Zavrieť

Porady

platba dane z darovaného BTC, ako?

Dobrý deň

prosím o radu a ospravedlňujem sa za asi stupídnu otázku. Asi pred pol rokom keď som mala narodeniny - 15 mi otec daroval 1 bitcoin. Odporúčal mi že môžem z toho minúť desatinu a ostatné si musím akože nechať a nič mi nevysvetlil, pretože on je taký a mám si to naštudovať sama a postupne ho informovať o krokoch... A odporúčal u otca znamená že môžem len tú desatinu použiť....

tento rok si chcem zaplatiť jeden kurz čo je mojím snom a preto budem potrebovať peniaze.

Založila som si juniorský účet v banke a zaregistrovala som sa na zmenárni. Zmenila som si 0,1btc a poslala na účet 3000 euro. Z banky mi volala jedna pani a chcela vysvetlenie, lebo mi platbu zadržiavali a upozornila ma že si mám overiť ako to mám zdaniť. Ale ja neviem čo. Cez google som zistila že sa má daniť každý akože zárobok ale ja neviem ako a vlastne ja som to nezarobila ale dal mi to otec.

Prosím viete mi poradiť čo vlastne mám robiť alebo si to môžem celé nechať aby som si zaplatila v lete ten kurz? A môžem to spraviť keď nemám ešte 18?

ďakujem pekne
misoft Pani v banke by sa mala pozrieť na zákony. Ty si to dostala ako dar. Je to síce virtuálna mena (BTC), ale má svoju hodnotu - takže zmenou BTC na € si nič nezarobila, ty si s BTC neobchodovala, neťažila.
https://www.podnikajte.sk/dan-z-prij...mien-1-10-2018
https://accace.sk/kryptomeny-a-dane-...ku-news-flash/
"Darovanie hodnoty v kryptomenách a oslobodenie od príjmu
Na Slovensku už nemáme daň z darovania, takže tejto dani by predmetný príjem nepodliehal. Na účely ZDP je nutné preveriť, či sa nejedná o dar prijatý fyzickou osobou v súvislosti s výkonom činnosti zamestnanca alebo SZČO resp. prenajímateľa. V danom prípade by už hrozilo zdanenie takéhoto príjmu daňou z príjmov."
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    so zdanenim to nema nic. Ide o to, ze bitcoinove transakcie su pre komercne banky dost rizikove, hrozia im za to sankcie, nakolko je to dost velke riziko, ze ak pridu peniaze na ucet z ktorych je zrejme, ze povod je bitcoinova transakcia, ale skutocny povod je z trestnej cinnosti.

    Teta z banky dostala za ulohu preverit povod financnych prostriedkov, ucel ich pouzitia, pripadne ci ocakavas podobne transakcie v buducnosti, ale pritom sama nevedela (a ani nemusi vediet) ako s touto informaciou banka bude narabat. V principe a v podstate banka ma na toto preverenie pravo a v niektorych pripadoch aj povinnost.

    Akurat teta co to vykonava sa nevie spravne vyhovorit.

    platba dane z darovaného BTC, ako?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.