Zavrieť

Porady

SZČO, paušálne výdavky, nájomná zmluva

1. SZČO si môže uplatniť paušálne výdavky bez toho, aby ich dokladoval ? (faktúrami atď.)
2. Ak je príjem SZČO napr., 10 000 eur ročne a čítal som, že paušálne výdavky môžu byť uplatnené do výšky 60% (teda 6 000) a výška ZP bude napr. 1000, znamená to, že základ dane bude 3 000?
3. Je možné, aby SZČO uzatvoril nájomnú zmluvu, keď má činnosť vedenú na svoje trvalé bydlisko, ale nehnuteľnosť patrí inej osobe z rodiny? A dá sa takáto zmluva uplatniť ako náklad potom pri DP?
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Naco ti je nájomná zmluva, ked si budeš uplatňovať vydavky pausalom? Nie si platitelom DPH?
marjankaj No predsa aby sa tá iná osoba mohla zaregistrovať na DU, podávať daňové priznania a platiť daň.
ernest00000 Aj to som sa chcel spýtať, že či nájomná zmluva má význam, ak si človek uplatňuje paušál. Ak nie, čo mi z toho Vášho komentára vychádza, v poriadku, ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    3. ? - to som nepochopila ..
    2. áno
    1. Uplatňovanie výdavkov percentom z príjmu upravuje zákon (prikladám)
    zze/2003-595/6/10
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ernest00000 Tretia otázka je napr. 20-ročný syn, ktorý býva u rodičov, si založil voľnú živnosť a miesto podnikania dal svoje bydlisko (pracuje z domu). Do domácnosti prispieva aj finančne, ale nehnuteľnosť mu nepatrí, patrí jeho rodičom. Je možné teda spraviť akoby nájomnú zmluvu v takomto prípade a uznať to ako náklad pri jeho činnosti?
    ivka70 Da sa to ,ale rodicia musia vyclenit cast nehnutelnosti, kde bude podnikat , z bytoveho fondu, teda zmenit aj zdanovanie casti nehnutelnosti. A samozrejme, on by si to musel zdovodnit pred danovakmi.
    V jeho pripade to ale nema zmysel, ak si bude uplatnovat pausalne vydavky, tak si zvlast vydavky na najomne uplatnovat nebude, budu v pausali.
    ernest00000 Dobre. A platí výpočet, ktorý je uvedený v bode 2? Ak si človek uplatňuje paušálne výdavky, existujú ešte nejaké výdavky (doložené), ktoré by sa k nim dali prirátať (okrem SP a ZP) a ktoré by základ dane ešte znížili?
    ivka70 V podstate plati. Pri pausalnych vydavkoch nema inu moznost znizit si zaklad dane.
    Moze ale viest uctovnictvo a potom si uplatnit skutocne naklady, on si musi rozmysliet, co sa mu viac oplati.
    Katy a R veď som ti ešte aj priložila zákon - máš tam všetko čierne nabielom! A správne sú to výdavky percentom z príjmov (nie paušálne). Pri tomto spôsobe uplatňovania výdavkov ten tvoj bod 3 nemá význam.
      zbaliť

    SZČO, paušálne výdavky, nájomná zmluva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.