Zavrieť

Porady

SZČO - opatrenie č.2 + prerušenie odpisov

Dobrý deň, mám pár súvisiacich otázok - získal som niekoľko mesiacov podľa opatrenia č.2 dotáciu - povedzme za celý rok cca 2000 eur, účtujem v alfe plus JÚ platca DPH

1. dávam to ako iný nezdaniteľný príjem v PD, ale vraj si mám nejaké náklady neuplatniť - ako to zaúčtovať? dám si interný doklad (iný zdaniteľný príjem) s príjmom napríklad danej dotácie za celý rok tých 2000 eur na konci roka? Vraj sa dá dať aj na osobnú spotrebu, ale nevybral som toľko z účtu na os. spotrebu, aby som to zahrnul.

2. odpisujem auto - ešte mám na odpis rok 2020 a 2021, chcel by som prerušiť odpis za rok 2020 a pokračovať v 2021 - tým sa mi predĺži odpisovanie aj do 2022 - otázka či môžem prerušiť odpisy keď som dostal pomoc ako opatrenie č.2 (a ako ich prerušiť, či to treba niekam hlásiť, alebo to len jednoducho v roku 2020 neodpíšem a budem pokračovať v 2021)?

Ďakujem za rady
rizo
6 komentárov     zbaliť
Mila123 1, áno, je to príjem oslobodený a teraz nechápem prečo chceš príjem oslobodený negovať s príjmom OZD??? a čo tak výdavky ??? oni tam patria a 2. otázka: čo má spoločné odpisy a Opatrenie č. 2 ???? absolútne nič, ak máš vykázať stratu, tak neodpisuj, na karte majetku si vyznač, že rok 2020 neuplatnené daňové odpisy - prerušenie odpisov a potom pokračuješ Ďalej v odpisoch....a 3. odporúčam účtovníčku
rizo80 Ďakujem, č. 3 asi bude nutné :-) Len teda pri bode 1 to chápem, že keď nemám zahrnúť výdavky, tak je najjednoduchší prípad znegovať nezdaniteľný príjem, inak neviem ako nezahrnúť výdavky.
Mila123 preto je potrebné účtovníctvu sa venovať na profesionálnej úrovni, sledovať zmeny, webináre a pod.
rizo80 a k bodu č. 2 som sa pýtal lebo som našiel takúto vetu: Ďalšími typmi podnikateľov, ktorí majú zakázané prerušiť odpisy hmotného majetku, sú príjemcovia investičnej pomoci podľa § 30a zákona o dani z príjmov a príjemcovia stimulov podľa § 30b zákona o dani z príjmov. (ale to bude možno o iných typoch dotáciách)

https://www.podnikajte.sk/odpisy/pre...novych-odpisov
veronikasad Nie je dolezite čo je pre teba jednoduchšie, dotacia je PNZD. Treba vynat vydavky, presnu metodiku este MF ani FS nezverejnili...
Mila123 RIZO80, vy ste dostal investičnú pomoc podľa Zákona č. 57/2018 Z. z. o regionálnej investičnej pomoci a o zmene a doplnení niektorých zákonov.???? Opatrenie z UPSVaR je podľa zákona č. 5/2004 Z. z. a to je rozdiel, ozaj účtovník vám chýba
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    SZČO - opatrenie č.2 + prerušenie odpisov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.