť?
    klasická žiadosť, ale nezabudnúť uviesť navrhovateľa a odporcu. Nie sú na to formuláre. Ako som písala už vyššie, je možné obrátiť sa aj na príslušný odbor UPSVAR.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    otom Pozri príspevok
    Musíbyť pri žiadosti o zvýšenie výživného použitý nejaký formulár,alebo je to klasická žiadosť s uvedením dôvodov. Môže mi niekto poradiť?
    Poskytujem VZOR - odporúčam upraviť na vlastné podmienky.
    Návrh na zvýšenie výživného pre maloleté dieťa
    (§ 99 ods. 1 ZR, § 163 ods. 2 O.s.p.)

    Okresnému súdu
    vo ………..

    Matka: …………………………………………….
    Otec: …………………………………………….
    Maloletá: …………………………………………….

    Návrh
    matky na zvýšenie výživného pre maloletú

    I.

    Rozsudkom Okresného súdu vo ………… zo ……………… č. k. ………………. bola mal. ………… na čas po rozvode jej rodičov zverená do mojej výchovy a otec bol zaviazaný prispievať na jej výživu mesačne sumu ……………. Sk.

    Dôkaz: Rozsudok Okresného súdu vo ……………… sp. zn. ………………


    II.

    Od roku ……………. náklady spojené s výchovou maloletej podstatne vzrástli. V čase pôvodného rozhodovania o výživnom maloletá nastupovala do ……….. triedy základnej školy. Teraz začala navštevovať ……….. ročník Gymnázia vo …………...
    V čase pôvodného rozhodovania súdu o výživnom maloletej, otec pracoval vo firme …………... s mesačným zárobkom …………… Sk a teraz tam dosahuje zárobok ……………….. Sk mesačne. Ja som pôvodne pracovala v …………………. v ……………….. ako ………….. s mesačným zárobkom ………. Sk. V súčasnej dobe som bez zamestnania a poberám len podporu v nezamestnanosti. Obidvaja rodičia máme vyživovaciu povinnosť iba k mal. …………...

    Dôkaz: Potvrdenie o návšteve školy
    Potvrdenie o príjmoch rodičov
    Výsluch rodičov dieťaťa


    III.

    Pretože od poslednej úpravy výživného pre mal. ………. došlo k podstatnej zmene, odôvodňujúcej jeho zvýšenie, navrhujem, aby súd vydal tento:


    r o z s u d o k :

    Súd mení rozsudok Okresného súdu vo ………… zo ……….. č. k. ……… v časti týkajúcej sa výšky výživného tak, že výživné pre mal. ……….. voči jej otcovi sa počnúc dňom ………… zvyšuje zo sumy ………… Sk na sumu ………… Sk, splatnú vždy do 10. dňa v mesiaci vopred do rúk matky.
    Na zameškané výživné sa otcovi povoľujú splátky mesačne v sume ……….. Sk, splatné spolu s bežným výživným.

    V …………………….
    otázka Pozri príspevok
    Keďže Tvoja téma nie je až taká akútna / z Tvojho profilu o prihlásení/...
    Tento problém som mala aj ja /ako zvýšiť výživné/...
    Keďže som vedela, že exmenžel kúpil dom /podotýkam bolo to pred rokmi a ešte v kúpeľnej lokalite/, ktorý treba udržiavať, palivo, prevádzka, údržba, pretože v ňom býval ihneď aj a s družkou aj s akože-vyženým synom. Toto mi bolo známe, keď mala dcéra 7 rokov / po "využití FBI"/. Keď mala 10 rokov dala som si o zvýšenie výživného z 500,- Sk na 1000.- Sk a ja som neuspela z dôvodu: aj keď viem, že exmanžel pracoval v zahraničí, mal úplne iné príjmy ako mu uviedol dotyčný zamestnávateľ, /samozrejme najnižšie, popritom pracuje tam dodnes/. Moja dcéra má dnes 18/5 roka, študuje v 2. ročníku str.školy a moje výživné na ňu e 500,- Sk....Viem, že je to blaf, ale mňa to nebaví sa ťahať po súdoch...
    Ahoj je to sice tak ako hovoris komu by sa chcelo vlacit po sudoch ale nenechaj si to tak ja som pol roka rozvedena a ex manzel mi dava 1500 sk a to sa mi zda malo pri dnesnych neskutocnych cenach tiez som sa nechcela do toho miesat ale teraz som si povedala dost viem ze mu kupuje drahe darceky auticka a same somariny tak si ho toti kupuje co sa mi zda prilis zle a tak som si povedala za nemiesto tych somarin co mu kupuje bude davat peniaze mne a ja uz s nimi rozumnejsie budem vediet zaobchadzat uvidim ci sa mu potom bude chciet kupovat si moje dieta hrackami lebo maly ma len tri roky tak to vnima tak ze je to dobre ale nie je to dobre preto si myslim ze kazda zena ak uvazime ake mame teraz konecne prava by mala bojovat za to co jej a nie jej ale hlavne jej dietatu patri len tolko k tej teme som ti chcela

    lienka123 je offline (nepripojený) lienka123

    lienka123
    Dobry den, ja mam tiez taky problem ze moj manzel plati exmanzelke vyzivne vo vyske 116Euro mesačne na neplnolete dieta a teraz ked sa nam narodilo dieta podala navrh na zvysenie vyzivneho. Ma manzel podat odvolanie je nato nejaky vzor alebo staci nejaky vlastny? Dakujem.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Stačí vlastnými slovami uviesť dôvody, prečo je návrh bývalej nepriechodný - t.j. že toho času je znovu ženatý jeho príjem je taký a taký, výdavky tiež nejaké ty si toho času na materskej resp. rodičovskom príspevku, a podať na súd.
    Ja som tiež už dlhšiu dobu rozmýšľala o zvýšení výživného, pretože už 10 rokov mám tú istú sumu to je 2500,- sk na dve deti, a pri tom už väčšia dcérka má 17 rokov a mladšia 10 rokov. Za ten dlhý čas sa zvýšili na nich výdavky aj dvakrát viac. Ale neviem či by som uspela, pretože môj exmanžel nema na papieri oficialne plat, pracuje na čierno už asi pol roa. Aj viem u akého zamestnávateľa pracuje, len neviem či by to súdu pomohlo.

    arimi je offline (nepripojený) arimi

    arimi
    ja zvažujem tiež podanie žiadosti na zvýšenie výživného, ale rozvod sme mali ešte len vo februári.
    kedy je možné podat opatovnú žiadost na zvýšenie?
    počula som že až po polroku a neviem, či je to v poriadku. u nás sa pomery zmenili, bm dostal podporu a celkom peknú, asi aj vačšiu ako ja plat, pričom si privyrába na čierno, poskytuje úvery v roznych nebankovkách a robí pre podobné pyramidové spoločnosti. takže peniaze má, ale ako on povedal...nedá...
    neviem čo s tým, ani kde sa obrátit v tomto, lebo robí na čierno. navyše mu nerobí problém posielat si peniaze na účet niekoho iného.
    odstahoval sa zase od nás, prenajíma si drahý byt, ale detom nedá ani výživné, ani nájomné nezaplatí.
    sudkyna zvážila, že pri podpore mi može vyplatit na jedno dieta 50 euro, pričom on sám dal dobrovolne výpoved v práci a teraz poberá podporu 500 euro. je to smiešne.
    nezaplatil mi ani na marec ani apríl ešte.

    e2010 je offline (nepripojený) e2010

    e2010
    lienka123 Pozri príspevok
    Dobry den, ja mam tiez taky problem ze moj manzel plati exmanzelke vyzivne vo vyske 116Euro mesačne na neplnolete dieta a teraz ked sa nam narodilo dieta podala navrh na zvysenie vyzivneho. Ma manzel podat odvolanie je nato nejaky vzor alebo staci nejaky vlastny? Dakujem.
    Ahoj, rád by som Ti pomohol ja mám zverené deti do výchovy ex nemá o ne záujem a posiela im výživvné iba občas. Stále si dáva návrhy na zníženie výživného na deti.
    Takže musí tvoj manžel podať na príslušný súd návrh na zníženie výživného. On ako navrhovateľ a ex ako odporkyňa. Treba uviesť z akého dôvodu treba znížiť výž., t.j. aký je tvoj príjem, manželov príjem, výdavky na vaše dieťa. aké máte náklad, výdavky na dieťa, výdavky spojené na chod domácnosti, nájomné za byt, ikaso, plyn, voda, nedoplatky napr. za kúrenie. Výdavky na dieťa napr. pliekky, lieky, očkovania, oblečenie a pod.. Návrh treba podať na súd v 3 exemplároch. 1x pre Vás, 1x odporkyňa, 1x súd. V podateľni súdu si treba aj vypýtať potvrdenku o prijatí, hneď budete vedieť aké to dostalo číslo konania a aký sudca to má pridelené. Potomtreba doložiť aj ďalšie dôkazy alebo požadovať aby dôkazy zabezpečil súd od odporkyne, potom trba čakať na vytýčenie pojednávania. V takomto prípade súd zväčša nemá záujem o zníženie výživného ale treba bojovať o výživné na Vaše spoločné dieťa. Konanie sa môže ťahať aj rok !!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.