Zavrieť

Porady

Minimálny dôchodok pre matku s deťmi

Snažím sa rodičovi vypočítať starobný dôchodok. Ako malý živnostník neplatila väčinu času sociálne odvody, ak tak minimálne. Spolu má zaplatených menej ako 28 rokov. Do minimálneho dôchodku teda ostávajú cca 2 roky. Má 6 detí. Otázka znie. Znižuje sa počet potrebných rokov dôchodkového poistenia (pre minimálny dôchodok) o pol roka za každé dieťa? Teda 30 rokov - (6 mesiacov x 6 detí).
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Zapocitala si aj obdobie starostlivosti o deti?
cerveny Áno, počítal som to z údajov od SP ktoré jej prišli keď si požiadala o výpis z osobného účtu.
Bolo však aj obdobie kedy mala doma 2 deti do 3 rokov. Predpokladám že tam sa to poistenie nenásobí, alebo sa mýlim? Teda ak mala v roku '84 jedno dieťa a v roku '85 druhé, platil za ňu štát jedno poistenie do roku '87. Asi to nie je tak že za každé dieťa má automaticky +3 roky zaplateného poistného
Mila123 ak si budete doplácať poistné (napr. za obdobie nezamestnanosti, resp. evidencie na UPSVaR) plaťte si za čo najstaršie obdobie, pretože to býva najlacnejšie....
veronikasad Nie je automaticky tri roky na kazde dieta. Ak je obdobie medzi narodením deti kratšie ako tri roky, počíta sa len tato doba. Tri roky budú len u posledneho dietata, ak v tom čase pracovný pomer netrval.
cerveny ok ďakujem za vyjasnenie
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Neviem, že či v tých 28 rokoch máš presne celú dobu jej poistenia? Môžeš si vyžiadať od SP (mailom) doby poistenia po roku 2003 - aby si mala presne (výpis z účtu poistenca) Do roku 2003 má doma. Nech máš presne. Na stránke SP je aj kalkulačka - orientačne vypočítaš.
  Starobné poistenie sá dá aj spätne doplatiť - ak sa nájdu vhodné doby? (ak by sa to oplatilo) - treba si to prepočítať, porovnať. (možno nejaká krátka doba?)
  Dôchodkový vek - príloha č. 3a zák o SP (tam sa zohľadňujú deti).
  Minimálny dôchodok - podmienky tu: https://www.socpoist.sk/minimalny-dochodok/60217s
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  cerveny Ďakujem. Od SP máme všetky obdobia z osobného účtu, pred 2003, aj po roku 2003, z toho mi vyšlo 28 rokov poistenia.

  Nad spätným doplatením som už uvažoval, avšak tam sa to dá doplatiť len v špecifických prípadoch ktoré v jej prípade nenastali.

  Viem že dôchodkový vek sa znižuje s každým dieťaťom o pol roka avšak neviem či sa to o pol roka znižuje pri požadovanom období dôchodkového poistenia pre minimány dôchodok (30 rokov). Čítal som o tom totiž iba v článku nižšie a nikde inde som to už nevidel.
  https://ekonomika.sme.sk/c/22187198/...pre-matky.html
  Katy a R veď v tom linku čo som priložila máš podmienky min. dôchodku!- jednou je 30 rokov poistenia ... nuž ak nemá vhodné doby - tak nič. teoreticky by sa dalo teraz platiť dobrovoľne (ak nemá poistenie) - ale 2 roky - to sa podľa mňa neoplatí. iná káva by bola, keby sa našlo nejaké zamestnanie .. ?
  cerveny Áno vidím to, len sa pre istotu pýtam vzhľadom na priložený článok.
  edit: Zamestnanie (aj vzhľadom na aktuálnu situáciu a jej vek) nehrozí
  Dobrovoľné poistenie by bola možnosť ak by chýbalo pár mesiacov. Zatiaľ to vyzerá tak že chýba započítané štúdium tak snáď tam sa to dorovná na tých 30r. Uvidíme. Každopádnem ďakujem!
  veronikasad Este sa môže stať, ze nova vlada vrati zákon o soc.poisteni do znenia platneho pred rokom 2019 a pre nárok na minimalny dôchodok sa budu počítať len kvalifikovane roky doch.poistenia.
  Katy a R veronika - o tomto sa dakde písalo, je aj návrh?? (nejak to už nesledujem)
  veronikasad Opozicia mala vela pozmenujucich návrhov, prijatiu novely sa im nepodarilo zabranit. Teraz maju vo vlade ine starosti, jeden nikdy nevie co bude po krize .
    zbaliť

  Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

  Jana Motyčková
  Potrebných 30 rokov poistenia sa za deti neznižuje. Ale má v tom výpise aj dobu štúdia po skončení povinnej školskej dochádzky (po 10.ročníku, resp. po 16 roku), má tam všetky doby starostlivosti o deti? (teraz je to do 6 rokov veku dieťaťa, nepamätám presne ako to bolo do r. 2003). Nie vždy to výpis obsahuje a ak to tam nie je, dokladá sa to dodatočne pri žiadosti o dôchodok.
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Katy a R ak má oficiálny výpis - tak to tam uvádzajú.
  cerveny Ďakujem, sú tam všetky roky kedy sa starala o deti. V tom čase to boli 3 roky pri jednom dieťati a keďže sa tie roky medzi deťmi prekrývali tak to spolu vychádza na nejakých 14 rokov.
  Avšak to štúdium tam zrejme chýba keďže vo výpise sa uvádza doba poistenia od jej 20. rokov hoci dovtedy študovala. Bude to zrejme treba doložiť v vysvedčeniami príp. maturitným vysvedčením(?) Každopádne vďaka za nasmerovanie!
  Katy a R .. a čo má v tom výpise od 1.9. v roku, keď mala tak 15-16 rokov? lebo čo som ja videla výpisy - škola tam vždy bola ! - pod značkou "R"
  cerveny To obdobie tam vôbec nie je započítané, výpis začína od 1.8 '80 kedy sa prvý krát zamestnala.
  Katy a R divnô ... možno vybavíš aj mailom - na stránke majú kontakty, prípadne doložíš sken vysvedčenia - určite ťa aspoň usmernia (napíš aj hneď)
  cerveny píšem, vďaka
  Jana Motyčková To štúdium tam niekekdy chýba. Neviem prečo. Videla som výpisy aj so štúdiom aj bez.
    zbaliť

  Minimálny dôchodok pre matku s deťmi

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.