Zavrieť

Porady

Vypocet dane/odvodov/... pri praci na zivnost

Dobry den,
naskyta sa mi prilezitost prace na zivnost a potreboval by som si ujasnit vypocty, nakolko vysledky cez internetove kalkulacky sa velmi lisia.

V ramci prikladu uvazujme rocny(za 12 mesiacov v roku 2021) prijem 40 000.

1.rok:
zdravotna poist: 76,44 x 12 = 917 rocne
socialna poist: 0(prvy rok su dobrovolne)
pausalne vydavky: 20 000
zaklad dane: 40 000(prijem) - 917(ZP) - 20 000(pausalne vydavky) = 19 083
nezdanitelna cast: 4 511
dan: (19 083(ZD) - 4 511(nezdanitelna cast)) * 0,15 = 2 186
cisty prijem: 40 000 - 917(ZP) - 2 186(dan) = 36 897
VZ: (917(ZP) + 19 083(ZD)) / 1,486 = 13 459

2. rok(rovnaky prijem):
zdravotna poist: 13 459(VZ) * 0,14 = 1 884 rocne
socialna poist: 9(mesiacov)*0 + 3(mesiace) * 0,3315 * (13 459/12) = 1 115 (pocitajme s odkladom dan. priznania)
pausalne vydavky: 20 000
zaklad dane: 40 000(prijem) - 1 884(ZP) - 1 115(SP) - 20 000(pausalne vydavky) = 17 000
nezdanitelna cast: 4 511
dan: (17 000(ZD) - 4 511(nezdanitelna cast)) * 0,15 = 1 873
cisty prijem: 40 000 - 1 884(ZP) - 1 115(SP) - 1 873(dan) = 35 127
VZ: (1 884(ZP) + 1 115(SP) + 17 000(ZD) / 1,486 = 13 459

Teraz mi nejde o zaokruhlovanie na centy. Zaujima ma, ci je vypocet logicky spravne a ci som nieco nezabudol?

Dobre tomu rozumiem, ze nasledujuce 2 roky by boli uvedene odvody rovnake aj v pripade, keby som zivnost otvoril uz od decembra tohto roka, ak by bol prijem 40000/12 = 3 400, nakolko v SP by mi nevznikla povinnost platit odvody v nasledujuci rok a do ZP by som este stale platil minimalne odvody(neviem si to celkom vypocitat, lebo sa dostavam do minusovych hodnot)?

Spravne tomu chapem, ze ked budem platit do SP a ZP, tak u uctovnicky sa staci ukazat iba koli potrebe vyplnenia DP v dostatocnom predstihu pred terminom?
Ide o to, ze som hladal nejake uctovnicke sluzby, ale platit xx(vacsinou zacinaju od 50) eur mesacny pausal sa mi zda v mojom pripade dost(kedze aj tak by som mal pausalne vydavky), a myslim, ze tam nemaju co robit.

Dakujem.
8 komentárov     zbaliť
Dáša_ Zmenila sa výška paušálnych výdavkov? Ja stále evidujem 60%
marjankaj A prečo sa pýtaš?
Dáša_ že z príjmu 40t udáva paušálne výdavky 20t, alebo zle čítam?
marjankaj A koľko je to podľa teba?
citatel99 Vychadzal som z internetovych znalosti: 60 % z úhrnu príjmov, maximálne do výšky 20 000.
marjankaj Teba som sa nepýtal.
Dáša_ jaaj, vidíš, uplne mi tá hranica vyfúkla z hlavy
marjankaj Veď sa stane.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak by si zivnost otvoril v decembri 2020 a mal prijem 40 000€, DP podal v riadnom termine do 31.3.2021, povinna registracia v SP by ti vznikla od 1.7.2021. Zdravotne poistenie z príjmu roku 2020 zacnes platit az od 1.1.2022, dovtedy z minimalneho VZ. Treba pocitat s nedoplatkom z RZZP za rok 2020 a 2021
    citatel99 Dakujem za odpoved, ale asi som to nedostatocne popisal - za december by bol prijem iba 1/12 rocneho prijmu: 40000/12 = 3 400.
    veronikasad Tak oprav zadanie a uved konkretnu vysku príjmu v roku 2020, nie kadejaky zlomok

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ide o to, ze som hladal nejake uctovnicke sluzby, ale platit xx(vacsinou zacinaju od 50) eur mesacny pausal sa mi zda v mojom pripade dost(kedze aj tak by som mal pausalne vydavky), a myslim, ze tam nemaju co robit.
    ----------------------------------------------------------------------
    Asi ťažko ti to niekto bude robiť za vatikánsku menu.
    citatel99 no to ani nechcem. ja sa do toho nerozumiem, ale mne to pripada, ze v mojom pripade by neboli ziadne mesacne cinnosti, ktore treba robit z pohladu uctovnicky - takze by som vlastne platil za nic. Teda sa mi viacej pozdava jednorazovy poplatok za spracovanie DP. Ale samozrejme mozem sa mylit a budem rad ked mi to niekto vysvetli.
    ivka70 Ak najdes niekoho, kto ti to DP bude chciet spravit, vacsinou maju svojich klientov s celorocnou agendou., - zavisi od toho, ako a ake podkladyl mu dodas. Lebo hrabat sa v tisic dokumentoch pred DP nie je ziadna slast. Su aj "igelitkovi" podnikatelia, prinesu igelitku dokladov a ze spravte mi DP

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak to máš takéto jednoduché - a nechceš byť učtovnou jednotkou - budeš si uplatňovať výdavky % z príjmu (§6 odst 10), tak si len trošku naštuduj zák o DzP, zák o SP, zák o ZP - a zvládneš to sám.
    No a podľa mňa by si to nemal drahé ani u učtovníčky - ak jej predložíš prehľadne doklady - aj raz za rok.
    a nezabudni na elektornickú komunikáciu.
    Ak si tu na Porade poprečituješ príspevky k tomuto - tak sa dosť naučíš
    (napr. že nie je pravda, že odvody do SP sa prvý rok neplatia)

    Vypocet dane/odvodov/... pri praci na zivnost

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.