Zavrieť

Porady

Nepracovný úraz

vodičovi sa stal úraz /vyvrtnutý členok (pri vystupovaní z vozidla zle skočil zo schodíka) úraz sa stal počas vykonávania denného odpočinku (11 hodinová pauza), ktorý sa nezapočítava do pracovného času. Na tlačive Potvrdenie o dočasnej PN od lekára je však označený ako pracovný úraz. Ako v tomto postupovať voči sociálnej poisťovni. Treba doložiť nejaký zápis hoci sa úraz nestal v pracovnom čase a nejde teda o pracovný úraz? Ďakujem
4 komentárov     zbaliť
ivka70 si si ista, ze nejde o pracovny uraz, ak vystupoval z vozidla, pocas pracovnej cesty aj ked v case povinnej bezpecnostnej prestavky? zapis urcite treba, ak to bolo na firemnom kamione
daja áno som si istá že nejde o pracovný úraz- v čase denného odpočinku nevykonával činnosť, ktorá súvisí s výkonom povolania.
Skôr sa pýtam na to, že je zaškrtnutý pracovný úraz, hoci v skutočnosti o pracovný úraz nejde
misoft Ja si myslím, že je to pracovný úraz. Odpočinok môže vykonať na pracovisku, alebo mimo neho. Jeho pracoviskom bolo vozidlo. Opúšťal pracovisko pre vykonanie odpočinku. Teda to bola ešte pracovná činnosť.
veronikasad Prever si na Inspektorate prace, tiez si myslím že ide o pracovný uraz
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    No ak si na 100% istá, že nejde o pracovný úraz, ani zamestnávateľ nemá nič hlásené o pracovnom úraze - tak to jednoducho reklamuj tam, kde sa chyba stala - vyznačil to zrejme ošetrujúci lekár. Tak nech to opraví.
    už mimo témy - Veru by som si to poriadne preverila ... že o aký úraz ide ?
    Naposledy upravil Katy a R : 22.09.20 at 05:44

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    V zmysle § 195 ods. 1 Zákonníka práce ak u zamestnanca došlo pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním k poškodeniu zdravia alebo k jeho smrti úrazom (pracovný úraz), zodpovedá za škodu tým vzniknutú zamestnávateľ, u ktorého bol zamestnanec v čase pracovného úrazu v pracovnom pomere.

    V zmysle § 195 ods. 2 Zákonníka práce pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov.

    Vymedzenie pojmu „plnenie pracovných úloh alebo priama súvislosť s ním“ má základný význam pri vzniku pracovnoprávnej zodpovednosti, teda aj zodpovednosti zamestnávateľa za pracovný úraz. Čo nie je plnením pracovných úloh ani priamou súvislosťou s plnením pracovných úlohy vymedzuje § 220 ods. 2 Zákonníka práce druhá veta. V zmysle § 220 ods. 2 Zákonníka práce takými úkonmi nie sú stravovanie, ani cesta na stravovanie a späť bez ohľadu na to, či sa stravovanie uskutočňuje v objekte zamestnávateľa alebo mimo objektu zamestnávateľa.

    Pracovný úraz definuje aj § 8 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) ako poškodenie zdravia alebo smrť fyzickej osoby spôsobené nezávisle od jej vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov, ktoré

    a) zamestnanec zamestnávateľa podľa § 16 zákona utrpel pri plnení pracovných úloh alebo služobných úloh alebo v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh alebo služobných úloh, pre plnenie pracovných úloh alebo služobných úloh a pri odvracaní škody hroziacej zamestnávateľovi,

    b) fyzická osoba uvedená v § 17 ods. 2 zákona utrpela pri činnostiach uvedených v tomto ustanovení alebo v priamej súvislosti s týmito činnosťami.

    V zmysle § 8 ods. 5 písm. a) zákona o sociálnom poistení v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh alebo služobných úloh zamestnanca je úkon potrebný na výkon práce a úkon počas práce zvyčajný alebo potrebný pred začiatkom práce alebo po jej skončení; tieto úkony nie sú stravovanie, ani cesta na ne a späť.

    Záver:

    Ak k úrazu došlo počas stravovania, alebo počas cesty na stravovanie a späť, zamestnávateľ nezodpovedá za takýto úraz a teda nejde o pracovný úraz v zmysle vyššie uvedených ustanoví zákonov.(kopírované zo stánky mup.sk)
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Je to daleko komplikovanejsie, rozlisuju sa totiz prestavky v praci a bezpecnostne prestavky v praci ....a ak napr. isiel aj pocas prestavky na WC alebo z neho ,tak to pracovny uraz je.

    Kazdopadne ale o tom otazka nebola
    Mila123 ale bola o tom otázka? som opačného názoru, pretože autorka uviedla, že sa stala cez prestávku......"úraz sa stal počas vykonávania denného odpočinku (11 hodinová pauza)", teda som toho názoru, že to nie je pracovný úraz......
    daja Ano presne tak pocas denneho odpocinku vystupil z auta, a vyvrtol si clenok. (Vystupoval za ucelom osobnej hygieny... ). Takze urcite to nemozno povazovat za pracovny uraz. Skor ma zaujima ci nemate skusenosti ci treba nejake vyhlasenie alebo nieco zaslat spolu s potvrdenim o PN do socialnej poistovne ( kedze na tlacive je zaskrtnute kolonka pracovny uraz, kedze lekar neskuma kedy sa to stalo atd...)
    ivka70 Tak si najdi napr. rozhodnutia najvyssieho sudu, kde uraz cestou na WC pocas prestavky bol uznany ako pracovny....
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.